הוצאות משתנות וחריגות המכונות מחציות הן למעשה הוצאות נוספות שהן מעבר לסכום הקבוע של דמי מזונות הילדים אשר מתייחס להוצאות ההכרחיות לגידול הילדים. הוצאות הכרחיות כוללות בין היתר הוצאות ביגוד, טיפול ומזון, מגורים, חינוך ועוד.

המונח מחציות מתייחס להוצאות שהן משתנות, חד פעמיות ואינן קבועות עבור ילדים קטינים דוגמת הוצאות עבור שירותי רפואה וחינוך אשר אינם מסובסדים על ידי המדינה. ברוב המקרים, שני ההורים יהיו מחויבים לשלם את המחציות ולשאת בתשלום באופן שווה. במקרים חריגים או בהסכמת הצדדים בית המשפט רשאי לקבוע יחס תשלום מחציות בלתי שוויוני. יחס כזה יכול להיקבע במקרים של פערי שכר משמעותיים במיוחד בין ההורים או בנסיבות חריגות אחרות. יובהר כי בהיעדר הסכם שנכרת בין ההורים המתגרשים או פסק דין של בית משפט שקבע אחרת, הוצאות בלתי הכרחיות וחריגות אמורות להתחלק באופן שווה בין ההורים.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין שלומי ואנונו, לחץ/י כאן

מהם תשלומי הוצאות חינוך - מחציות?

המונח מחציות בהקשר של חינוך מתייחס לסך כל ההוצאות אשר אינן נכללות בסל חינוך חובה ולפיכך הן ישולמו על ידי שני הוריו של הילד באופן שוויוני, למעט אם מדובר בנסיבות חריגות או אם הוסכם אחרת על ידי ההורים. ההורים אמורים להסכים מבעוד מועד ומראש על אופן תשלום ההוצאות החריגות כאשר לא כל הוצאה חריגה שאינה נכללת בסל כאמור תחייב את הצד השני בתשלום מחצית.

חשוב לציין כי בהיעדר הסכמה על תשלום מחציות ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש לחייב את הצד השני בהשתתפות בתשלום ההוצאה החריגה הנחוצה עבור הילד. בבית הדין הרבני הוצאות כאלו יחולקו באופן שווה בין ההורים עבור ילדים עד גיל 18, ואילו בבית הדין לענייני משפחה תשלומי מחציות עבור ילדים עד גיל 6 יחולקו באופן שווה בין ההורים ועבור ילדים מעל גיל 6 יחולקו לפי יחס הכנסות ההורים או באופן שוויוני לפי נסיבות המקרה.

הוצאות חריגות ותשלומי מחציות

הוצאות חריגות עשויות לכלול בין היתר תשלומים עבור קייטנות או חוגים, תשלום עבור בית ספר פרטי כאשר קיימת אפשרות לשלוח את הילד לבית ספר ממלכתי, תשלומים עבור משלחת לפולין, חוגים, טיפולי יישור שיניים, שיעורים פרטיים, משקפיים, טיפולים רפואיים חריגים וטיפולים פסיכולוגיים.

בתחילת כל שנת לימודים, ההורה שמקבל את קצבת הילדים מהביטוח הלאומי מקבל גם מענק לימודים עבור כל אחד מילדיו אשר בגילאים 6-18. כל עוד אחד ההורים מקבל את המענק, מקובל ששניהם יחלקו בתשלומי עלויות החינוך בתחילת השנה לאחר קיזוז סכום המענק.

מחציות בהוצאות רפואיות כוללות את כלל ההוצאות הרפואיות אשר אינן מכוסות במסגרת סל הבריאות ועל כן ישולמו על ידי שני ההורים באופן שוויוני למעט אם מדובר בנסיבות חריגות או אם ההורים הסכימו ביניהם אחרת. בית המשפט רשאי לחייב את אחד ההורים לשאת בנטל מחצית מן התשלום גם כאשר אין הסכמה בין שני ההורים בנוגע לתשלום הוצאה נדרשת כגון עלות טיפול אצל פסיכולוג ילדים ועוד. ברוב המקרים הגורם המקצועי שיכריע בדבר נחיצות הצורך לשלם את ההוצאה החריגה יהיה גורם רפואי או גורם מקצועי מוסמך אחר.

