חשוב לדעת שהזכות להיכנס לישראל ניתנת לאזרחים ישראליים, למי שמחזיק באשרת עולה, או למי שמחזיק באשרה אחרת (כמו אשרת תייר, אשרת סטודנט, אשרת מתנדב, אשרת איש דת).

כאשר למדינה חשש, שמי שמבקש להיכנס לישראל עלול להשתקע במדינה ולא לצאת בזמן החוקי מגבולותיה, או אם קיימת סכנה ביטחונית או פלילית בכניסתו, מסרבת המדינה לאשר את הכניסה לישראל.

בנוסף, אם קיים נוהל יעודי להסדרת כניסה ומעמד בישראל והאדם המבקש כניסה לא פעל על פיו לפני ההגעה, קיים סיכוי גדול מאוד, שתסורב הכניסה מהסיבה שאותו אדם לא פעל לפי הנוהל. לדוגמא, בת זוג של אזרח ישראלי, שכניסתה לישראל לא הוסדרה מראש על פי נוהל להסדרת מעמד לבני זוג (ידועים בציבור או נישואין) לא תוכל להיכנס, גם אם היא מגיעה ממדינה הפטורה מקבלת ויזה לישראל.

כל ההליכים מול רשות האוכלוסין, מחייבים להכיר את ההליך הרלוונטי היטב, מה התנאים, אילו מסמכים נדרשים וכיצד יש להגיש אותם כדי שיהיה להם תוקף. הכנה מקדימה ויסודית תחסוך עיכובים והוצאות כספיות מיותרות.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין, גישור ונוטריון מאיה וייס-טמיר, לחץ/י כאן

כיצד ניתן למנוע סירוב כניסה במעבר הגבול?

ישנם מקרים בהם ניתן להגיש בקשה להזמנה לישראל מראש, לדוגמא כאשר כניסה של אדם לישראל סורבה בעבר. בנוסף, אם מדובר בבני זוג או ילדים, שטרם הוסדר מעמדם בישראל, יש לפנות לרשות האוכלוסין ולהסדיר את כניסתם מראש בהתאם לנהלים, על ידי המצאת תעודות ומסמכים להוכחת הקשר ומרכז חיים של הישראלי בישראל.

אדם שכניסתו סורבה במעמד הכניסה לישראל, יכול לפנות לבית הדין לעררים ולהגיש ערר על הסירוב לכניסתו או לנסות ולהסדיר את הכניסה באמצעות הפקדת ערובה.

מי זכאי לקבל אזרחות ישראלית וכיצד?

זכאות לאזרחות ישראלית למי שנולד בישראל

מי שנולד בישראל להורה שהוא אזרח ישראלי יקבל אזרחות ישראלית מכוח לידה.

האם ילדים לאזרח ישראלי, שנולדו בחו"ל זכאים לאזרחות ישראלית?

ילדים שנולדו בחו"ל, לאזרח ישראלי שנולד בישראל, זכאים לאזרחות ישראלית גם אם לא נולדו בישראל, על ההורה הישראלי לרשום את הילדים לאחר הלידה במרשם האוכלוסין. חשוב לדעת שישנם מקרים בהם רשות האוכלוסין לא תבצע רישום מידי, הישראלי ידרש להציג ראיות נוספות, הן לגבי האם היולדת והן לגבי קשר האבהות.

כאשר מדובר בילדים שאחד מהוריהם הוא ישראלי, שלא נולד בישראל, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ולבחון את הזכאות בהתאם לנסיבות המקרה.

האם רק יהודי זכאי לאזרחות ישראלית ואילו דרכים מאפשר החוק לזרים?

חוק השבות קובע שכל יהודי שמעוניין לגור ולחיות בישראל יכול לעלות לישראל, לקבל תעודת עולה ואזרחות ישראלית, למעט באותם מקרים חריגים שבהם יש סכנה לבריאות הציבור, או לביטחון המדינה או שמבחינה פלילית קיימת סכנה לשלום הציבור.

