הסדר מותנה הוא הסכם שנכרת בין המדינה לבין חשוד ובמסגרתו החשוד צריך להודות בעובדות המהוות עבירה פלילית ומתחייב לקיים את התנאים שנקבעו במסגרת ההסדר. "בתמורה" לכך, המדינה מתחייבת להימנע מהגשת כתב אישום כנגדו ולסגור את התיק הפלילי בעילת  - "סגירת תיק בהסדר מותנה".

ההליך של הסדר מותנה מהווה חלופה מהירה להליך הפלילי "הרגיל" המתנהל בבית המשפט, כלומר, במקום שאזרח נורמטיבי אשר מעד לראשונה בחייו יאלץ לנהל הליך משפטי ארוך ויקר בבית המשפט, על כל הקשיים הכרוכים בניהול משפט פלילי, סיום התיק בהסדר מותנה מאפשר לסיים את ההליך במהירות וחשוב מכל - ללא הרשעה בדין אשר עלולה להותיר "חותם פלילי" ולהשפיע על עתידו האישי או התעסוקתי של החשוד.

לפניה ישירה אל עורך דין שי שקד, לחץ/י כאן

סגירת תיק פלילי של החזקת קוקאין בהסדר מותנה

דוגמה לסגירה מוצלחת של תיק פלילי בהסדר מותנה ניתן לראות במקרה הבא:

במהלך חודש מרץ 2020, בחור צעיר מתל אביב נתפס "על חם" על ידי בלשי המשטרה בעת שרכש סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 0.851 גר' תמורת סכום של 500 שקלים.

רשויות התביעה התכוונו להגיש כנגד החשוד כתב אישום כפי שמקובל ונהוג לעשות במקרה של עבירת סם מסוג קוקאין, סם שלא זוכה להקלות מצד רשויות אכיפת החוק.

אולם סנגורו של החשוד, עו"ד שי שקד הקדים ופנה אל יחידת התביעה בבקשה דחופה להעביר את התיק לבחינת היחידה להסדרים מותנים במחוז תל אביב.

התנהלות נכונה של עו"ד שי שקד הביאה לסגירת התיק בהסדר מותנה

ואכן החשוד יחד עם סנגורו הוזמנו להליך של הסדר מותנה אך קודם לכן קיבל הסנגור את חומר החקירה ואת טיוטת כתב האישום על מנת לדעת בפני אילו עובדות ואישומים עומד החשוד ומהן הראיות העומדות כנגדו.

במסגרת המשא ומתן לקראת גיבוש ההסדר המותנה, הסנגור עמד על נסיבותיו האישיות הקשות של החשוד וכן העלה שורת טענות משפטיות:

  1. החשוד הודה בחקירה בביצוע העבירה, הביע צער וחרטה על ביצועה וטען כי מדובר ברכישה חד פעמית, בתקופת משבר הקורונה ובנסיבות חברתיות בלבד.
  2. החשוד מועסק במפעל ציבורי משך שנים רבות והגשת כתב אישום כנגדו עלולה להביא להפסקת עבודתו ולהותירו ללא מקור פרנסה.
  3. מדובר בחשוד נעדר עבר פלילי ועומד בכל התנאים הנדרשים לסיים את התיק בהסדר מותנה.
  4. קיומם של קשיים ראייתיים בחומר הראיות ובעיקר העובדה כי המשטרה חדרה למכשיר הפלאפון הנייד של החשוד ללא צו בית המשפט או הסכמת החשוד.

בסיום המשא ומתן הסנגור עו"ד שי שקד הצליח לשכנע את ראש שלוחת ההסדר המותנה במחוז תל אביב לסגור את התיק בעילת הסדר מותנה בכפוף לעמידת החשוד בתנאים הבאים:

  1. תשלום קנס בסך 2,500 שקלים.
  2. התחייבות להימנע מביצוע עבירות סמים במשך 8 חודשים.

החשוד קיבל הודעה מהמשטרה על סגירת התיק ועל ההחלטה שלא להעמידו לדין

לאחר שהחשוד עמד בתנאים להם התחייב הוא קיבל הודעה מהמשטרה "בדבר החלטה שלא להעמיד לדין" במסגרתה נמסר לו כי הוא עמד בתנאי ההסדר והתיק הפלילי כנגדו נסגר בעילת "הסדר מותנה".

חשוב להבהיר כי מדובר בהסדר מותנה חריג מאד שכן מדיניות התביעה בעבירות סמים שאינם מסוג קנאביס או חשיש ובמיוחד כאשר עסקינן בסם מסוג קוקאין, היא להגיש כתב אישום לבית המשפט ורק לאחר מכן לשקול את עונשו של הנאשם, ואולם במקרה זה, לנוכח ביצוע הפעולות הנדרשות והעלאת הטענות הנכונות, הסנגור עו"ד שי שקד הצליח לסיים את התיק בהליך "עוקף" משפט פלילי.

מקרה זה ממחיש את היתרונות שיש בהליך הסדר מותנה אשר מאפשר לסיים תיק פלילי "במסלול עוקף" של ההליך הפלילי "הרגיל" והמקובל.

עורך הדין שי שקד (צילום: משרד עו"ד שי שקד)
עורך הדין שי שקד | צילום: משרד עו"ד שי שקד

עורך דין שי שקד עוסק במשפט פלילי, מייצג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים, בהליכי סגירת תיק בהסדר מותנה, מחיקת רישום פלילי ועוד.

הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.