תכנית מחיר למשתכן נועדה לעזור לזוגות צעירים ורוכשים פוטנציאליים אחרים להשיג דירה במחיר מופחת, במטרה לקדם את יציבות השוק הנדל"ני ולהגביר את ההנגשה לדיור. למרות ההטבות הרבות, קיימות הגבלות משמעותיות על מכירת הדירה שחשוב להכיר טרם ההשקעה.

ישנן תכניות אחרות שהחליפו את תכנית מחיר למשתכן ועם זאת, הביטוי "מחיר למשתכן" כולל בתוכו את כל התכניות המדיניות העוזרות לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר נמוך יותר ממחיר השוק.

מכירה מוקדמת במחיר למשתכן בהחלט אפשרית

לפני כחודש ניצב זוג צעיר אל מול החלטת מכירת הדירה החדשה שלו ישר עם קבלת המפתח מהקבלן. התהליך המשפטי שננקט, שכלל את השגת אישור מכירה מיוחד ממשרד השיכון עוד לפני שהזוג קיבל את המפתח, הבטיח שהם יוכלו לקדם את המכירה באופן מושכל. בזכות ניהול המקרה המיוחד והמקצועי, הזוג הרוויח סכום נכבד מהמכירה של דירת מחיר למשתכן שלהם.

לפניה ישירה לעורך דין מאור גרצנשטיין, לחץ/י כאן

הגבלות מכירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן

מכירת דירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן מוגבלת לאחר חלוף תקופה מסוימת - 5 שנים מקבלת היתר בניה או 7 שנים מהזכייה בהגרלה. מטרת ההגבלה היא למנוע רווחים גבוהים ובלתי צודקים בקרב מוכרים שנהנים מהמחיר המוזל.

פטורים מיוחדים ממשרד הבינוי והשיכון

במקרים מסוימים, ניתן לקבל פטור ממשרד הבינוי והשיכון למכירה מוקדמת של הדירה. תהליך בקשת הפטור דורש הגשת מסמכים רלוונטיים והוכחת נסיבות מיוחדות, כמו שינוי במצב המשפחתי או הכלכלי. סוגי הפטורים השונים כוללים אך לא מוגבלים ל:

  • פטורים במחיר למשתכן בשל פרידה של בני הזוג - במקרים בהם פרידת בני הזוג יוצרת נסיבות שמחייבות את מכירת הדירה אנו נפנה למשרד השיכון בבקשה מתאימה.
  • פטורים במחיר למשתכן בשל גירושים של בני הזוג - כאשר הגירושים מביאים לצורך במכירה מיידית של הנכס עקב הסכם גירושים של בני הזוג.
  • פטורים במחיר למשתכן בשל חסרון כיס מיוחד ומצב כלכלי קשה - במקרים שבהם המצב הכלכלי של הבעלים מחייב התמודדות עם חובות גבוהים או מצב כלכלי קשה.
  • פטורים במחיר למשתכן בשל מצב בריאותי מיוחד - כאשר ישנה דרישה למכור את הדירה כתוצאה ממצב בריאותי חריג של אחד מבני הזוג.
  • פטורים במחיר למשתכן בשל מצב בריאותי של הילדים - במקרה של צורך בטיפולים מיוחדים או התמודדות עם מצב בריאותי של הילדים שמחייב שינוי במגורים.
  • פטורים נוספים במחיר למשתכן בהתאם למקרה - כל מקרה נבחן לגופו וניתן לקבלת פטור בנסיבות מיוחדות אחרות שאינן מכוסות בקטגוריות הנ"ל.

משרד הבינוי והשיכון מקפיד לבחון כל בקשה לפטור ברצינות ובהתאם להנחיות התכנית, תוך שימת דגש על הגנה על זכויות הרוכשים והמדיניות הממשלתית הכללית בנושא דיור חברתי.

עונשים וקנסות במקרה של הפרת ההגבלות

הפרת הגבלות מכירת הדירה עלולה להוביל לקנסות כספיים ולדרישה להחזרת המענק שקיבל הרוכש. חשוב להיות מודעים לעונשים אלו ולהתייעץ עם מומחים לפני כל ניסיון למכור את הדירה לפני המועד. צרו קשר עם המשרד (הייעוץ הראשוני ניתן ללא תשלום) שם נדע לבחון את המצב הספציפי שלכם.

המשמעות המשפטית של מכירת דירה במחיר למשתכן

מכירת דירה במחיר למשתכן טעונה הבנה משפטית עמוקה של ההגבלות והחוקים הקשורים. שימוש בשירותי עורך דין מתמחה בתחום יכול לסייע במניעת טעויות ובהבטחת תהליך חלק וחוקי.

סיפורי מקרה ודוגמאות מהשטח במכירת דירת מחיר למשתכן

סיפורי מקרה מהשטח מדגישים את הצורך בגישה זהירה ומושכלת בעת שיקול מכירת דירה במסגרת "מחיר למשתכן", במיוחד במקרים של גירושין או מצב כלכלי קשה. מדובר בוועדת חריגים המתכנסת לעיתים דחופות (בהתאם לתקופה) ודנה בכל מקרה לגופו. בהחלט יכול להיות מקרים דומים עם תוצאות שונות – על עורך הדין מנסח הבקשה לפנות לליבם של חברי הוועדה ולדעת מהם המקרים הנכונים יותר בגינן יינתן הפטור היקר.

המלצות לרוכשים פוטנציאליים

לרוכשים פוטנציאליים מומלץ לשקול את ההגבלות הכלולות בתכנית ולתכנן את ההשקעה שלהם בהתאם. היעזרות בייעוץ משפטי וכלכלי יכולה להוות מפתח להצלחה. זכרו – גם זיכרון דברים פשוט יכול להתפרש כחוזה מכר וכמכירה לפני הזמן בתכנית מחיר למשתכן. זאת ועוד, שיקולי מיסים, ובמיוחד מס השבח במכירת הדירה יכולים להוות פקטור נוסף בתכנון מכירת הדירה.

אז מה עושים? האם מגיע לנו פטור?

ההכרה וההבנה של ההגבלות על מכירת דירה במחיר למשתכן הן קריטיות לכל רוכש. המידע הנכון והייעוץ המקצועי יכולים להבטיח שההחלטות שנלקחות תואמות את המסגרת החוקית ומקדמות את האינטרסים של הרוכשים אל מול וועדת החריגים בתכנית מחיר למשתכן.

עו"ד מאור גרצנשטיין (צילום: שושו שינברגר)
עו"ד מאור גרצנשטיין | צילום: שושו שינברגר

עורך דין מאור גרצנשטיין עוסק בדיני משפחה, גירושין, הסכם גירושין, הסכם ממון, ייצוג צדדים בתביעות חלוקת רכוש, מזונות ילדים, זמני שהות ועוד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה לעורך דין מאור גרצנשטיין - 053-7101180