לאחרונה הוגשה לבית משפט השלום בתל אביב תביעה בגובה 2.5 מיליון ₪ על ידי יולדת נגד בית חולים שיבא תל השומר בעילת רשלנות רפואית, לאחר שבמסגרת ניתוח קיסרי שתואם לה מראש ושבו הייתה אמורה להישאר בהכרה מלאה, הצוות הרפואי החל בניתוח וחתך את בטנה של היולדת, מבלי שווידא שההרדמה האזורית עובדת.

על פי כתב התביעה, עת הייתה היולדת בשבוע ה-41 להריונה ובמסגרת בדיקות שנערכו במעקב ההיריון, הומלץ ליולדת לסיים את ההיריון בניתוח קיסרי אלקטיבי. לאחר שהיולדת הביעה את רצונה להיות מעורבת בלידה ככל שניתן, תואם לה ניתוח קיסרי אלקטיבי "ידידותי", בו היולדת נותרת בהכרה מלאה ומורדמת בהרדמה אזורית בלבד (בדרך כלל הרדמה ספינאלית), ולבעלה מתאפשר להיות לצדה בחדר הלידה. היולדת גם בחרה לפני הלידה באפשרות של "אפס הפרדה", לפיה היא והילוד לא ייפרדו כלל, והילוד ישהה לצדה כל זמן השהות במחלקת היולדות.

לפניה ישירה אל "שמאור גרינוולד - משרד עורכי דין ברשלנות רפואית", לחץ/י כאן

המנתחת לא וידאה כי ההרדמה האזורית פועלת באופן אפקטיבי לפני חיתוך הבטן

עם סיום ההכנות לניתוח, בעוד היולדת שוכבת על מיטת הניתוח, וכאשר כבר ניתנה לה זריקת האפידורל, החלה המנתחת בחיתוך הבטן, וזאת מבלי שווידאה כי ההרדמה האזורית פועלת באופן אפקטיבי, בניגוד גמור לכללים ולפרקטיקה המקובלת. כך גם איש מהצוות הרפואי שנכח בחדר לא דיבר עם היולדת ולא שאל אותה דבר.

כתוצאה מכך, היולדת חשה את החתך בבטנה לכל אורכו, והרגישה כאב חד ועז שגרם לה להלם ולחוסר יכולת להגיב. כשהיולדת הצליחה להתאושש התלוננה שכואב לה ושהיא מרגישה שחותכים אותה, אך למרבה התדהמה הצוות הרפואי לא האמין לה ולא התייחס ברצינות לתלונותיה, ואף נאמר לה שהיא מדמיינת את הכאב.

הרופאים נאלצו להרדים את היולדת למרות שהניתוח היה אמור להתבצע בהכרה מלאה שלה

במצוקתה הרבה, בעודה מפוחדת וכאובה, היולדת התחננה בפני המרדים שיגביר את המינון של חומר ההרדמה כי היא מרגישה הכל, אך הוא השיב לה כי לא ניתן לעשות זאת. לאחר פניית היולדת אל המרדים ולאחר שהבחין במצוקתה הרבה, הוא הודיע לצוות הרפואי כי חייבים להרדים את היולדת בהרדמה כללית.

גם לאחר שניתנה הוראת המרדים להרדים את היולדת, לא התרצו המנתחות, ופנו לבצע בדיקות כדי לאמת את תלונותיה של היולדת. כאילו רצו לומר, אמנם שכנעת את המרדים, אבל את צריכה לשכנע גם אותנו.

רק לאחר שהבינו כי אכן ההרדמה האזורית אינה פועלת באופן אפקטיבי, היולדת הורדמה בהרדמה כללית, כשהדבר האחרון שהיא זוכרת לפני שהורדמה הן צעקות של הצוות הרפואי ש"לא להכניס את הבעל!". היולדת הורדמה תוך כדי שהיא ממררת בבכי וכשהיא חווה תחושות קשות ביותר.

מומחה רפואי קבע כי הצוות הרפואי כשל בכך שלא בחן את יעילות ההרדמה האזורית לפני שהחל בניתוח

ביחד עם כתב התביעה הוגשה חוות דעת של מומחה בכיר במיילדות וגניקולוגיה. המומחה קבע, בין היתר, כי הצוות הרפואי כשל כאשר החל בניתוח והחל בחיתוך בטנה של היולדת טרם נבדקה יעילות ההרדמה האזורית. במיוחד הדברים נכונים כאשר מדובר היה בניתוח אלקטיבי, ולא הייתה קיימת דחיפות כלשהי אשר חייבה את הצוות הרפואי שלא לבצע את הבדיקה. עוד קבע המומחה, כי הצוות הרפואי היה חייב ליידע את היולדת שעומדת להיות מבוצעת הערכה של יעילות ההרדמה האזורית, ולבקש תגובה מילולית מפורשת מהיולדת המאשרת כי אינה מרגישה את הגירוי שנעשה. רק לאחר קבלת אישור מילולי מהיולדת ניתן היה להתקדם ולבצע את חיתוך הבטן.

בעקבות הטראומה שעברה, היולדת נותרה עם פגיעה נפשית אשר פוגעת בתפקודה באופן משמעותי בכל תחומי החיים. בחוות דעת בתחום הנפשי שצורפה לכתב התביעה מומחה רפואי בכיר אף קבע אחוזי נכות נפשי בשיעור גבוה.

בתגובה לפניה למשרדו של עורך דין שמאור גרינוולד אשר עוסק בייצוג תובעים ברשלנות רפואית ושמייצג את התובעת נמסר:

"מדובר במקרה מצער בו הצוות הרפואי חרג מהפרקטיקה הרפואית המקובלת כשלא ביצע בדיקה בסיסית לפני התחלת הניתוח, של אפקטיביות ההרדמה הספינאלית שניתנה באמצעות זריקה זמן קצר לפני כן. חמור מכך, גם לאחר שהיולדת התלוננה שהיא מרגישה שחותכים אותה, הצוות הרפואי לא האמין לה ובכך פגע אנושות באמון שקיבל מהיולדת בסיטואציה רגישה ואינטימית מאין כמוה".

"כמו עבור כלל לקוחות המשרד, כך גם עבור התובעת במקרה זה, המשרד פועל ברגישות, באומץ ובנחישות, על מנת להשיג את הפיצוי המקסימלי בפרק הזמן המינימלי. המשרד מקפיד על הענקת שירותים משפטיים ללקוחותיו בגובה העיניים וברמה הגבוהה ביותר. אנו מזמינים כל אדם שחושד כי הוא או קרוב משפחה נפגע או נפטר עקב רשלנות רפואית, ליצור קשר ולבדוק את זכאותו לפיצוי שפעמים רבות יכול להגיע למיליוני שקלים".

עורך הדין שמאור גרינוולד (צילום: ג'וני כהן)
עורך הדין שמאור גרינוולד | צילום: ג'וני כהן

לפניה ישירה ל"שמאור גרינוולד - משרד עורכי דין ברשלנות רפואית" - 053-6112822

הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.