הרבה מאוד קבלנים ושיפוצניקים שקיבלו החלטה להוציא רישיון קבלן רשום אינם יודעים האם יש צורך בעורך דין מקצועי כדי להתנהל מול רשם הקבלנים או שניתן לוותר על כך.

בכתבה זו נענה על שאלה זו ונפרט מתי יש צורך בייצוג של עורך דין בהוצאת רישיון קבלן רשום.

לפניה ישירה אל עו"ד תומר סופר, לחץ/י כאן

הוצאת רישיון והעלאת סיווג

כשקבלן רוצה להוציא רישיון באופן מהיר או להעלות סיווג, רצוי שיגיש את המסמכים על ידי עורך דין מקצועי. עורך דין מומחה בתחום יודע להגיש את הבקשה בצורה מקצועית ולנסח אותה באופן כזה שרשם הקבלנים יקבל תמונה ברורה של ניסיון הקבלן. מה עוד, שנדרשות חתימות של עורך הדין על תצהירים ואימות מסמכים "נאמן למקור" כך שממילא נדרשת התערבות של עורך דין בתהליך. ברגע שקבלן מגיש את הבקשה באופן עצמאי, הוא מסתכן בדחיית הבקשה בגלל טעויות, אי דיוקים ונתונים שיכולים להביא לפסילת הבקשה באופן מידי. כל הסיכונים הללו ממוזערים ברגע שעורך דין מכין את הטפסים האלו.

הכנת מכתבי תגובות לרשם הקבלנים

במידה ורשם הקבלנים מקבל את הבקשה, לעיתים קרובות יש לו הרבה שאלות בנוגע לבקשה או שרשם הקבלנים מודיע לקבלן שהוא דוחה לו את הבקשה בשל סיבות משפטיות. עורך דין יכול להכין מכתב שבו הוא מנמק מבחינה משפטית מדוע על רשם הקבלנים לקבל את הבקשה. מניסיון, מכתב שהוכן על ידי עורך דין מקצועי מצליח לענות על כל השאלות, ולפתור את הבעיות שיש לרשם הקבלנים ועל ידי כך הקבלן יקבל רישיון במהירות וקלות. אם הקבלן יפעל לבדו בתגובתו מול רשם הקבלנים רוב הסיכויים שרשם הקבלנים לא יקבל תשובה מקצועית לבעיות שהעלה ולכן הבקשה תדחה.

ערעור על החלטת רשם הקבלנים

הרבה מאוד פעמים רשם הקבלנים מסרב באופן סופי לבקשתו של הקבלן, גם לאחר שנשלחו מכתבי הבהרה. במקרה זה נותר לקבלן להגיש ערר על החלטת רשם הקבלנים לבית המשפט המחוזי. הגשת ערר על החלטת רשם הקבלנים היא עבודה של עורך דין מקצועי שיודע איך לעשותה בצורה מקצועית.

ייצוג והכנה לוועדה המייעצת לרשם הקבלנים

רשם הקבלנים מקבל את החלטותיו בעניין רישוי קבלנים באמצעות התייעצות עם הוועדה המייעצת. כשיש לקבלן ספק האם להעניק לקבלן רישיון הוא מזמן את הקבלן לדיון בפני הוועדה. גם כשהקבלן מבצע עבירה בטיחותית כמו למשל שיש חשד שהקבלן עבר הרבה מאוד עבירות בטיחות באתר שלו או שהוא נתן לקבלן אחר להשתמש ברישיון שלו, אזי מזמנים את הקבלן לדיון בפני הוועדה המייעצת. אין ספק שמדובר בדיון קריטי עבור הקבלן שכן דיון זה יקבע את עתידו. לכן, במקרים אלו רק עורך דין מקצועי יוכל לייצג את הקבלנים בצורה הטובה ביותר ולהכין את הקבלן לוועדה. עורך דין מקצועי יודע להכין את הקבלן בנוגע לשאלות שיישאל בוועדה, מכין אותו לכל תרחיש ובוועדה עצמה מסייע שהדיון יהיה ענייני ומקצועי.

מכירה או קניה של חברות קבלניות

הרבה מאוד קבלנים מחליטים לקנות או לרכוש חברות קבלניות עם סיווג 100ג1 או יותר. חשוב לדעת שמדובר בתהליך מורכב שיש לעשותו בצורה נכונה הן מבחינה חוקית והן מול רשם הקבלנים ורשם החברות כדי לשמור על הזכויות של הקונה או המוכר. לצורך כך אין לקחת סיכון מיותר אלא להיות מיוצג על ידי עורך דין מקצועי שמכיר את התחום. חשוב לדעת שישנם הרבה מאוד קבלנים שקנו חברות קבלניות והוציאו הרבה מאוד כספים אבל בגלל שלא היו מיוצגים על ידי עורך דין העסקה לא יצאה לפועל, ועל כן הם ניזוקו והפסידו הרבה מאוד כספים או שהעסקה הגיעה לתביעות בבית המשפט. כדי למנוע את כל הבעיות חשוב מאוד להיות מיוצגים על ידי עורך דין מקצועי עם ניסיון עשיר בתחום. ידוע שקניה או מכירה של חברה קבלנית היא עסקה הכוללת סכומי כסף גבוהים. במקרים כאלו יהיה חכם "לבטח" את עצמכם על ידי טיפול מקצועי של עורך דין.

העתקת סיווג

הרבה מאוד קבלנים רוצים לבצע תהליך מורכב של העתקת סיווג - תהליך שבו ניתן "לשכפל" את הרישיון שיש להם. מיותר לציין שבתהליך זה יש הרבה מאוד יתרונות אך הוא גם מורכב מאוד ודורש מקצועיות רבה שיש לעורכי דין בודדים בארץ. לכן, כדאי מאוד לבצע את התהליך בצורה מקצועית ונכונה עם עורך דין מומחה.

בוררות וגישורים

במקרים רבים נוצרים סכסוכים בין קבלנים. מיותר לציין כי סכסוכים אלו גורמים לקבלנים לבזבז זמן, כסף ועוגמת נפש רבה. במקרה כזה פנייה לעורך דין מקצועי רק תגרום לכל התהליך להיגמר במהירות וללא הוצאות מיותרות כך שהקבלנים יוכלו לעסוק יותר בבניה ובשיפוצים במקום להתמקד בסכסוכים.

עורך הדין תומר סופר (צילום: סטודיו לצילום סגול)
עורך הדין תומר סופר | צילום: סטודיו לצילום סגול

עורך דין תומר סופר עוסק ברישום קבלנים, העלאת סיווג לקבלנים, הגשת בקשות וייצוג בפני רשם הקבלנים כולל ייצוג בפני הוועדה המייעצת והגשת עררים לבית המשפט. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.