שימוע הוא הליך שבו מעסיק מזמן עובד לשיחה פורמלית בעקבות טענות נגדו או בעקבות כוונה לפטר אותו. השימוע נועד לאפשר לעובד להציג את טענותיו ולהגן על עצמו. ההחלטה לזמן עובד לשימוע יכולה להיות בשל אי עמידת העובד ביעדים שהוגדרו לו, התנהגות לא הולמת, צמצומים בעסק ועוד.

זימון לשימוע אינו בהכרח מעיד על כוונה לפטר את העובד. יתכן שהמעסיק ירצה להגיע להסדר עם העובד, כגון העברת תפקיד או שינוי תנאי העסקה.

לפנייה ישירה אל משרד עו"ד אריק שלו ושות', לחץ/י כאן

מדוע חשוב להיעזר בליווי של עורך דין במהלך שימוע?

הליך השימוע יכול להיות מורכב ומלחיץ, ולכן חשוב להיעזר בליווי של עורך דין המתמחה בדיני עבודה, בעיקר מהסיבות הבאות:

ידע משפטי - עורך דין בעל ידע וניסיון בדיני עבודה יוכל להבין את ההליך המשפטי ולכוון אתכם כיצד לפעול. הוא יידע לעזור לכם להציג את טענותיכם בצורה נכונה ומשכנעת ויוכל להגן על זכויותיכם במהלך השימוע.

ניסיון מעשי - עורך דין בעל ניסיון בניהול הליכי שימוע ידע כיצד להתמודד עם הטענות נגדכם ויוכל להוביל את ההליך בצורה מיטבית, תוך התנהלות מול המעסיק, הגנה על האינטרסים שלכם והגדלת הסיכויים להגיע להסדר טוב עם המעסיק.

אם, למשל, המעסיק מציג טענות שקריות לטענתכם, עורך הדין יוכל, באמצעות ניסיונו, לסייע לכם להפריך את הטענות ולדחות אותן. כמו כן, אם המעסיק יציע לכם הסדר כלשהו, עורך הדין יוכל להעריך את ההצעה ולוודא שהיא אכן הוגנת עבורכם.

הגנה על זכויותיכם – עורך הדין יוכל לוודא שהמעסיק פועל בהתאם לחוק וימנע ממנו לפגוע בזכויותיכם במהלך השימוע. כמו כן, הוא יוכל לסייע לכם  לקבל את כל הפיצויים המגיעים לכם במקרה של פיטורים.

מהן הזכויות של עובד שזומן לשימוע?

לכל עובד שזומן לשימוע יש זכויות, ועורך דין המתמחה בדיני עבודה יכול, כאמור, לוודא שאלה לא נפגעות:

הזכות לקבל זימון בכתב – כל עובד זכאי לקבל זימון בכתב לשימוע, בו יפורטו הסיבות לזימונו.

הזכות לדעת את הטענות נגדכם – אתם זכאים לדעת את הטענות נגדכם לפני תחילת השימוע.

הזכות להציג את טענותיכם – אתם זכאים להציג את טענותיכם ולהגן על עצמכם במהלך השימוע.

הזכות להביא נציג מטעמכם – אתם זכאים לבחור נציג מטעמכם שילווה אתכם לשימוע - עורך דין או נציג ועד עובדים.

הזכות לתנאי שימוע הוגנים - השימוע צריך להתקיים בתנאים הוגנים, כשאתם מקבלים הזדמנות שווה להציג את טענותיכם.

הזכות לקבל החלטה מנומקת - לאחר השימוע, המעסיק מחויב לקבל החלטה שעליו לנמק אותה מולכם.

מה דינו של שימוע שנערך ללא ליווי עורך דין?

הליכה לשימוע בלי ליווי עורך דין עשויה להוביל למספר תוצאות שליליות. ראשית, יתכן שלא תהיו מודעים לכל זכויותיכם במהלך השימוע, מה שעלול לפגוע בכם. בנוסף, יתכן שלא תדעו כיצד להתמודד עם הטענות נגדכם בצורה יעילה, מה שעלול להוביל להחלטה לפטר אתכם בסופו של דבר, וכן, חוסר הניסיון שלכם במשא ומתן עלול להוביל להסדר פחות טוב עבורכם.

כיצד לבחור עורך דין לליווי בשימוע?

ראשית, עליכם לבחור בעורך דין הבקיא בתחום דיני העבודה. בקשו המלצות מחברים, בני משפחה או עמיתים לעבודה שעברו שימוע בליווי עורך דין. לאחר שבחרתם עורך דין, ודאו כי הוא בעל ניסיון בניהול הליכי שימוע ופיטורים. מומלץ לקיים פגישה אישית עם עורך הדין טרם השימוע כדי להתרשם ממנו ומיכולותיו ולוודא שהוא זמין לשאלות ובקשות וכן שהוא פנוי להגיע למועד השימוע שנקבע.

יצוין כי הבחירה להיעזר בליווי של עורך דין מומחה ומנוסה יכולה להשפיע רבות על תוצאות השימוע ועל עתידכם התעסוקתי, ולכן, גם אם אתם בהחלט יכולים לגשת לשימוע בגפכם – רצוי לעשות זאת בליווי משפטי מקצועי.

עו"ד אריק שלו (צילום: משרד עו"ד אריק שלו ושות')
עו"ד אריק שלו | צילום: משרד עו"ד אריק שלו ושות'

משרד עורכי דין אריק שלו ושות' מייצג במגוון רחב של סוגיות בתחומי דיני עבודה, דיני הנזיקין והדין האזרחי-עסקי. הכתבה באדיבות האתר din.co.il

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין אריק שלו ושות' - 053-7429015