בדיקה ומעקב אחר הפקדות המעסיק לקרן הפנסיה/ביטוח המנהלים במהלך תקופת העבודה הם הכרחיים, בין היתר לצורך הבטחת קצבה פנסיונית ראויה בעת פרישה. בכתבה זו ריכזנו עבורכם מספר דגשים ומידע לצורך הכרה, מעקב ובדיקה אחר זכויותיכם הפנסיוניות.

בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה במשק, על מעסיק במדינת ישראל להפקיד לעובדיו הפקדות מינימום לפנסיה מתוך משכורתו של העובד בשיעור של 6.5 אחוזים - תגמולים מעסיק ו-6 אחוזים לפיצויי פיטורים. הפקדות אלו מצטרפות להפקדות בשיעור של 6 אחוזים שמנכה המעסיק ממשכורתו של העובד - תגמולי עובד.

במקרה של חוזה אישי, ניתן לבקש מהמעסיק להגדיל את ההפקדות הפנסיוניות לפיצויי פיטורים לשיעור של 8.33 אחוזים מהמשכורת, הגדלה זו לאורך טווח יכולה להיות משמעותית ביותר לצורך הגדלת קצבת הפרישה.

לפניה ישירה אל עורך דין ליאור אלנקווה, לחץ/י כאן>>

עמלות מכירה אישיות מהוות חלק מהמשכורת הקובעת לצורך הפקדות לפנסיה

הפקדות המעסיק לפנסיה נדרשות להיות מהמשכורת הקובעת של העובד, כאשר חשוב להדגיש שעמלות מכירה אישיות הן חלק מהמשכורת הקובעת לצורך הפקדות לפנסיה. כשמדובר בסוכני מכירות או עובדים המועסקים בעמלות/תמריצים אישיים חודשיים, יש לוודא כי ההפקדות נעשות ממשכורת הבסיס בצירוף העמלות.

על מנת לבחון האם המעסיק מפקיד כראוי לקרן הפנסיה, יש ליצור קשר עם קרן הפנסיה ולבקש דוח הפקדות ודוח ריכוז יתרות או להיכנס לאתר קרן הפנסיה/ביטוח המנהלים באינטרנט לאזור האישי ולעקוב אחר ההפקדות לקרן הפנסיה, יש לוודא, כי ההפקדות נעשות בשיעור הנכון - בהתאם לצו ההרחבה לפנסיה במשק או בחוזה האישי ומהמשכורת הקובעת ולא רק מחלק מהמשכורת.

בחינת קיומו של רצף הפקדות מצד המעסיק

כמו כן, יש לוודא, כי קיים רצף הפקדות לאורך כל חודשי עבודה ואין חוסרים בהפקדות. חוסרים בהפקדות יכולים לפגוע בקצבה הפנסיונית בעת פרישה, בין היתר מאחר שהכספים בקרן הפנסיה מופקדים במסלולים המניבים תשואה, שיחד עם הקרן אמורים להוות את קצבת הפנסיה לעובד.

חשוב להדגיש כי בקרן הפנסיה/ביטוח המנהלים קיים ביטוח אובדן כושר עבודה מובנה ולכן אי הפקדות לקרן הפנסיה או חוסרים בקרן הפנסיה מעבר לפגיעה הצפויה בקצבת הפרישה, עלולים לפגוע בעובד גם במקרה של נכות חלילה, כך במקרה בו העובד אינו מבוטח בקרן הפנסיה הוא אינו יהיה זכאי לתשלום אובדן כושר עבודה - פנסיית נכות.

מיצוי זכויות כאשר המעסיק לא ממלא את חובתו להפקיד כספים לקרן הפנסיה

יש להדגיש כי אי מילוי חובתו של המעסיק להפקדות לקרן הפנסיה יכול להקים לעובד אפשרות להתפטר בדין מפוטר ולהיות זכאי למלוא פיצויי הפיטורים בעת סיום עבודתו. יש להתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום דיני העבודה טרם ההתפטרות לצורך מיצוי זכויותיכם.

כמו כן, במקרה של אי הפקדות לקרן הפנסיה ניתן להגיש תביעה באמצעות עורך דין העוסק בתחום דיני העבודה לבית הדין לעבודה להשלמת ההפקדות, אולם יש לזכור, כי קיימת התיישנות של 7 שנים ביחס לאפשרות לתבוע רכיב זה.

בכל מקרה של חוסרים או אי הפקדות לקרן הפנסיה מומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום דיני העבודה על מנת לעמוד על זכויותיכם הפנסיוניות.

עו"ד ליאור אלנקווה (צילום: גלעד הר-שלג)
עו"ד ליאור אלנקווה | צילום: גלעד הר-שלג

עורך דין ליאור אלנקווה עוסק בתחום דיני העבודה, בעל ניסיון רב בייצוג עובדים ומעסיקים בסוגיות דוגמת הפרשות לקרן פנסיה ולביטוח מנהלים, יחסי עובד-מעביד, פיטורים שלא כדין, התפטרות, תביעות שכר ושעות נוספות, אפליה בעבודה, פיצויי פיטורים, פרמיה בעבודה ועוד.

הכתבה באדיבות האתר din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.