מיד לאחר טבח ה-7 באוקטובר, רבים שמעו בתקשורת את הצהרת השר איתמר בן גביר על מתן רישיון נשק לכל דורש, ובעקבות כך עשרות אלפים הגישו בקשות למשרד אגף כלי ירי וציפו שיקבלו במהרה את כלי הנשק. למרבה האכזבה, אם קודם להצהרה, הרישיון היה מתקבל תוך זמן קצר, הרי שמאז ה-7.10 בקושי יש מענה לבקשות והתחושה שכל מטרת ההצהרה הייתה אך פוליטית.

למרות הפרסומים הרבים לגבי ה"הקלות" בתנאים לקבלת רישיון נשק, הלכה למעשה לא ניתנו הקלות רבות. ההקלה המשמעותית היחידה בעבור מרבית האזרחים היא האפשרות למתן רישיון נשק למי שהחזיק בתעודת לוחם, הרלוונטית למי שהשתחרר מצה"ל משנת 1999 ואילך.

לפנייה ישירה אל משרד עורכי דין אוהד מגורי, לחץ/י כאן

האגף לא הצליח לעמוד בעומס

פרסומי סרק באשר לזכאות למי שהוסמך לדרגת רובאות 03 וכדומה, וכן הבהלה הכללית במדינה, הביאו עשרות אלפי אזרחים להגיש בקשות, כאשר מרביתם אינם עומדים בתנאים הנדרשים. כתוצאה מכך, האגף לא הצליח לעמוד בעומס ונאלץ לנקוט בצעדים חריגים בכדי לתת מענה.

אמנם מרבית האזרחים אשר הגישו בקשות קיבלו הודעת מסרון המודיעה על זמני טיפול שבין 14 ל-30 ימים שהינו מסרון אוטומטי, אך זמני הטיפול, לרוב, רחוקים מאד מטווח הזמן הזה. האגף לא השכיל לשנות את ההודעה האוטומטית הזאת בחודשים הראשונים ויצר ציפיות שווא.

מרבית האזרחים הגישו את הבקשות שלהם באמצעות המערכת המקוונת מתוך האמונה שאם הבקשה הוגשה באופן זה אז היא אוטומטית מופיעה בפני האגף. ברם, המערכת האוטומטית אינה "מערכת הבקשות" אלא מערכת מקדמית. הרבה מאד מהבקשות המקוונות הללו נכנסות למערכת "תקולות" וממתינות להזנה ידנית והעברת התוכן לתוך מערכת אחרת שנקראת "מערכת הבקשות".

עקב תקלות שונות הקיימות במערכות של האגף, הפרטים קיימים וניתן לראותם באמצעות "מספר סימוכין", אך עד שיגיעו לתאריך הגשת הבקשה החומר לא מועבר למערכת הבקשות ולכן אין לאזרח עדיין מספר בקשה רשמי, אף שהבקשה מצויה ברשות האגף. נכון למועד כתיבת שורות אלה, נציגי האגף עדיין מטפלים בבקשות שהוגשו עד למועד 16 לאוקטובר לכל היותר.

נוצר עיכוב של חודשים רבים בטיפול בבקשות

מי שהגיש בקשה, ערר או בקשת חידוש באופן מקוון או באמצעות הדוא"ל לאחר ה-17 באוקטובר יצטרך  לחכות עד שיגיעו לתאריך שלו. אם נעשה חישוב פשוט, יוצא כי מי שהגיש בקשה בדצמבר יאלץ להמתין לפחות עוד חודשיים עד שיגיעו אליו.

אז איך בכל זאת קיבלו כל כך הרבה אנשים רישיונות עד עכשיו? חלק מכוח האדם של האגף הוקצה לסייע בעומס, כאשר נציגים אלה אינם בוחנים בקשות לפי הסדר הכרונולוגי שבו הוגשו אלא באופן ספורדי, כך שבקשה שהוגשה בדצמבר עשויה לקבל התייחסות לפני בקשה שהוגשה באוקטובר. האם זה הגיוני? לא. האם יש מה לעשות? גם לא.

