פיטורים ממקום עבודה יכולים להוות אירוע קשה ומלחיץ, הן מבחינה רגשית והן מבחינה כלכלית. לצד רגשות קשים, חשוב לדעת כי קיימות זכויות חוקיות המגיעות לכם כעובדים מפוטרים, הן בנוגע לפיצויי פיטורים והן בנוגע לכספי פנסיה. כתבה זו תספק לכם סקירה כללית בנושא, תוך התמקדות בנקודות מרכזיות.

חוק פיצויי פיטורים, תשכ"ח-1968, קובע כי עובד זכאי לפיצויים במקרה של פיטורים. סכום הפיצויים נקבע בהתאם לוותק העובד ומשכורתו. בנוסף, קיימות הוראות חוקיות נוספות המטפלות בנושאים ספציפיים, כגון פיטורים עקב פטירת מעסיק, פיטורים מחמת מחלה ועוד.

לפנייה ישירה לעורך הדין אריאל זבורוב – לחץ/י כאן

בנוגע לכספי פנסיה, קיימות הוראות שונות החלות בהתאם לאופן שבו נוהלו כספי הפנסיה של העובד. במקרים מסוימים, ייתכן שכספי הפנסיה יהיו זמינים למשיכה מיידית עם פיטורי העובד, בעוד במקרים אחרים ייתכן שיהיה צורך להמתין עד גיל פרישה.

מהן זכויות קוגנטיות?

חשוב להדגיש כי קיימות זכויות מינימום שנקבעו בחוק, והן אינן ניתנות להתניה על ידי הסכם עבודה או הסדר אחר. זכויות אלו מכונות "זכויות קוגנטיות". בין הזכויות הקוגנטיות בנוגע לפיצויי פיטורים ניתן למנות:

  • זכות לקבלת פיצויים בהתאם לוותק ומשכורת.
  • זכות לקבלת פיצויים גם במקרים מסוימים של התפטרות.
  • זכות לקבלת פיצויים בשכר המלא, כולל שעות נוספות ותוספות אחרות.

בנוגע לכספי פנסיה, קיימות זכויות קוגנטיות הנוגעות מצבים הבאים:

  • זכות העובד להפריש כספים לפנסיה.
  • זכות המחייבת את המעסיק להפריש כספים לפנסיה, על פי השכר הקובע של העובד.
  • זכות לבחור את אופן ניהול כספי הפנסיה.

מהם התנאים העיקריים להגשת תביעה בנוגע לפיצויי פיטורים?

פיטורים שלא כדין - ניתן להגיש תביעה במקרה של פיטורים שנעשו בניגוד לחוק, כגון פיטורים ללא הליך שימוע הוגן, פיטורים מפלים על רקע גיל, מין, דת, גזע או נטייה מינית, פיטורי עובד שנעדר מעבודתו עקב מחלה או תאונה, ועוד.

אי תשלום פיצויים כנדרש בחוק - ניתן לתבוע במקרים בהם המעסיק לא שילם את מלוא סכום הפיצויים המגיע לעובד, כגון אי תשלום פיצויים בגין כל תקופת העסקה, אי תשלום פיצויים בגין שעות נוספות ותוספות אחרות, אי תשלום בגין פדיון חופשה שנתית, ועוד.

פגיעה בזכויות קוגנטיות בנוגע לפנסיה - ניתן להגיש תביעה במקרים בהם המעסיק פגע בזכויותיו הקוגנטיות של העובד בנוגע לפנסיה, כגון אי הפרשת כספים לפנסיה במשך כל תקופת העסקה, או הפרשות חלקיות לקופת הפנסיה, מניעת בחירה חופשית של אופן ניהול כספי הפנסיה, ועוד.

בנוסף לתנאים אלו, חשוב להדגיש כי קיימת התיישנות בנוגע להגשת תביעות בנוגע לפיצויי פיטורים וכספי פנסיה. משך ההתיישנות בדרך כלל הוא 7 שנים ממועד הפיטורים או ממועד הפגיעה בזכויות. בנוסף, הנטל להוכחת קיומה של עילה לתביעה מוטל על כתפי העובד התובע, כשבית הדין לעבודה הוא הגוף המוסמך לדון בתביעות בנוגע לפיצויי פיטורים וכספי פנסיה.

כיצד עורך דין מומחה בדיני עבודה יכול לסייע לכם?

התמודדות עם פיטורים ממקום עבודה ותביעות משפטיות בנוגע לפיצויי פיטורים וכספי פנסיה יכולה להיות תהליך מורכב. עורך דין מומחה בדיני עבודה יכול לסייע לכם רבות לאורך כל הדרך, החל משלבים ראשוניים ועד למימוש זכויותיכם המלאות.

עורך הדין יספק לכם ייעוץ משפטי מקיף ומותאם למקרה הספציפי שלכם. הוא יבחן את נסיבות הפיטורים, ינתח את זכויותיכם החוקיות וידריך אתכם כיצד לפעול בצורה נכונה ויעילה. במידת הצורך, עורך הדין ייצג אתכם מול המעסיק, בין אם במשא ומתן ישיר או במסגרת הליכים משפטיים. הוא ידאג להגן על זכויותיכם ולוודא שאתם מקבלים את מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה ניתן להגיע להסדר פשרה עם המעסיק ללא צורך בהליך משפטי ממושך. עורך הדין ינהל את המשא ומתן בצורה מקצועית ויסייע לכם להגיע להסכם הוגן המשרת את האינטרסים שלכם. אם לא ניתן להגיע להסדר פשרה, עורך הדין יגיש תביעה משפטית בשמכם בבית הדין לעבודה. הוא ידאג לנסח את כתב התביעה בצורה מקצועית וטיעון משפטי משכנע, תוך הצגת ראיות רלוונטיות וחוות דעת מומחים במידת הצורך.

כמו כן, עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל התהליך המשפטי, החל מהגשת התביעה ועד לקבלת פסק הדין. הוא יספק לכם תמיכה מקצועית ורגשית, יענה על שאלותיכם וידאג שאתם מעורבים בכל שלב בתהליך. לעורך דין מומחה בדיני עבודה יש ידע נרחב בחוקי העבודה ובפסיקה רלוונטית. ניסיונו הרב בטיפול במקרים דומים מאפשר לו להעריך את סיכויי ההצלחה של התביעה ולגבש אסטרטגיה משפטית יעילה.

חשוב לזכור כי התמודדות עצמאית עם הליכים משפטיים בנוגע לפיצויי פיטורים וכספי פנסיה עלולה להוביל לטעויות ופגיעה בזכויותיכם. עורך דין מנוסה ימנע מכם מלעשות טעויות וידאג שאתם פועלים בצורה נכונה וחוקית.

לסיכום, פנייה לעורך דין מומחה בדיני עבודה בשלב מוקדם ככל האפשר לאחר הפיטורים היא צעד חכם וחשוב. ייעוץ משפטי מקצועי וליווי צמוד לאורך כל התהליך המשפטי יגדילו משמעותית את סיכויי ההצלחה שלכם לקבל את מלוא זכויותיכם ולסיים את הפרשה בצורה הוגנת.

עו"ד אריאל זבורוב (צילום: ארז שני)
עו"ד אריאל זבורוב | צילום: ארז שני

עורך הדין אריאל זבורוב מלווה, מייעץ ומייצג לקוחות בתחום דיני העבודה, לרבות פיצויי פיטורים, דיני פנסיה וזכויות עובדים. הכתבה באדיבות האתר din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפנייה ישירה לעורך הדין אריאל זבורוב – 053-6242048