נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה ביותר, המסכנת את חיי הנהג, נוסעיו וסביבתו. החוק קובע עונשים כבדים על נהיגה בשכרות, הן מבחינת פסילת רישיון נהיגה והן מבחינת קנסות ואף מאסר בפועל. העונשים על נהיגה בשכרות כוללים מאסר לתקופה של עד שנתיים, פסילת רישיון הנהיגה לתקופה מינימלית של שנתיים, וכן קנס שגובהו ייקבע על ידי בית המשפט לתעבורה, בהתאם לחומרת העבירה.

במקרים חמורים, בית המשפט יכול לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה ארוכה יותר, ואף לצמיתות. נהגים חדשים, נהגים צעירים ונהגי מוניות צפויים לפסילה ארוכה יותר.

תוצאות בדיקת ינשוף קבילות בבית המשפט ועלולות להוביל להרשעה בגין נהיגה בשכרות

מכשיר הינשוף משמש את שוטרי התנועה לצורך בדיקת רמת האלכוהול בגופו של הנהג. הבדיקה יכולה להתבצע באופן אקראי או בעקבות חשד שהנהג שיכור. נהג שמסרב לבדיקת ינשוף צפוי להעמדה לדין, כאילו נמצא שיכור.

נהג רגיל יחשב שיכור אם  בבדיקת ינשוף יגלו כי בליטר אויר נשוף שלו ישנה תוצאה שהיא מעל 290 מיקרוגרם. ואילו נהג חדש/ צעיר/ מקצועי האכיפה תתחיל כבר ב-50 מיקרוגרם ומעלה.

תוצאות בדיקת ינשוף קבילות בבית משפט וניתן להרשיע נהג על סמך תוצאותיה. בדיקת הינשוף היא כלי חשוב לאכיפת החוק נגד נהיגה בשכרות, אך תוצאותיה קבילות בבית משפט רק אם המכשיר תקין והמכשיר הופעל לפי ההנחיות.

להלן מספר סיבות אפשריות לביטול אישום בגין נהיגה בשכרות עקב אי תקינות בבדיקת ינשוף:

אי ביצוע בדיקת כיול: בדיקת כיול מאפסת את המכשיר בתחילת כל משמרת. אם לא בוצע כיול, אין ראייה לכך שהמכשיר תקין ושהבדיקות מדויקות וזהו תנאי בסיסי לאכיפת השיכרות.

אי החלפת פייה חדשה: על פי ההנחיות, יש להחליף פייה חדשה לכל נבדק. בנוסף , לכל נבדק צריך להחליף פיה בין בדיקה לבדיקה אם לא הוחלפה פיה, ניתן לטעון לזיהום התוצאה.

כשלים נוספים בביצוע הבדיקה כגון: אי רישום מדויק של שעת עצירת הנהג ומקום הרכב, אי המתנה של 15 דקות לפני ביצוע הבדיקה (כפי שדורשות התקנות), אי ביצוע בדיקת ינשוף חוזרת לאחר 2 דקות, במקרה של תוצאה חריגה בבדיקה הראשונה.

בעקבות גילוי כשלים בתקינות מכשיר הינשוף, הוסר סעיף האישום בגין נהיגה בשכרות מכתב האישום

בית המשפט לתעבורה בירושלים, בהסכמת הצדדים, הורה למחוק סעיף אישום המייחס נהיגה בשכרות לנהג חדש אשר לפי בדיקת ינשוף שביצע, נהג בזמן שבגופו כמות אלכוהול הגבוהה פי חמש מהמותר בחוק.

מדובר בנאשם שנתפס על ידי המשטרה באישון לילה בכביש ראשי בירושלים נוהג ללא רישיון נהיגה בתוקף, כאשר תוקפו של הרישיון פג שש שנים לפני כן, ואף ללא ביטוח בתוקף. בבדיקת ינשוף התברר שהוא גם שיכור מכיוון שריכוז האלכוהול באוויר הנשוף היה גבוה פי 5 מהמידה המותרת מאחר שהוא נהג חדש.

המדינה הגישה נגדו כתב אישום בשלושה סעיפים: נהיגה ללא רישיון בתוקף, נהיגה ללא ביטוח בתוקף ונהיגה בשכרות . עמדת המדינה לעונש הייתה כי להשית עליו מאסר בפועל ופסילה ארוכה של הרישיון לתקופה של שנתיים לפחות בעקבות עבירת השכרות.

עורכת הדין חנה דוד אשר ייצגה את הנאשם בהליך המשפטי, בחנה את חומר הראיות לרבות המסמכים שמוכיחים אם מכשיר הינשוף תקין. כמפעילת ינשוף בעברה, גילתה הסניגורית  תקלה בתקינות מכשיר הינשוף - בלון הגז שבו משתמשים לאכיפה של יחידת התנועה לא היה תואם לבלון של המעבדה.

לאחר שגילתה את הכשל בתקינות המכשיר, קבעה עורכת הדין את התיק להוכחות ולאחר  חקירת עובד המעבדה, התביעה הבינה כי יש לה כשל מהותי. כך, סעיף השכרות נמחק לחלוטין מכתב האישום, והנאשם נחלץ מעונש מאסר ומפסילה משמעותית.

לאחר מחיקת האישום בגין נהיגה בשכרות, הנאשם קיבל עונש קל הצופה פני עתיד בלבד

לאחר מחיקת סעיף השכרות, המשפט המשיך להתנהל בנוגע לשני סעיפי האישום האחרים, הפחותים יותר מבחינת חומרתם, והנאשם הודה והורשע שנהג ללא רישיון וללא ביטוח בתוקף.

התביעה ציינה שתוקף הרישיון פג שבע שנים לפני שנתפס, ולחובו שלוש הרשעות תעבורה קודמות חמורות הכוללות נהיגה ללא רישיון מעולם ונהיגה בשיכרות ולכן עדיין עתרה למאסר בפועל, פסילה ארוכה, קנס ועוד עונשים נלווים לאור תקופת הפקיעה הארוכה.

הסניגורית ציינה שנהג ברכב של חברתו שהייתה שיכורה (ולמעשה רצה למנוע סכנה) וביקשה להסתפק בתקופת פסילה שהוא כבר ריצה ( היה פסול במסגרת פסילה עד תום ההליכים 10 חודשים). עוד ציינה שמדובר במעידה חד פעמית.

השופטת קבעה שמתחם הענישה בנוגע לעבירות שבהן הודה והורשע נע בין מאסר על תנאי למאסר בפועל של מספר חודשים, תלוי בהסדרת הרישיון ובעברו הפלילי התעבורתי. היא מיקמה את הנאשם ברף הנמוך של מתחם הענישה והשיתה עליו עונש מקל בלבד הצופה פני עתיד, אשר כולל פסילה של שנה ( בפועל  נפסל כחודשיים), פסילה על תנאי של שלוש שנים, וכן מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים, שיופעל אם יבצע עבירה נוספת בשלוש השנים מאז שניתן גזר הדין.

פל"א 120087/2016

פ"ל 10935-03-16

עו"ד חנה דוד (צילום: תומר קצב ל-Q Elite Beauty)
עו"ד חנה דוד | צילום: תומר קצב ל-Q Elite Beauty

הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה לעו"ד חנה דוד - 053-7105221