קבלת זימון לחקירה הינה חוויה מלחיצה ומטרידה. חשוב לזכור שזכותכם החוקית היא לשמור על שתיקה ולפגוש עורך דין טרם תחילת החקירה. כתבה זו תספק לכם מידע מקיף על מהלך החקירה, זכויותיכם וטיפים להתנהלות נכונה.

איך זה הולך להיראות?

בשלב הראשון אתם תקבלו זימון רשמי לחקירה, ובו יצוינו תאריך, שעה ומקום החקירה. כאמור, חשוב להגיע מלווים בעורך דין. בתחילת החקירה, החוקר יזדהה ויסביר לכם את חשדותיו ואז ישאל אתכם שאלות בנוגע לחשדות. יתכן כי במסגרת החקירה תתבקשו להשתתף בעימות עם אדם אחר, ויתכן כי יוחלט על מעצרכם לאחר החקירה, בהתאם להחלטת המשטרה.

לפנייה ישירה לעורך הדין שרון אורן שלג – לחץ/י כאן

זכויותיכם במהלך החקירה

חשוב לדעת כי יש לכם מספר זכויות במהלך החקירה, שיכולות לסייע לכם בהתנהלות במהלכה:

הזכות לייעוץ משפטי - זכותכם להיפגש עם עורך דין לפני תחילת החקירה ובמהלכה. עורך הדין יוכל להסביר לכם את זכויותיכם ולעזור לכם להתנהל נכונה במהלך החקירה.

זכות השתיקה - זכותכם החוקית היא לשתוק ולא להשיב על שאלות כלל.

הזכות לתנאי מעצר הוגנים – ככל ותיעצרו, זכויותיכם כוללות תנאי מעצר הוגנים, וביניהם גישה למזון, מים, שירותים רפואיים ותנאי שינה ראויים.

הטעות שאסור לכם לעשות בחקירה

הטעות הנפוצה ביותר שעושים אנשים שזומנו לחקירה היא לגשת לחקירה ללא ייעוץ משפטי. מומלץ לפנות לעורך דין בהקדם האפשרי לאחר קבלת זימון לחקירה.

זכרו, זכותכם החוקית היא לשתוק ולא להשיב על שאלות. שתיקה אינה הודאה באשמה. אל תדברו עם החוקר, תחתמו על מסמכים או תשתתפו בעימות לפני שדיברתם עם עורך הדין שלכם. הסיבות לכך מגוונות:

חוסר הכרה בזכויותיכם - ייתכן שלא תהיו מודעים לכל זכויותיכם במהלך חקירה. עורך דין יוכל להסביר לכם את זכויותיכם, כגון זכות השתיקה, זכות ההיוועצות עם עורך דין וזכות לתנאי מעצר הוגנים.

הגדלת הסיכון להפללה עצמית - דברים שתאמרו במהלך החקירה יכולים לשמש נגדכם בבית משפט. עורך דין יוכל להנחות אתכם כיצד להימנע מהפללה עצמית.

לחץ פסיכולוגי - חקירה יכולה להיות חוויה מלחיצה ומטרידה. עורך דין יוכל לתמוך בכם ולעזור לכם להתמודד עם הלחץ.

שימוש בשיטות חקירה  - כחלק מהניסיון לדובב אותכם, החוקר יפעיל עליכם מניפולציות שונות, אותן יש להכיר בטרם מתחילים בחקירה.

חוסר ניסיון משפטי - לחוקרים אומנם יש ניסיון בחקירות, אך לעורך דין מקצועי יש ניסיון בתחום הפלילי, והוא יוכל להגן ולשמור על זכויותיכם ולייצג אתכם בצורה מקצועית.

הבנה מוטעית של המצב - יתכן שלא תבינו את משמעות השאלות או את ההשלכות של חתימה על מסמכים. עורך דין יוכל להסביר לכם את המצב ואת האפשרויות העומדות בפניכם.

בחינת חוקיות המעצר - אם בתום החקירה תישלחו למעצר, עורך דין פלילי יוכל לבחון את חוקיות המעצר ולפעול לשחרורכם.

מה יקרה לאחר החקירה?

לאחר חקירה פלילית בישראל, יתכנו מספר תרחישים:

מעצר - לאחר חקירה המשטרה יכולה להודיע על מעצר. ההחלטה על מעצר מתקבלת על ידי קצין משטרה, בהתבסס על קיומו של חשד סביר יחד עם עילות המעצר.

העברת התיק לפרקליטות - אם התגבשו ראיות מספיקות, יועבר התיק לתביעה (תביעות או פרקליטות) לצורך בחינה והחלטה האם להגיש כתב אישום. התביעה תשקול את חומר הראיות, את חומרת העבירה, את עבר החשוד ועוד גורמים רלוונטיים. יתכן שהפרקליטות תחליט להחזיר את התיק למשטרה לצורך השלמת חקירה, או לסגור את התיק.

הגשת כתב אישום - אם התביעה סבורה שיש ראיות מספיקות להרשעה, יוגש כתב אישום נגד החשוד. כתב אישום יפרט את העבירות המיוחסות לחשוד ואת הראיות נגדו. לאחר הגשת כתב אישום, ייקבע מועד לדיון בבית המשפט.

הליך משפטי - לאחר הגשת כתב אישום, יתקיים הליך משפטי בבית המשפט. במהלך ההליך, יישמעו טענות התביעה וההגנה, יוצגו ראיות, ותינתן הכרעת דין.

סגירת התיק - לאחר בחינת חומר הראיות, ייתכן שהתיק ייסגר מחוסר ראיות מספיקות, חוסר עניין לציבור או חוסר אשמה. במקרה של סגירת התיק מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, רישום התיק הסגור וסיבת הסגירה יתועדו ברישום משטרתי של החשוד. במקרה של סגירת התיק בשל חוסר אשמה, יימחק רישומו מרישומי המשטרה.

יצוין כי התרחישים הללו הם כללים, והתהליך עשוי להשתנות בהתאם לנסיבות המקרה, סוג העבירה, ותיק החקירה.

לסיכום, התייעצות עם עורך דין מיד לאחר קבלת זימון לחקירה היא צעד חיוני להגנה על זכויותיכם לשמירה על האינטרסים שלכם ויש לה השפעה משמעותית על החקירה באופן ישיר, אך בהמשך גם על הליך המשפטי - אל תקלו ראש בכך ואל תנסו לפעול בעצמכם.

עו"ד שרון אורן שלג (צילום: טל בדראק)
עו"ד שרון אורן שלג | צילום: טל בדראק

עורך הדין שרון אורן שלג עוסק במשפט הפלילי ומייצג לקוחות במגוון רחב של תחומים, ובהם צווארון לבן, שחיתות, סמים, אלימות ועוד. בעברו היה ראש מחלקת חקירות בלהב 433 ורשות התחרות והוא צבר ניסיון רב בחקירות רבות וכן בהכנה לקראת חקירה. הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפנייה ישירה לעורך הדין שרון אורן שלג – 053-6243447