לגבי אנשים שאינם מחזיקים בדת היהודית, מגדיר החוק מי עוד זכאי לעלות לישראל ולקבל מכוח החוק אזרחות והם בן/בת זוג של יהודי, בן של יהודי ונכד של יהודי, ללא קשר אם היהודי עדיין בחיים.

אזרחות באמצעות נישואין

בנוסף לאלה, ניתן לקבל אזרחות ישראלית גם באמצעות נישואין לאזרח ישראלי, רשות האוכלוסין קבעה בנוהל מפורט את מסמכי הסף הנדרשים להגשת בקשות, את השלבים הנדרשים הנמשכים על פני מספר שנים, כאשר מבוצעים ראיונות בנפרד לבני הזוג כחלק מההליך. במהלך השנים יצטרך הזוג להוכיח מרכז חיים בישראל וקשר אמיתי ובסופו ניתן יהיה להגיש בקשה לאזרחות ישראלית, שלא תותנה בוויתור על האזרחות הזרה.

הגשת בקשה להתאזרחות ולקבלת אזרחות ישראלית

התאזרחות תושב קבע

תושב קבע, כדוגמת נין של יהודי, יכול להגיש בקשה לאזרחות ישראלית. עליו להוכיח, שמרכז חייו בישראל, באמצעות הוכחות על מרכז חיים בישראל במשך 3 שנים מתוך החמש שנים האחרונות. במרבית המקרים ידרש תושב הקבע לוותר על אזרחותו הזרה או להוכיח שאין ברשותו אזרחות אחרת.

הורים של חיילים

בקשה דומה להתאזרחות יוכלו להגיש תושבי קבע שהם הורים לחיילים, לאחר שחלפה שנה מיום שקיבלו מעמד של תושב קבע, זאת לאחר שקיבלו מעמד זמני של א/5 במשך 4 שנים.


הורה קשיש לאזרח ישראלי

הורה קשיש של אזרח ישראלי, יכול להגיש בקשה לקבלת מעמד בישראל, הוא יהיה זכאי לקבלת אשרות שהיה שונות זמניות שאורכן יוארך כל שנה עד שיינתן לו מעמד של קבע בכפוף לעמידה בכל התנאים. במידת הצורך, ואם יעמוד בתנאים הנדרשים יוכל ההורה להגיש בקשה להתאזרחות לאחר 5 שנים נוספות בהן יחיה בישראל במעמד של תושב קבע.

הענקת אזרחות ישראלית

שר הפנים רשאי להעניק אזרחות ישראלית לאנשים, אשר תרמו למדינה תרומה משמעותית, בביטחון, בכלכלה ועוד.

**** יש לציין כי בהתאם להחלטות ממשלה ולחוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) תשפ"ב 2022 ישנם מקרים המוחרגים מגדר האמור לעיל. חשוב לעקוב אחר שינויי מדיניות וחקיקה ככל ויתקיימו בנושא.

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בענייני הגירה, מעמד ואזרחות בישראל.

להרחבה בנושאים נוספים הקשורים במעמד ואזרחות בישראל, לחץ/י כאן.

משרד עורכי דין, גישור ונוטריון מאיה וייס-טמיר, עוסק באזרחות ובהסדרת מעמד בישראל, אשרות כניסה ועבודה, אשרות מומחים, מעמד לבני זוג נשואים או ידועים בציבור, מעמד להורה קשיש, הסדרת מעמד של ילדים הזכאים לאזרחות ישראלית שנולדו בחו"ל או בישראל, התאזרחות תושבי קבע, עניינים הומניטריים, המשרד מתמחה בסיוע במקרים מורכבים, ייצוג בהליכים מול רשות האוכלוסין, בבית הדין לעררים ובכל הערכאות הרלוונטיות. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

עורכת הדין מאיה וייס-טמיר (צילום: משרד עורכי דין, גישור ונוטריון מאיה וייס-טמיר)
עורכת הדין מאיה וייס-טמיר | צילום: משרד עורכי דין, גישור ונוטריון מאיה וייס-טמיר

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין, גישור ונוטריון מאיה וייס-טמיר - 053-9428837