נייר העמדה החדש משנה את ברירת המחדל ומרכז הכובד בפרשנות של היקף שיקול הדעת שהממנה מעניק למיופה הכוח.

בטרם פרסום נייר העמדה האחרון, הגישה הכללית הייתה שייפוי הכוח המתמשך כולל את מה שהוגדר בו במפורש, והיעדר הגדרה או הנחייה מפורשת או משתמעת, הייתה מביאה למסקנה שהפעולה לא נכללה בייפוי הכוח.

לפניה ישירה אל עורך דין ונוטריון עידו לשם, לחץ/י כאן

מיופה כוח מוסמך לבצע כמעט כל פעולה, הן באופי ההשקעה והן בסכום

כעת הפרשנות למעשה התהפכה, שכן גישת נייר העמדה החדש קובעת שללא הנחיות ספציפיות או הסתייגות מפורשת של הממנה, מוסמך מיופה הכוח לבצע כמעט כל פעולה, הן באופי ההשקעה והן ובסכום.

כך הובהר בהסבר האפוטרופוס הכללי באשר לכלל הפרשני הגורף החדש:

"אם הממנה הסמיך את מיופה הכוח, באמצעות ייפוי הכוח המתמשך, לפעול בעניינים הרכושיים ללא התייחסות כלשהי לנושא ההשקעות - בהעדרן של תקנות הקובעות הוראות אחרות, ייפויי כוח אלה יחשבו, כאילו ניתנה בהם הסמכה רחבה ללא מגבלה בנושא השקעת כספים וזאת ללא צורך בפניה לבית המשפט".

וזו התייחסות האפוטרופוס הכללי לחריג לכלל האמור:

"אם קיימות בייפוי הכוח המתמשך הנחיות מקדימות לביצוע פעולות בהשקעות - יש לנהוג לפי הנחיות הממנה. כלומר, אם הממנה הגביל את מיופה הכוח בנוגע להשקעותיו, הרי שמיופה הכוח יוכל לפעול אך ורק בהתאם להתוויה של הממנה, ולפי המגבלות המצוינות בה. זאת, למעט בנסיבות מיוחדות המאפשרות לסטות מהנחיות מקדימות בהתאם להוראות סעיף 32לא לחוק".

מהו הרציונל העומד מאחורי היפוך המגמה?

הרציונל להיפוך המגמה מוסבר באופיו וטיבו של ייפוי הכוח המתמשך (להבדיל ממינוי אפוטרופוס), המבטא את רצונו של הממנה ומידת האמון שהוא רוחש למיופה הכוח, ומאפשר את צמצום התערבות המדינה בשיקול הדעת וההחלטות הנעשות על פי ייפוי הכוח.

אין ספק שמדובר בצעד משמעותי וחיובי ביותר בהתגברות על 'רגולציית-יתר' מקום שאין בה צורך. עם זאת יש לזכור, שמעמדו של נייר העמדה הוא בגדר המלצה לפרשנות בלבד ואינו מחייב כדבר חקיקה (חוק או תקנות) בפועל. האימוץ והיישום בשטח של גישת נייר העמדה על ידי הגופים הפיננסיים כמו הבנקים ובתי ההשקעות - עדיין רחוק.

עורך הדין עידו לשם (צילום: עו"ד דניאל לשם)
עורך הדין עידו לשם | צילום: עו"ד דניאל לשם

למאמרים קודמים בעניין:

https://www.mako.co.il/news-law_guide/2021_q3/Article-ccfb67d8576cb71027.htm

https://www.maariv.co.il/news/law/Article-814061

עורך דין ונוטריון עידו לשם מתמחה בתחום האפוטרופסות, בדיני משפחה וירושה ומוסמך מטעם האפוטרופוס הכללי לערוך ולהגיש ייפוי כוח מתמשך. עו"ד לשם מנהל את פורום אפוטרופסות וזכויות קשישים ובעלי מוגבלויות. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה לעו"ד ונוטריון עידו לשם - 053-9429000