תביעת אחאות היא סוג ספציפי של תביעת אבהות - ביצוע בדיקת רקמות על מנת להוכיח שלשני אחים יש את אותו אב. מטרת הוכחת האבהות יכולה להיות רישום האב, נושאי ירושה, ועוד, אבל בדיקות דנ"א אלו משמשות גם למטרות הגירה וקבלת מעמד. אם מוכיחים כי אביו של המבקש הוא יהודי או ישראלי, באפשרות המבקש לקבל אזרחות ישראלית או לעשות עליה על בסיס מסמך המוכיח זאת.

אח רוסי, אח ישראלי ומה שביניהם – סיפור מהחיים

במקרה בו טיפל משרדנו, היו שני אחים – דני ודימה. דני הוא ישראלי שעשה עליה לפי חוק השבות. אביו, סרגיי, היה יהודי. זמן רב לפני העליה, ניהל רומן ממושך מחוץ לנישואים, שכתוצאה ממנו נולד דימה. מאז עברו שנים, אשתו נפטרה, ולפני מותו התוודא סרגיי בפני המשפחה על הרומן וביקש מהם לקבל את דימה כאחד האחים.

בני המשפחה התחברו, חיו קרוב וביקרו בבתים אחד של השני. עם השנים, דני ומשפחתו עברו לישראל ודימה נשאר ברוסיה. רק לאחרונה, בעת המלחמה, דימה הרגיש צורך לעבור לישראל. למרות שידע היטב שאביו הוא יהודי, לא היו בידיו הוכחות לכך – בתעודת הלידה הרוסית שם האב נותר ריק, שכן היחסים לא היו ממוסדים. גם אם סרגיי היה עדיין בחיים, עצם הצהרתו על כך שדימה הוא בנו לא הייתה בעלת כל תוקף חוקי. על כן, נדרש דימה לבקש לעבור בדיקת אבהות, בסיועו של דני ושל משרדנו.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין דקר, פקס, לוי, רוזנברג לחץ/י כאן

איך עושים בדיקת אבהות להוכחת זכאות לעליה?

על פי החוק, חייבים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שזה יאשר את הזכות לבדיקה ויפנה את המבקש לאחת ממספר מעבדות המורשות לעסוק בנושא בישראל (או לשגרירות בחו"ל אשר ממנה תישלח דוגמת דנ"א למעבדה בישראל). בבית המשפט לענייני משפחה יש להוכיח את הצורך בביצוע הבדיקה וחוסר המכשולים בפני פרקליטות המדינה.

ישנם לא מעט מקרים בהם ששני המבקשים בטוחים בקרבה המשפחתית שלהם, עד שהבדיקה מפריכה את הקשר. כבר היה למשרדנו תיק בו אדם מצא את בתו הבוגרת מאזרחית זרה אשר נפטרה מאז, השניים התחברו מאוד והוא ביקש לעבור בדיקת אבהות על מנת שהיא תקבל אזרחות ישראלית – אך ורק כדי להתאכזב מתוצאות הבדיקה.

יצוין כי גם בדיקת רקמות להוכחת אבהות "פשוטה" בישראל היא מסובכת יחסית. אין באפשרות שהמבקש פשוט יעבור את בדיקת הדנ"א בעצמו ויציג את תוצאות הבדיקה בפני הרשות הרלוונטית.

למה הדבר מסובך?

מעבר לחוסר רצון מסוים של המערכת הבירוקרטית לפעול אם אינה חייבת, והדרישות לקבל את כל המסמכים לפני האישור לביצוע הבדיקה, ישנן כמה התנגדויות ספציפיות. ראשית כל, תמיד מנסים לוודא שבדיקת הרקמות היא "בדיקה משולשת" – האב, האם, והילד. במידה ואחד ההורים אינו בחיים או אינו מעוניין לעבור את הבדיקה, הטיפול עלול להסתבך.

בעיה אפשרית נוספת היא במידה והאם היא יהודיה נשואה. ילד אשר נולד להורים יהודים כתוצאה מקשר מחוץ לנישואין יקבל את הסטטוס הארכאי "ממזר" על פי דיני היהדות, וצאצאיו יהיו חסרי זכויות מסוימות, כגון האפשרות להתחתן ברבנות.

לפיכך, תמיד ישנו צורך להוכיח כי האם אינה יהודיה – ובמידה והיא כן, מאחר ובית המשפט אינו מוכן להורות על בדיקת רקמות ולבקש להנפיק מסמך הצהרתי על כך שהאב של הילד הוא (לפי בית המשפט וללא בדיקה) האדם לו היא נשואה.

עזרת עורכי דין הגירה

במקרה של דני ודימה, נוכחו שתי הבעיות שלהלן. האב והאם נפטרו כבר מזמן, אז לא הייתה אפשרות לבצע בדיקה משולשת. על כן, נאלצנו לבקש בדיקה יוצאת דופן אשר תראה כי לשני האחים אותו האב. כמו כן, נדרשנו להציג מסמכים אשר מראים כי האם לא הייתה יהודיה. והצורך בבדיקת אחאות.

יודגש כי נציגי המדינה בפרקליטות בתיקים כאלה בדרך כלל מתעקשים מאוד על דגימת רקמות של שני ההורים, לכן אנו חששנו כי צפוי לנו הליך לא פשוט. הופתענו לטובה כאשר התברר כי בית המשפט לענייני משפחה וגם עורכי הדין בפרקליטות הבינו את הנסיבות המיוחדות, לכן דימה ודני קיבלו את האפשרות לבצע את בדיקת הרקמות. לאחר מספר שבועות התקבלה התוצאה, ובית המשפט פסק כי לשני האחים אותו האב – סרגיי.

מאחר ודימה הצליח להוכיח למדינת ישראל כי אבא שלו הוא יהודי, הוא קיבל אפשרות להתחיל בהליך העליה וקבלת האזרחות הישראלית.

עורך הדין יהושע פקס (צילום: שירי דקר)
עורך הדין יהושע פקס | צילום: שירי דקר

משרד עורכי דין דקר, פקס, לוי ורוזנברג בירושלים ובתל אביב, מתמחה במתן חוות דעת בדין הזר, כולל הדין האמריקאי, הגירה, הסדרת מעמד בישראל, הוצאת דרכונים זרים ועוד. צוות המשרד מתרגש לסייע לכל זכאי שבות לעלות ארצה ובמיוחד בימים אלו טוב להיווכח כי יש מי שבוחר להעביר את מרכז חייו לארץ ולתרום למדינה. הכתבה באדיבות האתר din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין דקר, פקס, לוי, רוזנברג -   053-9377916