אנשים רבים שלא היו זכאים להגיש בקשה ולקבל אזרחות גרמנית, כיום יכולים לעשות זאת. כמות הזכאים לאזרחות גרמנית התרחבה משמעותית, עקב שינויים שנעשו בחוק לאחרונה. כתבה זו מבוססת על ראיון עם מומחה לסיוע בהליך קבלת אזרחות גרמנית ואוסטרית עו"ד ניר לנקר ממשרד עו"ד ונוטריון לנקר ירדני הממוקם במגדלי אלקטרה סיטי בתל אביב.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד ונוטריון לנקר-ירדני, לחץ/י כאן

השינויים שנעשו בחוק

גם צאצאים של אזרחים פולנים וחסרי אזרחות שהתגוררו באופן קבוע בגרמניה לפני תחילת השואה.

צאצאים לתושבי קבע בגרמניה במהלך התקופה הנאצית יכולים להגיש בקשה לאזרחות

עד לא מזמן, רק אלו שהיו צאצאים לאזרחים גרמנים היו זכאים להגיש בקשה לאזרחות. יהודים רבים היו אזרחים של מדינות אחרות והתגוררו בגרמניה בתור תושבי קבע. מרביתם היו מפולין, רוסיה, צ'כיה והונגריה ומהמדינות הבלטיות. "כעת, שינוי בחוק שנעשה, מאפשר גם לצאצאים של אלו שהיו תושבי קבע בגרמניה, להגיש בקשה לאזרחות גרמנית", ציין עו"ד לנקר.

המומחה הוסיף שהצידוק לכך שאילו הנאצים לא היו עולים לשלטון והיהודים היו נשארים להתגורר שם, סביר שהיו מתאזרחים. "עם זאת, רף ההוכחה הנדרש עבור מקרים אלו גבוה מאוד. אך בעזרת ייעוץ מקצועי של עו"ד ניתן בחלק לא מבוטל מהמקרים לקבל את האזרחות המיוחלת", ציין.

אפליה מובנית נגד נשים

צאצאים לאזרחית גרמנייה רשאים להגיש בקשה לאזרחות גרמנית: עד שנת 2019 הייתה אפליה מובנית נגד נשים. כלומר, נמנע מאלו שהיו צאצאים של אזרחית גרמניה להגיש בקשה לאזרחות. רק צאצאים של אזרחים גרמנים ממין זכר היו רשאים להגיש בקשה לאזרחות. כיום, כל האפליות בוטלו והגבלה זו לא קיימת יותר. אנשים רבים שנמנע מהם להגיש בקשה לאזרחות, כיום יכולים לעשות זאת.

בוטלו תקנות ששייכות ל"עולם הישן"

בוטלה ההגבלה שעל פיה הגבר היה חייב להיות נשוי לפני לידת הילדים: עד לאחרונה, נפסלה אזרחותם של ילדים, אם נולדו לפני שהגבר היה נשוי. אפילו אם נולדו רק חודשיים לפני נישואיו של הגבר, נפסלה הזכאות. מדובר בתקנה מאוד ארכאית ומיושנת. תקנה זו בוטלה רק לאחרונה, בשנת 2020, על אף היותה של גרמניה מדינה מתקדמת וליברלית. אמנם, זה לא נשמע רציני, אך עקב הגבלה זו, רבים נמנעו להגיש בקשה לאזרחות. רבים שאזרחותם הגרמנית נפסלה עקב תקנה זו, יכולים כעת להגיש בקשה.

הסיבות להוצאת אזרחות גרמנית

  1. אפשרות ללמוד באיחוד האירופי בחינם או בעלות סמלית. ישנן בגרמניה אף תוכניות לימוד בשפה האנגלית.
  2. קיימת האפשרות לדלג על דור. אפשרי להוציא אזרחות לילדים, מבלי שההורים יהיו אזרחים גרמנים.
  3. פטור מוויזה לאוסטרליה וארה"ב.
  4. כניסה למספר מדינות שישראלים אינם מורשים להיכנס אליהן.
  5. אלו המחזיקים באזרחות גרמנית (אירופאית) רשאים היו להיכנס לאירופה כשישנן הגבלות או סגרים המונעות מבעלי דרכון ישראלי בלבד כניסה.
  6. מדיניות סוציאלית ברמה גבוהה מאוד.
  7. השקעות נדל"ן בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל.

למה לבחור במשרד עו"ד ונוטריון לנקר - ירדני להסדרת אזרחות גרמנית?

המשרד שלנו נמצא ברשימת עורכי דין של שגרירות גרמניה

המשרד שלנו מופיע ברשימת עורכי הדין והנוטריונים של שגרירות גרמניה בישראל. מה שאומר, שאנו מתמחים בדינים השונים של מדינת גרמניה. אינני ממליץ לפנות לגורם שאיננו מופיע ברשימה זו.

מבינים גרמנית שוטפת

רבים מהעובדים שלנו ובמיוחד אני (עו"ד ניר לנקר) דוברים גרמנית שפת אם, כולל גרמנית ישנה של שנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, שהייתה כתובה מעט אחרת ממה שהיא היום. אינני ממליץ לפנות למשרד עו"ד כאשר אין בו לפחות עו"ד אחד שדובר גרמנית ברמת שפת אם.

אפס בירוקרטיה

"השירות שלנו הוא המקיף ביותר הקיים היום, שירות 360 VIP. אסביר, אצלנו אתם צריכים לבוא לפגישה אחת וזהו - מכאן אנחנו דואגים לכם לכל הטיפול, המצאת כל הניירת הנדרשת מכל הרשויות בישראל כולל, אך לא רק משרד הפנים, משטרת ישראל, משרד החוץ, רבנויות וכו', דואגים להכנת כל הניירת בגרמנית, כל התרגומים ואישורי הנוטריון הנדרשים כולל גם אם חלק ממסמכי המקור אינם בעברית (ברוסית, צרפתית, ספרדית וכו'), מילוי כל הטפסים והבקשות באופן המתאים לתקנות סעיפי החוק השונים, כמובן הגשת הבקשות ישירות בגרמניה עצמה ולרשות המוסמכת לקביעת האזרחות ועד קבלת תעודת ההתאזרחות לידי הלקוחות."

משרד מקצועי עם ותק רב בתחום

משרד לנקר-ירדני הוא מקצועי וותיק בתחום. המשרד ממוקם במגדל אלקטרה סיטי, ברחוב הרכבת בתל אביב, "ברשותנו ותק של כ-15 שנים בתחום", ציין עו"ד לנקר.

אמינות ושקיפות

טרם הגשת הבקשה לאזרחות גרמנית, אנחנו נאמוד את סיכויי ההצלחה שלך. אם אינך זכאי, לא נגיש את הבקשה לחינם. הלקוחות שלנו יקבלו מאיתנו שקיפות מלאה באשר לסיכויי ההצלחה וכל התהליך עצמו. בכל אופן, אנחנו נשמור את הפרטים שלך - ואם ברבות השנים ישתנו עוד סעיפים בחוק הגרמני, נרים אליך צלצול, כפי שעשינו עם מאות ישראלים אחרים.

עורך הדין ניר לנקר (צילום: נימרוד כהן)
עורך הדין ניר לנקר | צילום: נימרוד כהן

משרד עו"ד ונוטריון לנקר - ירדני מתמחה בסיוע בהליך הוצאת אזרחות גרמנית. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת