אחרי תקופה ארוכה בה ממשלת פורטוגל מאיימת בהקשחת התנאים לקבלת אזרחות לצאצאי המגורשים, האיום התממש. פרשת רומן אברמוביץ' הייתה רק הקש האחרון, ולחוק האזרחות נוספו כמה דרישות שחובה להכיר. אילון כסיף, הבעלים של קמפוס פאס, מסביר מה כל זה אומר.

מאז שחוק האזרחות בפורטוגל שודרג ב-2015 להכרה בצאצאיהם של מגורשי ספרד, עשרות אלפי זכאים כבר קיבלו אזרחות פורטוגלית - אירופאית. אלא שכמה שנים לאחר שינוי החוק, נשמעו קולות בציבור הפורטוגלי שמדובר ב"מסחרה", ושיש להקשות את התנאים לקבלת אזרחות במדינה.

התממשות האיום להקשחת התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית

לכך הצטרפה גם ממשלת פורטוגל, לאחר שניסתה להעביר מספר צווים ותיקונים נוספים לאור חוסר שביעות הרצון בציבור הפורטוגלי. הסאגה הזו נמשכה כך מספר שנים, עד שלבסוף האיום התממש ממש לאחרונה.

הקש האחרון ששבר את גב הגמל הפורטוגלי היה פרשת רומן אברמוביץ', שקיבל לכאורה אזרחות בהליך מקוצר ולא חוקי. לאור פרשה זו, שנמצאת עדיין בבירורים ולא ידוע מה יהיה סופה, החליטה הקהילה היהודית בפורטו להפסיק לצמיתות את מתן האישורים מטעמה. שמועות דומות מגיעות גם לגבי הקהילה היהודית בליסבון, אם כי שם מדובר כעת רק בהשהיה זמנית נכון לעכשיו.

"בלי קשר לשאלה האם המקרה הנ"ל נכון או לא, ממשלת פורטוגל מצאה את התירוץ לשינוי הנדרש בחוק האזרחות", אומר אילון כסיף, הבעלים של חברת קמפוס פאס. "אומנם הקהילות היהודיות ימשיכו להוות את הגשר למתן אישורים והסמכות, אך כל מי שירצה להתחיל בהליך התאזרחות בפורטוגל - ייאלץ להתמודד עם שורה של תנאים נוספים על אלו הקיימים."

ומה עם כל מי שנמצא באמצע התהליך? גם לכך יש תשובות.

לפניה ישירה אל חברת קמפוס פאס – Campus Pas, לחץ/י כאן

הדרישות החדשות לקבלת אזרחות פורטוגלית

התנאים החדשים נחלקים לשני שלבים, כל אחד יחול מתאריך שונה:

  1. החל מ-15 באפריל 2022 כל מועמד יידרש להוכיח מוצא ספרדי באמצעות הוכחות אובייקטיביות; ההוכחה תינתן באמצעות מסמכים מאומתים על ידי גורם משפטי, לצד שם משפחה רלוונטי וכן גורמים נוספים: ארץ מוצא, שימוש בשפת לדינו, כתובה בנוסח ספרד, רישומי צוואות ותעודות פטירה, מסמכים מבתי כנסת, צילום קברים, מחקרים גנאולוגיים ועוד.
  2. החל מתחילת ספטמבר 2022 כל מועמד יידרש להוכיח זיקה בפועל לפורטוגל. מדובר בקשר המתקיים אך ורק באמצעות זכויות הורשה מאדם אחר בפורטוגל, כגון הורשת נכס מקרקעין או נכס הוני כלשהו (למשל מניות בחברה). כמו כן ניתן להוכיח קשר לפורטוגל גם באמצעות הוכחת קיום נסיעות תכופות למדינה.

כיצד ניתן לקבל פטור מהדרישות החדשות?

כל מי שיתחיל את התהליך ויגיש לממשלת פורטוגל מסמכים לפני התאריכים הנ"ל, יהיה פטור מהדרישות החדשות. מומלץ להתחיל בהליכים חדשים מוקדם ככל האפשר, לכל המעוניינים לקבל אזרחות לפי התנאים הקודמים. מי שכבר קיבל את אישור הקהילה היהודית והוגש לממשלה, לא יושפע רטרואקטיבית מהשינויים.

עם זאת יש לזכור שגם הדרישות והתנאים המתוארים כאן, עדיין נתונים לשינויים עתידיים. מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע העוסקים בתחום, לפני שקופצים ראש ישר לתוך בריכת ההתאזרחות בפורטוגל.

חשוב לציין שכל מי שכבר סיים את תהליך האזרחות ויש בידו לפחות תעודה לידה פורטוגלית, יכול כבר עכשיו להתחיל תהליך אזרחות לבן זוגו או לילדיו עד גיל 13.5, מתוקף חוק איחוד משפחות.

_OBJ

אילון כסיף, בעלים ומנכ"ל של חברת קמפוס פאס, בעל ניסיון רב בהוצאת דרכון פורטוגלי ו/או אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.