בזכות חוסר הסדר והעדר ההגינות הזו נוצר מצב שתושב תל אביב שנושא דרגת רס"ר שהגיש בקשה בדצמבר, קיבל רישיון נשק ואילו תושב בית אריה שחיי תחת סיכון קיומי יומיומי, שהגיש בקשה באוקטובר, עדיין ממתין שיתייחסו לבקשתו. בנוסף, אף שחלפו חודשים רבים, עדיין צריך לחכות בין 45 דקות לשעה לפחות למענה טלפוני, דבר מתסכל בפני עצמו.

איך מתנהלים לאור המצב המסורבל על מנת להשיג רישיון לנשק?

לאחרונה יצר האגף תגית ב"אזור האישי" באתר "ההזדהות הממשלתית" שמאפשר להשלים מסמכים ישירות מהאזרח. עם זאת, כל מי שנדרש להשלים מסמכים צריך לקחת בחשבון כי "מועד הגשת הבקשה" נחשב מיום הגשת המסמך האחרון.

האם אפשר לזרז טיפול בצורה חוקית?

לא. וכל מי שיגיד לכם אחרת מוליך אתכם שלל או פועל בדרכים לא חוקיות. גופים רבים מפרסמים  בפלטפורמות השונות שיש ביכולתם לזרז את הטיפול בבקשות קיימות בתמורה לתשלום, כמובן.

מומלץ להיזהר מגופים אלה, שכן שימוש בדרכים פסולות בכדי לקבל רישיון נשק עשוי להביא לביטול הרישיון גם לאחר שכבר ניתן, וכן לפתיחה בחקירה פלילית. הדבר היחיד שכן ניתן לעשות, כפי שעושים עורכי דין המתמחים בתחום, הוא לוודא שהבקשה בטיפול ושאין בו כשלים שיכולים להביא להארכת תקופת הטיפול.

כך, לדוגמא, מוציא לפעמים האגף מכתב דרישה להשלמת מסמכים אשר אינו מגיע למבקש. באמצעות מעקב יומיומי יכול עורך הדין לוודא כי דרישה זו תטופל לאלתר, בניגוד לאזרח רגיל שעלול לפספס את ההזדמנות בשל העדר קשר קבוע עם האגף. במקרה זה הוא עשוי לגלות כי בקשתו נדחתה בשל אי השלמת המסמכים במועד.

אז מה עושים?

כבר בימים הראשונים לאחר השבת השחורה הבינו באגף כלי ירי שישנה כמות בלתי נתפסת של בקשות אך עדיין לא תגברו את כוח האדם שלהם בכמות מתאימה של נציגים שתאפשר טיפול בבקשות במועד המחויב בחוק – עד 45 ימים.

לכן, רצוי לעמוד בקשר עם נציגי האגף מדי שבוע ולא להתייאש, עם כל התסכול הכרוך בכך. ניתן להסתייע בעורך דין בעניין זה שיוריד ממכם את העומס הנפשי אך קיצורי דרך לא יהיו. נותר לקוות שמישהו באגף ישלוף את הבקשה שלכם באקראי ואז אולי יתמזל מזלכם.

עורך הדין אוהד מגורי (צילום: שני אטדגי רבייב)
עו"ד אוהד מגורי | צילום: שני אטדגי רבייב

עורך דין אוהד מגורי הוא בעל משרד עורכי דין ומנהל פורום רישיון נשק ורישוי כלי ירייה ומתמחה בכל תחומי רישוי הנשק מכל הסוגים לרבות בקשות, עררים, עתירות, רישיונות מיוחדים ועוד. הכתבה באדיבות האתר .din.co.il

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפנייה ישירה למשרד עורכי דין אוהד מגורי -  053-6112836