עשרות אלפי ישראלים שלא היו זכאים בעבר לדרכון אוסטרי, רשאים כעת להגיש בקשה ולקבל אזרחות ודרכון אוסטריים. אבל רגע לפני שאתם מגישים, כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא. על מנת לספק לכם את הידע המהימן ביותר, נעזרנו בעו"ד ניר לנקר ממשרד עו"ד ונוטריון לנקר ירדני, הממוקם במגדל אלקטרה סיטי בת"א, אשר מאות רבות מלקוחותיו כבר קיבלו אזרחות אוסטרית בשנה החולפת. המשרד מתמחה בסיוע בהליך הוצאת אזרחות אוסטרית.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד ונוטריון לנקר-ירדני, לחץ/י כאן

מהן ההקלות החדשות שהתווספו לחוק האוסטרי?

ביטול האפליה נגד נשים

אפליה נגד נשים: אתם בני 38 ומעלה? הסעיף הזה בשבילכם. בחוק הכללי האוסטרי קיימת אפליה מובנית בין גברים לנשים. כלומר, רק אלו שצאצאים לגבר (אבא או סבא) אוסטרי, זכאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית. אלו שנולדו לפני שנת 1983 לאישה אוסטרית לא היו זכאים לאזרחות אוסטרית. כעת, עקב הוספת תת סעיף לחוק האוסטרי, האנשים הללו (צאצאים לנשים אוסטריות) רשאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית, זאת בתנאי שההורים שלהם נמלטו מאוסטריה מאימת הנאצים. מדובר על המון אנשים, שכיום בני 38 ומעלה.

צאצאים של תושבי קבע

צאצאים של יהודים שחיו בווינה בתור תושבי קבע רשאים להגיש בקשה לאזרחות: לפני מלחמת העולם הראשונה, היהודים גרו בשטחי האימפריה האוסטרו-הונגרית. כך, שלמעשה, יהודים רבים חיו בפולין, הונגריה, אוקראינה, צ'כיה, סלובקיה וכו'. לאחר שהממלכה התפרקה, עשרות אלפי יהודים שגרו בשטחי האימפריה היגרו לווינה. היהודים היו תושבי קבע בווינה במשך עשרות שנים, ואף היו להם ילדים. ב-2019 החוק שונה, וצאצאים ליהודים שהיו תושבי קבע בווינה, רשאים להגיש בקשה לאזרחות.

מותר להחזיק גם באזרחות נוספת

בוטל האיסור על החזקת אזרחות זרה נוספת: ישראלים שהחזיקו באזרחות זרה נוספת, היו נאלצים לוותר על אזרחותם הזרה טרם הגשת הבקשה. הגבלה זו מנעה מישראלים רבים שברשותם דרכון אמריקאי או קנדי לדוגמא להוציא אזרחות אוסטרית. מה גם שאילו היו מוותרים על אזרחותם הזרה, לא הייתה ערובה לכך שהם יקבלו את הדרכון האוסטרי. כעת, התבטל הצורך לוותר על אזרחות זרה על מנת להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית.

משרתי קבע בעבר זכאים לאזרחות אוסטרית

שירות קבע בצבא אינו מהווה קושי בירוקרטי יותר: בשונה משירות סדיר או מילואים, שירות קבע נחשב "התנדבותי". עבור אלו ששירתו בקבע בצבא, ההליך היה מאוד מורכב וסבוך ובמקרים מסוימים, אף בלתי אפשרי. כעת, על פי תת סעיף חדש בחוק, אין משמעות לשירות קבע. כל אדם ששירת בעבר בקבע רשאי להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית, גם אם נפסלה בעבר.

רוצים אזרחות אוסטרית? בואו נתקדם

המשרד הוותיק בישראל

למשרד עו"ד לנקר-ירדני ניסיון מוכח של 15 שנה בתחום. מדובר במשרד הוותיק בישראל. המשרד עובד ונמצא בקשר רציף עם הרשויות באוסטריה, מה שמאפשר להכיר ולהיות בקשרים עם כל הגורמים הרלוונטיים בישראל ובאוסטריה.

עובדים ישירות עם הרשויות במדינה

"המשרד עובד באופן ישיר מול הרשויות באוסטריה. הבקשות של הלקוחות מוגשות באוסטריה, ישר לרשויות שעוסקות בזה. כמו כן, אנו דוברי השפה מה שמאפשר לנו להתמצא בחוק ובמסמכים", ציין.

חוסכים זמן וטרחה רבה מהלקוחות

"הלקוחות שלנו לא צריכים לרוץ למשרד הפנים ולחפש מסמכים בארכיונים השונים. הלקוח רק צריך לחתום על ייפוי כוח, ואנחנו נטפל בכל הבירוקרטיה והניירת הכרוכה בכך", ציין עו"ד לנקר, והוסיף: "אנו מתעסקים גם עם ניירות של שפות זרות, כגון תעודת לידה מרוסית, תעודת נישואין מצרפת וכו'. אנחנו מתרגמים מסמכים מכל השפות לגרמנית".

מעדכנים לקוחות על שינויים

"אנחנו מעדכנים את הלקוחות שלנו כל פעם שישנם שינויים חדשים בחוק האוסטרי. הוצאנו אזרחות אוסטרית לנשים רבות, שנולדו לאב אוסטרי, אך הילדים שלהן לא היו זכאים לאזרחות מכיוון שנולדו לפני שנת 1983. כעת, כשנכנס הסעיף הזה לתוקף, עדכנו את אותן נשים שפנו אלינו שילדיהן זכאים לאזרחות אוסטרית. אנחנו הוצאנו לכל הילדים אזרחות, והן פנו אלינו מכיוון שהן יודעות שאנחנו אמינים וכבר הוצאנו להן אזרחות בעבר", ציין המומחה.

"היו מקרים בהם פנו אלינו לקוחות שנולדו להם ילדים לפני שירות קבע, ואחרי שירות קבע. במקרים אלו, הוצאנו אזרחות רק לילדים שנולדו לפני שהאב איבד את האזרחות שלו. עקב ההקלה החדשה, עדכנו את לקוחותינו בכך, והוצאנו אזרחות גם לילדים שלהם שנולדו לאחר שהאב שירת בקבע", ציין.

עורך הדין ניר לנקר (צילום: נימרוד כהן)
עורך הדין ניר לנקר | צילום: נימרוד כהן

משרד עו"ד ונוטריון לנקר - ירדני מתמחה בסיוע בהליך הוצאת אזרחות אוסטרית. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.