עם כניסתו לתפקיד של רשם הקבלנים החדש, מר עמית גריידי, אנו שומעים על יותר ויותר קבלנים שמקבלים עונשים כבדים שכוללים בין היתר ביטול הרישיון שלהם כתוצאה מהתנהגות שאינה בטיחותית או חוקית באתרי הבניה בארץ.

לשם הדוגמה ישנם מספר לא מבוטל של קבלנים שמבצעים עבודות בנייה ללא רישיון או גרוע מכך קבלנים ללא רישיון שמשתמשים שלא כחוק ברישיון של קבלן אחר שלא נוכח באתר הבניה. פעמים לא מעטות קבלנים מבצעים עבודות שכלל אינן בתנאי הרישיון שלהם או מעסיקים עובדים פלשתינאים דרך חברות כוח אדם ולא בעצמם כפי שדורש החוק. מיותר לציין כי כל המקרים האלו ואחרים הם בניגוד לחוק וגורמים הרבה בעיות בענף הבניה.

לפניה ישירה אל עו"ד תומר סופר, לחץ/י כאן

רשם הקבלנים הפסיק להתנהל בסלחנות מול קבלנים שמתנהלים באופן בעייתי

מההתנהלות האחרונה של רשם הקבלנים מתקבל הרושם כי הוא אינו מוכן יותר להתנהל בסלחנות לתופעות בעיתיות הללו, ומפסיק להעלים עין כמו שעשה בעבר מכל אותם קבלנים סוררים שמפרים ברגל גסה את הוראות הבטיחות באתרים ופועלים בניגוד לחוק. אין ספק שהמהפכה בעיצומה ויש למה לצפות וככל הנראה קבלנים רבים יאבדו את הרישיון שלהם כתוצאה מהתנהלותם הקלוקלת לאורך שנים רבות בהם רשם הקבלנים לא פיקח כנדרש.

כחלק מהמהפכה רשם הקבלנים גייס לשורותיו עוד כוח אדם שתפקידו לצאת לשטח ולעקוב אחר קבלנים אשר מפרים את החוק. המטרה המוצהרת של רשם הקבלנים היא למנוע בראש ובראשונה את מקרי המוות והפציעות של העובדים בענף הבנייה שהפכו בשנים האחרונות למכת מדינה.

לדבריו של עורך דין תומר סופר, מומחה בתחום רישום קבלנים ומחבר הספר מפת דרכים לגן עדן: "ההתנהלות המחמירה של רשם הקבלנים דורשת שינוי מהותי בתפוסי החשיבה וההתנהגות של הקבלנים שמעתה יהיה עליהם לעבוד בצורה מקצועית ובטיחותית על פי חוק אחרת הרישיון שלהם יפסל לאלתר".

עליה עצומה במספר הקבלנים שמוזמנים לדיונים בוועדות של רשם הקבלנים

ישנה עלייה עצומה במספר הקבלנים אשר מוזמנים לדיונים בוועדות של רשם הקבלנים כדי לדון, בין היתר, בהתנהלות שלהם בשטח והאם הם פועלים על פי החוק. יחד עם זאת כאשר קבלן מוזמן לדיון בוועדה אצל רשם הקבלנים בכדי לדון בהמשך השארת הרישיון שלו על כנו, חשוב מאוד כי עורך דין מומחה בתחום ילווה אותו וייצג את האינטרסים שלו כראוי.

עורך דין תומר סופר קובע נחרצות כי "אם קבלן זומן לדיון בוועדה של רשם הקבלנים, עליו להיות מיוצג על ידי עורך דין מומחה בתחום שידאג לאינטרסים שלו כראוי וילחם עבורו שכן לרשם הקבלנים יש כוח עצום ומשאבים בלתי נדלים לפעול כנגד הקבלן הבודד.

עורך דין מקצועי ומנוסה בייצוג קבלנים מול רשם הקבלנים

האמת שכדאי מאוד להקשיב לעורך דין סופר שכן במהלך השנים האחרונות הוא ייצג בהצלחה באופן קבוע את הקבלנים הגדולים במשק מול רשם הקבלנים בוועדות, ובמידת הצורך הגיש עררים מול החלטות רשם הקבלנים וזכה להצלחות מרובות. בספר מפת דרכים לגן עדן מפרט עורך דין תומר סופר אינספור אסטרטגיות השפעה וטכניקות שכנוע שהוא משתמש בהם בוועדות של רשם הקבלנים כדי לקבל החלטות לטובת הקבלנים שהוא מייצג.

לסיכום: רשם הקבלנים לא מתכוון להיות סלחן וותרן כפי שהיה בעבר, בין היתר, בשל מקרי המוות הרבים של עובדי הבניין באתרים שהם מספרים בלתי נתפסים. מצד אחד אין ספק שרישיונם של קבלנים אשר פועלים בניגוד לחוק צריך להישלל ללא דיחוי. יחד עם זאת ישנם קבלנים רבים שזומנו לוועדה מטעם רשם הקבלנים אף על פי שפעלו כנדרש ובהתאם לחוק ועליהם להיות מיוצגים על ידי עורך דין מומחה בתחום אשר יפעל עבורם.

עורך הדין תומר סופר (צילום: סטודיו לצילום סגול)
עורך הדין תומר סופר | צילום: סטודיו לצילום סגול

עורך דין תומר סופר עוסק ברישום קבלנים, העלאת סיווג לקבלנים, הגשת בקשות וייצוג בפני רשם הקבלנים כולל ייצוג בפני הוועדה המייעצת והגשת עררים לבית המשפט. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה לעו"ד תומר סופר - 053-7298582