עיגון סעיפים שמסדירים את תשלומי המחציות בהסכמי גירושין

בהסכמי גירושין רבים ניתן למצוא סעיפים שמסדירים את סוגיית המחציות וקובעים אם המחציות נחשבות לתשלומים ללא הגבלה או לתשלומים שנקבעה להם תקרה מסוימת. בהסכם הגירושין ניתן לכלול גם הוראות באשר לסוגיית חלוקת הוצאות חריגות מעבר להוצאות המופיעות בהסכם.

מטבע הדברים נשאלת השאלה האם סעיף שמתייחס להוצאות חריגות בהסכם הגירושין מחייב את ההורה לשלם על כל הוצאה חריגה, גם אם לא הסכים להוצאה זו?

שאלה שכיחה נוספת היא אם במקרים שבהם לא נקבעה תקרת תשלום, הורה תמיד יהיה מחויב לשלם חצי מההוצאות?

בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה בנצרת בתה"ס 7847-11-08 שעסק בין היתר בסוגיית תשלומי המחציות הייתה בהסכם הגירושין של ההורים הוראה שלפיה שניהם יחלקו באופן בתשלום הוצאות בריאות חריגות ובהוצאות חינוך. האב טען שהאם מקבלת החלטות בנושאי חינוך ובריאות מבלי להיוועץ איתו, ואילו הוא מחויב לשאת במחצית מהוצאות אלו לפי ההסכם, למרות העובדה שהוא לא שותף להחלטות בנושאים אלו.

לאחר שבית המשפט בחן את מכלול הנתונים הרלבנטיים הוא קבע כי ההסכם אכן לא קובע תקרה להוצאות שהאב מחויב לחלוק בתשלומן. על כן נקבע שהוא מחויב לשלם חצי מההוצאות ללא תלות בסכום ההוצאה. אף על פי כן, בפסק הדין צוין גם כי חשוב לזכור שגם אם הורה אחד נקבע כהורה משמורן, שני ההורים הם האפוטרופוסים של הילד ועל כן החלטות הנוגעות לילדים אמורות להתקבל על ידי הוריהם יחדיו, כאשר הדברים מקבלים משנה תוקף אם מדובר בהחלטות בעלות השלכות כלכליות משמעותיות.

האם מחויבת לשתף את האב בהחלטות הנוגעות לילדים

עוד נקבע כי האם מחויבת לשתף את האב בהחלטות הנוגעות לילדים, ואם יש הוצאה גדולה האם תצטרך להראות לאב שמדובר בהוצאה הכרחית ותאפשר לו להביא הצעת מחיר נגדית תוך חמישה ימים.

כדי למנוע סכסוכים וחילוקי דעות בסוגיית ההוצאות ותשלום המחציות, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי, מיומן ומנוסה בתחום הגירושין ומזונות הילדים אשר יסייע להורים לגבש הסכם גירושין מפורט שיכלול בין היתר התייחסות מפורטת וברורה לסוגיית תשלומי המחציות, ועל ידי כך יחסוך להורים עוגמת נפש והתדיינות משפטית יקרה וממושכת בסוגיה.

עורך הדין שלומי ואנונו (צילום: ברק כהן)
עורך הדין שלומי ואנונו | צילום: ברק כהן

עורך דין שלומי ואנונו עוסק בדיני גירושין, מזונות ילדים, הסכמי גירושין, הסכמי ממון, זמני שהות, משמורת, סכסוכי ירושה, חלוקת רכוש ועוד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין שלומי ואנונו - 053-7361087