זכויות עובדי קבלן הן אותן הזכויות העומדות לשאר ציבור העובדים ולעיתים אף יותר משאר העובדים ולמה הכוונה?

עובדי קבלן מועסקים בענפי המשק השונים ויש לא מעט ענפים אשר היחסים בין העובדים לבין המעסיקים מתנהלים על פי הסכמים קיבוציים וזכויות עובדי קבלן נגזרות מהם.

מהו הסכם קיבוצי וכיצד זה קשור לזכויות עובדי קבלן?

הסכם קיבוצי הוא הסכם שבין ציבור עובדים מסוים לבין ציבור מעסיקים מסוים, למשל עובדי ניקיון וקבלני כוח אדם, עובדים בתחום האבטחה, רופאים ואחיות. 

ההסכם הקיבוצי קובע בין היתר מה יהיו תנאי ההעסקה של העובדים באותו ענף, כמה ימי חופש יקבלו, מתי תינתן העלאה בשכר, למשל "תוספת ותק", כמה ימי הבראה מגיעים לעובד, מהם האחוזים אשר יופרשו לטובת הפיצויים והפנסיה של העובד, האם יש חובה להפקיד לקרן השתלמות ועוד תנאים נוספים כפי שניסחו אותם הצדדים להסכם.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין חביבי-קובץ', לחץ/י כאן

כיצד נקבע לפי מה מחשבים את השכר של עובדי הקבלן?

יש היררכיה מסודרת בין דיני העבודה, הסכם קיבוצי והסכם אישי. ככל שיש הסכם אישי הוא תמיד ייגבר על כל הסכם אחר וזאת בתנאי שתנאי ההעסקה בו טובים יותר מדיני העבודה או מההסכם הקיבוצי, במידה ויש כזה.

כאשר אין הסכם אישי פונים להסכם הקיבוצי וגם זאת בתנאי שהתנאים המוסכמים הם טובים יותר מאשר התנאים המפורטים בדיני העבודה השונים.

כיצד עובד יכול לשמור על הזכויות שלו?

מאחר שיש מעסיקים אשר, למרבה הצער, אינם משלמים את כל המגיע לעובדים שלהם ויש המנצלים את חוסר הידיעה של העובדים, על העובדים לקחת אחריות על בדיקת השכר שלהם ולוודא שהם מקבלים את כל המגיע להם, בין אם מדובר על תשלום עבור כל השעות שעבדו או על יתר התנאים הסוציאליים המגיעים להם.

להלן רשימה חלקית של פרמטרים אותם על כל עובד לבדוק בסוף כל חודש עם קבלת תלוש השכר: 

  1. האם שולם לי שכר עבור כל השעות שעבדתי?
  2. האם מגיע לי שהמעסיק יפקיד לי כספים לקופת פנסיה?
  3. האם המעסיק הפקיד את כל הסכום שהיה צריך להפקיד לקופת הפנסיה?
  4. האם עבדתי שעות נוספות והאם שולם לי שכר עבורן?

רשימה זו היא רשימה בסיסית ביותר וככל שאחד או יותר מהסעיפים לא שולם ו/או הופקד עבורכם זו סיבה טובה לפנות לעורך דין שמתמקצע בתחום דיני עבודה ובעל ידע וניסיון רב בקריאת תלושי שכר, כדי שיבחן האם קיבלתם את כל הזכויות שמגיעות לכם והאם קופחתם על ידי המעסיק שלא שילם את המגיע לכם.

עורכת הדין רונית חביבי (צילום: משרד עו"ד חביבי-קובץ')
עורכת הדין רונית חביבי | צילום: משרד עו"ד חביבי-קובץ'

משרד עורכי דין חביבי-קובץ' הוא משרד בוטיק שעוסק בדיני עבודה, בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה, ייעוץ בהסכמי שכר, הגשת תביעות שכר וזכויות סוציאליות ועוד. הכתבה באדיבות דין - עורך דין לכל דין.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.