בית הדין הרבני האזורי בבאר שבע קיבל לאחרונה תביעה לתשלום כתובה ותוספת כתובה שהגישה אישה נגד בעלה לשעבר. לאחר שבית הדין בחן את כלל העדויות והראיות שכללו בין היתר גם תוצאות בדיקת פוליגרף שביצעו הצדדים, קבע בפס"ד כי האשמה והיוזמה לפירוד מוטלת על הבעל ואין בסיס להאשים את האישה בפירוק הנישואין. ומשכך נקבע כי הבעל ישלם לאשתו לשעבר סך של 125 אלף שקלים.

מבירור העובדות במסגרת ההליך עלה כי הבעל הוא זה שפעל לקידום הגירושין בכך שהתנכר אליה, סרב לפנות לטיפול זוגי ואף מיעט לקיים עימה יחסי אישות, האישה שיוצגה על ידי טוען רבני ומגשר הרב אברהם כהן הגישה תביעת כתובה לביה"ד הרבני וזכתה בסך של 125 אלף שקלים בנוסף לחלקה ברכוש המשותף.

העובדות שפורטו בפסק הדין, בני הזוג נישאו בתחילת שנות ה-2000 ולהם שלושה ילדים משותפים כאשר הגדולה כבת 10. הבעל עזב את הבית המשותף עוד בשנת 2017 ובכך נפרדו הצדדים. כעבור שנתיים סודר גט לצדדים. בהסכם הגירושין נקבע כי האישה זכאית לתבוע את כתובתה אחרי סידור הגט.

לפניה ישירה אל טוען רבני ומגשר הרב אברהם כהן, לחץ/י כאן

האישה טענה כי בעלה לשעבר החל להתנכר לה, לזלזל בה ולרדת לחייה

האישה שיוצגה על ידי טוען רבני אברהם כהן טענה כי החל משנת 2013 בעלה לשעבר החל להתנכר לה, לזלזל בה ולרדת לחייה בכל דרך אפשרית, על אף מצבה הרפואי הקשה בשל תאונת עבודה. האישה הוסיפה כי בעלה לשעבר בודד אותה ממשפחתה ומשפחתו וכדבר שבשגרה אף נהג ליטול את ילדיהם המשותפים לבילויים ולאירועים בלעדיה במתכוון. עוד נטען כי הבעל סרב לבקשותיה לפנות לטיפול זוגי מאחר שסבר כי אינו זקוק לכך אלא להיפך על האישה לבדה מוטלת האחריות למצב אליו נקלעו הצדדים ומכאן גם החובה לטפל בעצמה.

לגרסת האישה, בעלה לשעבר אף מיעט לקיים עימה יחסי אישות. כמו כן נטען כי הבעל נכנס לאתרי הכרויות, מגיע הביתה בשעות מאוחרות ואף חתם על חוזה שכירות טרם עזיבתו את הבית. לטענת האישה, אישה שנאלצת לתבוע גירושין עקב התנהגות הבעל כלפיה לא תפסיד את כתובתה.

הבעל טען שתביעת הכתובה של האישה אינה כנה ושהיא מנסה לסחוט אותו

מנגד, הבעל טען כי תביעת הכתובה מצד האישה אינה בכנות ושלא בתום לב כיוון שלהבנתו אף האישה מעוניינת לסיים את המערכת הזוגית וסירובה למחול על כתובתה אינו אלא ניסיון סחיטה לא מוצלח. הבעל אף הוסיף כי האישה מציגה מצג שווא כביכול מדובר בנזקקת חסרת אמצעים בעוד שבכוונתה לתבוע ולזכות בתביעת נזיקין גדולה בשל תאונת עבודה שעברה מיד לכשיסתיימו הליכי הגירושין.

עוד טען הבעל טען כי היה מוכן להליך גישור ולא התכוון לפנות לכיוון של גירושין אך האישה היא זו שלא הסכימה לכך. עוד נטען כי האישה דרדרה את היחסים בין הצדדים למקום שממנו אין חזרה כאשר הפרידה והגירושין נגרמו באשמתה עת סילקה את הבעל מהבית באיומים. כמו כן הבעל טען כי האישה לא עמדה בהתחייבותה להעמיד עצמה לבעלה ולכן הוא אינו חייב בתשלום כתובתה.

מי מהצדדים הוביל למצב בלתי הפיך שבעקבותיו נגרמו הגירושין?

בית הדין ציין כי הבחינה לצורך חיוב בתשלום כתובה מתמקדת בשאלה הבאה - מי מהצדדים גרם למצב בלתי הפיך אשר בעטיו נגרמו הגירושין. גם במצב שבו האישה פתחה בהליכים והגיעה לבית הדין בכדי להתגרש ולתבוע את מלוא כתובתה, ככל שימצא כי הבעל אשם בפירוק חיי הנישואין עקב התנהגות בלתי ראויה הרי שהוא ייחשב כגורם לגירושין ויהיה חייב לשלם לאשתו את כתובתה.

בית הדין אף ציין כי בפועל האישה לא תבעה גירושין לפני הפירוד אלא יישוב סכסוך, ואילו הבעל היה זה שביצע מעשה לקבע את הפירוד בעוזבו את הבית המשותף. עוד נקבע כי הבעל לא הוכיח טענתו כי אשתו איימה עליו בתלונות שווא ויתרה מזו גרסתה של האישה נתמכה בתוצאות של בדיקת הפוליגרף שביצעה בעוד גרסתו שלו קרסה.

בית הדין ציין שבדיקת הפוליגרף שביצעו הצדדים למעשה חיזקה את גרסתה של האישה בנוגע לרקע העובדתי שהוביל לפרידה והטילה דופי ממשי בטענות הבעל כי פירוק הנישואין והגירושין נגרמו באשמת האישה.

בסופו של דבר בית הדין קיבל את טענותיו של הטוען הרבני והמגשר הרב אברהם כהן שייצג את האישה וקבע כי הבעל הוא זה שעזב את דירת הצדדים ואף חתם על חוזה שכירות טרם שעזב את הבית, טענותיו של הבעל כי נאלץ לעזוב בגלל איומיה של אשתו לא הוכחו והוא אף נמצא דובר שקר בבדיקת הפוליגרף שביצע.

אין בסיס מוצדק להאשים את האישה בפירוק הנישואין ועיקר האשמה מוטלת על כתפי הבעל

עוד קבע בית הדין כי אין בסיס מוצדק להאשים את האישה בפירוק הנישואין ועיקר האשמה והיוזמה בפירוד מוטלת על כתפי הבעל. עם זאת צוין כי גם האישה תרמה את חלקה לפירוק הנישואין בכך שהגישה תביעה לבית המשפט, לפיכך, ובשקלול כלל העובדות והראיות קבע בית הדין כי הבעל לשעבר ישלם לאישה בסה"כ 125,000 שקלים שהם שני שלישים ממלוא תשלום כתובתה.

טוען רבני ומגשר הרב אברהם כהן - ייצוג מלא בבית הדין הרבני מתוך ניסיון מקצועיות וחשיבה מחוץ לקופסה. מומחיות בהליכי גירושין סבוכים, הסכמי גירושין ושלום בית מורכבים, תביעת כתובה, משמורת, הסדרי ראייה, מזונות ילדים/אישה, צווי הגנה, ערעורים, פסולי חיתון ובירור יוחסין ועוד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.