אנשים רבים מתנדבים ובצדק זה נותן תחושת שליחות בצד עזרה וסיוע לאחר, זה נותן הרגשת סיפוק, הגשמה עצמית וערך עצמי. לתת מעצמך למען האחר בהתנדבות מלאה על חשבון זמנך הפרטי במקום לעשות דברים אחרים זה אינו מובן מאליו וראוי לכל הערכה. השאלה מה קורה כשמתנדב נפגע במהלך התנדבותו, האם מגיעות לו זכויות או שהוא נשאר חסר כל, האם יש גוף שידאג לאדם שנפגע לאחר שנתן מעצמו במסירות וללא כל תמורה למען הזולת?

ניקח למשל עובד שמקבל שכר, שנפגע בעבודתו והתאונה שעבר הוכרה כתאונת עבודה בביטוח הלאומי, זכויותיו הינן של נפגע בעבודה והוא עשוי לקבל דמי פגיעה ואם תיוותר לו נכות כתוצאה מהתאונה הוא יעמוד בפני ועדה רפואית שתיקבע את שיעור נכותו. כאשר מתנדב נפגע בתאונה בזמן התנדבותו, הכל, לכאורה, הופך להרבה פחות ברור, כי הוא לא עבד הוא התנדב. האומנם?

החוק המתייחס למתנדב הוא חוק הביטוח הלאומי, אשר מגדיר ברשימה הקבועה בסעיף 287 מיהו מתנדב. כך למשל מתנדב הוא אדם שמתנדב בשביל הזולת שלא בשכר לפי הפניה מגוף ציבורי שיש בהן תועלת לחברה בה אנו חיים. אדם הפועל בהתנדבות בשירות לאומי או בהתנדבות קהילתית שהיא, מתנדב ללא שכר בארגון עזרה ראשונה או מגן דוד אדום, אדם שמבצע ללא שכר התנדבות במכבי אש בהתאם לחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד יובל וסרברגר בר, לחץ/י כאן

האם תאונת מתנדב מזכה אותו בפיצוי מהמוסד לביטוח לאומי?

כגוף ציבורי, המוסד לביטוח הלאומי עשוי לפצות את המתנדבים שנפגעים במהלך פעולת התנדבותם, בגין נזקים גופניים או נפשיים, שנגרמו להם כתוצאה מההתנדבות, בדומה לאופן שבו הוא מפצה עובדים שנפגעו במהלך עבודתם, ובהתאם לכללים שנקבעו לגבי נפגעי תאונות עבודה. נוסף על כך, במקרים שהמתנדבים חלילה נפטרו במהלך התנדבותם, ישולמו לבני או בנות הזוג שלהם ולילדיהם גמלאות הדומות לגמלאות התלויים בנפגעי עבודה.

בדומה לתאונות עבודה, לצורך העניין, כתאונת מתנדב תוכרנה גם פגיעות שאירעו למתנדב בדרכו למקום התנדבותו או בשובו ממנו, בהתאם לאותם הכללים החלים על תאונה המוכרת כפגיעה בעבודה בביטוח הלאומי.

אם מתנדב אינו מוכר על ידי הביטוח הלאומי - למה, בכל זאת, הוא עשוי להיות זכאי?

אי הכרתו של הביטוח הלאומי במתנדב כנפגע בתאונת מתנדב עשויה להפנות את המתנדב לשני אפיקי תביעה חלופיים אפשריים:

מתנדבים בגוף מסוים שאינם עונים על הגדרת "מתנדב" ונפגעו במהלך התנדבותם, למרות אי-זכאותם לתגמול מטעם הביטוח הלאומי שאותו הזכרנו, עשויים להיות זכאים לקבלת דמי תאונה לנפגעים בתאונות אישיות.

אופציה נוספת העומדת בפני מתנדב כזה, היא תביעת רשלנות (במידה ואירעה כזו, כמובן) המוגשת נגד הגוף שבו התנדב המתנדב בעת קרות התאונה.

בסיכומו של דבר

כפי שציינו בתחילה, עניין תאונת מתנדב עשוי להיות מורכב הרבה יותר מכל תאונת עבודה אחרת, וזאת, אף על פי שקיימים לא מעט קווים דומים בין שני סוגי התאונות.

 

עורך הדין יובל וסרברגר בר (צילום: משרד עו"ד יובל וסרברגר בר)
עורך הדין יובל וסרברגר בר | צילום: משרד עו"ד יובל וסרברגר בר

משרד עו"ד יובל וסרברגר בר עוסק בטיפול בתאונות מתנדבים מסוגים שונים ויוכל לייעץ וללוות אתכם עד למיצוי מלוא זכויותיכם. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.