מדי פעם ניתן לשמוע באמצעי התקשורת על סכסוכי גירושין שנמשכים שנים רבות וכוללים מאבקים קשים שעוסקים בין היתר בסוגיית חלוקת הרכוש, קביעת תשלומי מזונות הילדים, האחריות ההורית ועוד. לא אחת ניתן לראות כי צדדים שחיו יחדיו תחת קורת גג אחת, ישנו באותה מיטה וגידלו יחדיו ילדים משותפים לפתע הופכים להיות אויבים מושבעים.

מכיוון שהליך הגירושין אפוף במורכבויות ובהיבטים שאינם נוגעים באופן ישיר להליך המשפטי גרידא, רצוי לפנות לעורך דין שבקיא בשלל התחומים שעוטפים את הליך הגירושין ומסוגל להעניק ללקוח מענה הוליסטי, להפנותו לקבלת טיפול רגשי , תאום הורי, להכין למפגשים עם אנשי מקצוע כאלה ואחרים, ולהציע שלל חלופות לניהול הליך משפטי בין כותלי בית המשפט כגון ניהול הליך גישור, הליך גירושין בשיתוף פעולה ועוד.

עורך דין מיומן ומנוסה אשר בקיא בחלופות הקיימות לניהול הליך גירושין בין כותלי בית המשפט, אשר מודע לחשיבות של תמיכה נפשית ולצרכים הרגשיים של הלקוח יוכל לסייע לו להתמודד בהצלחה עם ההליך המורכב ולמזער את הנזקים הנלווים לגירושין.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד אושרית ברויר-טפר, לחץ/י כאן

מהו הליך גישור גירושין?

הליך גישור הוא הליך וולונטרי, ועל כן הפנייה להליך זה נעשית מרצונם החופשי של הצדדים. בהליך הגישור המגשר אינו יושב כ"שופט" אלא כשותף לתהליך אשר מלווה את הצדדים עד הגעה להסכמות, תוך סיוע בצמצום הפערים ביניהם ובשמירה על שיח פתוח ומכבד.

מפגשי הגישור מתנהלים בשקיפות, בנינוחות ובפתיחות שמאפשרת לצדדים לשתף ברצונותיהם ובחששותיהם במסגרת המפגשים הנפרדים של כל אחד מהצדדים עם המגשר ובמפגשים המשותפים של שני הצדדים עם המגשר. חשוב לציין כי בניגוד לניהול הליך משפטי בבית המשפט המחייב התייצבות לדיונים לפי אילוצי יומנו של בית המשפט, בהליך גישור קיימת גמישות רבה בנוגע לשעות קיום המפגשים וביחס לפתרונות האפשריים עבור הצדדים.

המטרה של השתתפות בהליך גישור גירושין היא לגבש הסכמות משותפות בסיוע של מגשר אובייקטיבי וניטרלי שיאפשרו לצדדים ולילדיהם להתנהל בשלווה ובביטחון בהמשך חייהם.

מהו הליך גירושין בשיתוף פעולה?

המטרה של הליך גירושין בשיתוף פעולה היא להביא לפתרון סכסוכי גירושין שלא בין כותלי בית המשפט. בתחילת ההליך הצדדים יחתמו על הסכם שבמסגרתו הם מתחייבים שלא לנקוט בהליכים האחד נגד השני או להגיש תביעות לבית המשפט, כל עוד מתקיים הליך גירושין בשיתוף פעולה.

בהליך כל צד יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו וילווה על ידי אנשי מקצוע מתחומים שונים כגון אקטוארים, יועצים פיננסיים, יועצים רגשיים, מומחי ילדים ושמאים. מטרת ההליך היא לגבש הסכם גירושין שיוגש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני כדי שיקבל תוקף מחייב של פסק דין.

מדוע מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה שהוכשר כמגשר וכיועץ ליחסים וזוגיות?

עורך דין מקצועי ומנוסה יוכל לזהות לקוח שנתון בקושי רגשי בעקבות הליך הגירושין ולפי הצורך להפנותו לקבלת טיפול זוגי או טיפול רגשי כדי לסייע לו להתמודד באופן בריא יותר עם ההליך ולצלוח אותו עם מינימום נזקים לכל הצדדים.

עורך דין שהוכשר כמגשר ועבר גם הכשרה כיועץ ומאמן ליחסים וזוגיות ידע להעניק ללקוח מענה גם כאשר הוא לא ממלא את הפונקציה של היועץ או המגשר. עורך דין מקצועי ומנוסה ידע להנחות את הצדדים כיצד להסביר לילדיהם אודות הליך הפרידה, איך להתנהל מול פקיד.ת הסעד, כיצד לפתור ולצמצם מחלוקות, להגיע להסכמות ולמזער נזקים ארוכי טווח לצדדים ולילדיהם. במקרים רבים עורך הדין יבהיר לצדדים שניתן לקצר, לייעל ולזרז את ההליך תוך שמירה על טובתם ועל טובת ילדיהם על ידי בחירה בהליך חלופי שיתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט.

ניהול הליך גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט יחסוך לצדדים זמן וכסף

חשוב לציין כי במקרים רבים ניהול הליך גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט יאפשר לצדדים לחסוך כסף וזמן ולשדר לילדיהם שניתן ליישב סכסוכים ולנהל משברים בצורה בוגרת, אחראית ומכבדת.

דוגמה לערך המוסף של עורך דין שהוכשר גם כמגשר וכיועץ ומאמן ליחסים וזוגיות ניתן לראות במקרה הבא: לקוחה הגיעה למשרדי לקבל ייעוץ משפטי ולהתחיל את הטיפול בתיק. במהלך הפגישה זיהיתי כי הלקוחה הייתה נתונה במצב נפשי קשה בשל התמודדויות לא פשוטות. על כן, הפניתי אותה מיד לטיפול רגשי, ראיתי אותה, הבנתי אותה, ראיתי את הצורך שלה להיות מוחזקת בתוך התהליך שכבר קורה ושעוד נכון לה. עצם יכולתי לראות מעבר ל'תיק המשפטי' נתן ללקוחה כוחות, אפשר לה לעלות מעל ההתמודדות האישית ולראות תמונה מלאה של כל התהליך שהיא עוברת.

ניתן לסכם ולומר כי יש ערך עצום ליכולת של עורך הדין להבחין בצרכים של הלקוח מעבר להיבטים המשפטיים. כאשר הטיפול בלקוח הוא הוליסטי וחורג גם מעבר למישור המשפטי, ניתן לסייע לצדדים ולילדיהם לתפקד באופן תקין במהלך תקופת הגירושין המאתגרת ואף לאחריה.

עורכת הדין אושרית ברויר-טפר (צילום: דניאל רחמים-אלוני)
עורכת הדין אושרית ברויר-טפר | צילום: דניאל רחמים-אלוני

עורכת דין ומגשרת אושרית ברויר-טפר מוסמכת כמגשרת וכיועצת ומאמנת ליחסים וזוגיות, בלימודי תואר שני בטפול ויעוץ למשפחות ויחידים, בעלת ניסיון של יותר מ-20 שנים בתחום דיני המשפחה, עוסקת בגירושין, ניכור הורי, צווי הגנה, מזונות, הסדרי שהות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, גישור ומו"מ ועוד ומוכרת היטב לטובה בבתי המשפט ובתי הדין הרבניים.

הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עו"ד אושרית ברויר-טפר - 053-7933124