מי מאתנו זוכר כי רק לפני כמה חודשים ערים שלמות בארץ בערו? שאנשים הוכו ונהרגו בעקבות גזענות מטורפת וחסרת רסן? שפחדנו לעבור את מפתן הדלת מחשש כי יושלך לעברנו בקבוק תבערה? שאנדרלמוסיה שלמה חגגה בשכונות שלנו? אנחנו שוכחים מהר ומי שלא לומד מהעבר נדון לחוות אותו שוב ושוב. האלימות לא ידעה גזע, מין או דת ודם הקורבנות שטפו את הרחובות כאשר העשן והפיח חסמו את קרני השמש. אבל מי זוכר?

באותה תקופה התעוררו אזרחי המדינה והבינו שהמשטרה אינה חזקה מספיק בכדי להגן על כולנו בעת מצוקה המונית. מי שיכל והשכיל, פנה מיד להוצאת רישיון לכלי נשק מתוך הבנה כי זו חובתו המוסרית והערכית להגן על עצמו, על בני ביתו ועל חבריו. אך ככל שנמוגו מעינינו הזוועות כך חזרנו לאופוריה כי הכל בסדר ואם יקרה משהו המשטרה תהיה שם להגן עלינו ומיד. שלא תחיו באשליות, המשטרה עושה כל שלאל ידה להגן על אזרחי המדינה אך אין בכך לפטור איש מאתנו מהחובה להגן על עצמו ומשפחתו. לא תמיד תהיה ניידת פנויה ולא תמיד היא תגיע מהר, וזאת בלשון המעטה.

לפני מספר שנים התעוררה צעקה לגבי פשיעה חקלאית וחוסר יכולת של לא רק חקלאים להגן על עצמם, אלא של אזרחי ישראל בכלל. השר גלעד ארדן בזמנו, עת שימש כשר לביטחון פנים, אישר שינויים בתבחינים לקבלת רישיון נשק בכדי "להקל" על אזרחי המדינה, הזכאים והראויים לכך, לקבל רישיון נשק. לא התרשמתי באופן אישי כי אכן דובר בהקלות, אך לפחות נפתחה הדלת בפני קצינים ולוחמים, אשר שירתו את מדינתנו נאמנה, להמשיך ולהגן עלינו בשעת הצורך.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין אוהד מגורי, לחץ/י כאן

בקרוב תחול החמרה בתנאי קבלת רישיונות נשק

לאחרונה, עם העלייה במקרי הרצח והאלימות, אנו עדים לשינוי במגמה המתרחש במשרד לביטחון פנים כאשר קיימת כוונה להחמיר בתנאים לקבלת רישיון נשק ובקרוב. כאילו שבכך יבוא הפתרון, כאילו שמרבית מקרי הרצח שבוצעו בנשק חם בוצעו באמצעות כלי נשק שהוחזקו ברישיון. נראה כי מחפשים להניח פלסטרים על פציעות אנושות. גם ככה קשה עד מאד לקבל היום זכאות לרישיון נשק. התנאים מחמירים, התבחינים דלים והאגף לרישוי כלי ירייה בוחן כל מועמד בפינצטה. אינני נביא אבל אני סמוך ובטוח בשלושה דברים: האחד, לא יחול שינוי במגמת האלימות ומקרי הרצח בעקבות החמרת התנאים לקבלת רישיון נשק; השני, כאשר המהומות ישובו שוב נצטער שלא יכולנו להגן על עצמנו ובני משפחתנו; והשלישי - כאשר המהומות הבאות יחלפו, שוב נשכח הכול בפרפור של עפעף.

התבחינים אשר נקבעו דאז צומצמו עד מאד באופן מעשי – חקלאים יכולים לבקש רק בתנאי שהחקלאות הינה במועצה אזורית, מד"א וזק"א כבר כמעט ולא ממליצים על מתן רישיון לנשק לעובדיהם ומתנדביהם, משטרת ישראל החמירה את דרישותיה כלפי מתנדבי משא"ז המבקשים לקבל רישיון נשק, מי שעובד באזור זכאי נדרש במשך חודשים ארוכים להגיש עשרות, אם לא מאות, מסמכים להוכחת עמידתו בתבחין וכך הלאה. לא רק זה, מספיק שהשכן התלונן עליך שאיימת עליו וכבר משטרת ישראל תיקח ממך את הנשק שאת/ה מחזיק בו עשרות שנים.

אל תחכו לצרה הבאה - תבדקו כבר עכשיו האם אתם זכאים לרישיון נשק

אם אתם אכן עומדים בתבחינים הקיימים כיום, לא כדאי להסס ורצוי כי כבר עכשיו תתחילו בתהליך להוצאת רישיון נשק. כיום ניתן לעשות בדיקת זכאות במהירות ויעילות, כאשר בדיקות אלה פשוטות ולא יקרות. ביצוע בדיקה שכזאת יכולה להאיר את עיניכם לאפשרויות העומדות בפניכם, כאשר מחד יתכן שאתם חושבים שאתם זכאים על פי תבחין מורכב ומאידך, אתם זכאים על פי תבחין הרבה יותר פשוט או שאולי לא זכאים בכלל ולכן לא כדאי להשקיע כסף וזמן על המשך ההליך. לא כדאי למהר ולשלם בעבור כלל התהליך כאשר תוך כמה ימים תוכלו לדעת מה הסיכויים שלכם ומה ניתן לעשות כדי לשפר אותם במידת הצורך. ישנם עורכי דין המציעים את האפשרות לבדיקות כאלה אונליין, וכך מבלי לקום מהכיסא תקבלו תשובה מפורטת ומסודרת. לפי התשובה תוכלו לדעת האם כדאי לפעול לבד או האם כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין שילווה אתכם עד סוף ההליך.

עורך הדין אוהד מגורי (צילום: שני אטדגי רבייב)
עורך הדין אוהד מגורי | צילום: שני אטדגי רבייב

עורך דין אוהד מגורי הוא בעל משרד עורכי דין ומנהל פורום רישיון נשק ורישוי כלי ירייה ומתמחה בכל תחומי רישוי הנשק מכל הסוגים לרבות בקשות, עררים, עתירות, רישיונות מיוחדים ועוד. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.