עבריינות נוער היא תופעה שניתן למצוא בכל שכבות החברה, בקרב נערים ונערות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ובקרב נערות ונערים שמגיעים מבתים מבוססים ואמידים. ברוב המקרים העבירות המאפיינות בני נוער כוללות בין היתר עבירות סמים, עבירות אלימות כגון החזקת סכין ותקיפה, עבירות תנועה כמו נהיגה בשכרות, עבירות מין ועוד.

במדינת ישראל יחס הרשויות לעבריינות נוער הוא שונה מאוד מהיחס שניתן לעבריינים בגירים מעל גיל 18. באופן כללי יחס רשויות האכיפה והשפיטה במדינות המערביות הוא מקל, סלחני ומתחשב יותר כלפי עבריינים קטינים בהשוואה לעבריינים בגירים. בעוד ביחס לעבריינים בגירים הרשויות מתמקדות בקידום ערכים של הרתעה וגמול, גישתן ביחס לעבריינים קטינים היא חינוכית ומתמקדת בהיבט הטיפולי-שיקומי. מטרת הרשויות בנקיטה בגישה זו היא לנסות ולהוציא את הנער ממעגל העבריינות ולהחזירו למסלול חיים נורמטיבי ונקי מפשיעה.

לפניה ישירה אל עורכת דין מיטל בוארון, לחץ/י כאן

ילד מתחת לגיל 12 אינו נושא באחריות פלילית

לפי חוקי מדינת ישראל, קטין שעדיין לא מלאו לו 12 שנים אשר ביצע עבירה, לא ייחשב לאחראי למעשיו מבחינה חוקית ולכן המדינה לא תגיש נגדו כתב אישום. יחד עם זאת, מכיוון שעבריינות נוער הוא מונח שמתייחס לעבירות שמתבצעות על ידי קטינים מתחת לגיל 18, חשוב מאוד שכל הורה יבין את ההשלכות של ביצוע עבירה פלילית בידי קטין כדי שיוכל להגן על ילדיו.

לפיכך, חשוב מאוד שהורים לבני נוער יכירו את הזכויות של ילדיהם מכוח החוק, וידעו באיזו דרך לפעול אם בנם/בתם ביצעו עבירה פלילית בהיותם קטינים. ההמלצה להורים היא לפנות לקבלת סיוע משפטי בהקדם כדי שיוכלו לשמור על זכויות ילדיהם ולאפשר להם לחזור למסלול חיים נורמטיבי.

איך גישת הרשויות כלפי עבריינים קטינים מתבטאת בפועל?

גישת הרשויות כלפי קטינים שביצעו עבירות פליליות באה לידי ביטוי לראשונה בשלב המעצר וממשיכה בשלב החקירה בתחנת המשטרה. על כן, מעצר של קטין מתחת לגיל 18 ייעשה רק באישור של קצין נוער תוך התחשבות בהשפעת המעצר על שלומו הגופני והנפשי של הקטין ובגילו. מעצר יתבצע רק אם אי אפשר להשיג את מטרת המעצר באופן חלופי ופוגעני פחות בחירות הקטין.

אם התקבלה החלטה לעצור את הקטין, הוא יוחזק באגף נפרד או בתא מעצר שמופרד מעצירים בגירים מעל גיל 18 תחת תנאי מעצר שהולמים את צרכיו ואת גילו. מעצר של קטין יכול להתקיים כבר מגיל 12 כאשר משך המעצר מוגבל ל-12 שעות עד להבאתו בפני שופט, בעוד מעצרו של בגיר ושל קטין מעל גיל 14 מוגבל ל-24 שעות עד להבאתם בפני שופט.

כיצד תתבצע חקירת משטרה של קטין?

חקירתו של קטין תתבצע בצורה שונה לחלוטין מחקירת בגיר מעל גיל 18 כאשר חוקר המשטרה מחויב ליידע את הוריו או קרוב משפחה בגיר אחר של הקטין בדבר חקירתו ולזמנם לתחנת המשטרה. ישנה חשיבות רבה לקבלת ליווי וייעוץ משפטי צמוד של עו"ד מנוסה ומיומן בייצוג חשודים ונאשמים בעבריינות נוער מאחר שלחקירה במשטרה יש משמעויות רבות בכל הקשור להמשך דרכו של התיק הפלילי.

חשוב לציין כי ההנחיה בדבר זימון הורי הקטין או קרוב משפחה בגיר אחר תקפה גם ביחס להארכת מעצרו של הקטין, שכן אם אף אחד מהם לא הגיע לדיון הארכת מעצרו בבית המשפט, בית המשפט יהיה רשאי להאריך את המעצר למשך 24 שעות בלבד, ויהיה מחויב לערוך דיון נוסף בהארכת המעצר אחרי שההורה או קרוב משפחה אחר יגיע לדיון. יתרה מזאת, אסור לחקור קטין בשעות הלילה למעט מקרים שבהם קצין משטרה אישר זאת מטעמים מיוחדים.

לאחר החקירה במשטרה, שירות המבחן לנוער יצטרף להליך וייבחן את מצבו הסוציאלי והפסיכולוגי של הקטין. בהמשך שירות המבחן ינסה להתוות עבור הקטין מסלול טיפולי כדי להשיבו לדפוס התנהגות נורמטיבי. קבלת ליווי משפטי מקצועי על ידי עו"ד מנוסה בייצוג קטינים, תסייע לקטין ולהוריו להתמודד עם המקרה ועם השלכותיו.

איך אפשר לסגור את התיק ללא רישום פלילי?

חלק מהחקירות שנערכות נגד קטינים אינן מסתיימות בהגשת כתב אישום או ברישום פלילי מכיוון שהתערבותו של שירות המבחן לנוער מובילה לא אחת לסגירת התיק ללא רישום פלילי. סגירת התיק הפלילי כפופה לשיתוף פעולה מצד הקטין ולהבעת נכונות מצידו לקחת חלק פעיל בהליך טיפולי - שיקומי. בניגוד לדיונים משפטיים בתיקים פליליים של בגירים, הדיונים המשפטיים בבתי המשפט לנוער מתקיימים בדלתיים סגורות כאשר השופטים היושבים בדין נכונים להקדיש את פרק הזמן הדרוש לכל תיק ללא התחשבות בשיקולי עומס מערכתיים.

פניה לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום עבריינות הנוער עשויה לעשות את ההבדל

אם בנכם או בתכם הסתבכו בעבירה פלילית, חשוב להקדים ולפנות לעורך דין מקצועי, מיומן ומנוסה שעוסק בתחום המשפט הפלילי, בעל התמקצעות ספציפית בתחום עבירות הנוער. לאחר הפניה לעורך הדין הוא ייבחן ביסודיות את נסיבות המקרה ואת מאפייניו האישיים של החשוד בביצוע העבירה ויעניק לו ליווי משפטי מקצועי במשך כל ההליך הפלילי במטרה להביא לסגירת התיק הפלילי או להשיג הפחתה משמעותית בחומרת העונש. בעת בחירת עורך דין לייצוג קטינים בעבירות נוער, חשוב מאוד לבדוק שהוא אכן מנוסה ומיומן בייצוג בני נוער, כי הוא מכיר היטב את ההליך המשפטי הפלילי ומחזיק בכלים שיסייעו לסגור את התיק הפלילי ואף להימנע מרישום פלילי.

עורכת דין מיטל בוארון היא עו"ד פלילית, המוסמכת גם כמגשרת, בעלת התמקצעות ספציפית בנושא עבריינות נוער ושיקום נוער. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.