בעולם אוטופי משפחה מתנהלת בשלווה ובאהבה כאשר ההורים יחדיו מגדלים את הילדים, אך אנו לצערנו לא חיים בעולם שכזה.

ברחבי העולם וגם בישראל, כל זוג שלישי או רביעי ימצא את עצמו מתגרש או במצב שבו המערכת הזוגית קורסת מסיבה זו או אחרת.

השאלה היא כיצד התנהל הליך הגירושין? האם במאבק אין סופי על כל נושא כאשר הילד עומד באמצע  או בצורה מכובדת ויפה ככל האפשר, שלצידה פגיעה פחותה בילדים ובבני הזוג הנפרדים.

לא אחת תהליך הגירושין כולל מאבקים קשים שנוגעים ברכוש ובמשמורת ילדים אשר יכולים להידרדר עד לכדי ניכור הורי מצד אחד ההורים.

לא צריך להיות בעל מקצוע כדי להבין שהילדים הם במוקד המלחמה, דבר שעלול לפגוע בהם אף בטווח הארוך בהמשך חייהם.

לפניה ישירה אל עורכת דין סיגלית ישעיהו, לחץ/י כאן

ניכור הורי - מהו?

לעיתים מגדיל צד זה או אחר להסית את הילדים כנגד ההורה השני, עד כדי כך שהילד ירגיש רגשות שלילים כנגד ההורה השני, יסרב לראותו או אף להיפגש עמו. אין עוררין שהרחקת ההורה מחייו של ילדו תגרום לכל הצדדים נזק נפשי שיכול להתבטא בהתפתחות לא תקינה בעתיד, ואף לגרום נזק של ממש לנפשו של הילד, כך שהפגיעה עלולה להשפיע על כל הצדדים המעורבים.

בהליך גירושין לפתע כל היצרים, השנאה, התסכול והרגשות העזים פורצים ללא רסן ו/או מחשבה. מכאן החשיבות הרבה לפנות לעורך דין לענייני משפחה שיודע קודם כל להנמיך את גובה הלהבות. הנני עורכת דין סיגלית ישעיהו אשר עוסקת בתחום במשך יותר מ-20 שנים שבמהלכן ייצגה וליוותה אינספור בני זוג בסכסוכי גירושין.

חשוב לציין שיחד עם החשיבות של ידע ובקיאות בחוק, מקצועיות בתחום, התנהלות בבתי משפט והיכרות  עם הפסיקה הענפה בתחום, יש מקום להתמקד בהצעת אלטרנטיבות טובות להתנהלות בתקופה שבה הלקוח מרגיש שהכול מתפרק סביבו.

הגשת בקשה ליישוב סכסוך מכוח חוק להסדר התדיינות בדיני משפחה

יש לנצל את ההזדמנות שגלומה בחוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, ולהגיש בקשה ליישוב סכסוך בתם לב תוך כוונה אמיתית וכנה לסיים את הסכסוך בצורה טובה ובהסכם מטיב עם כל הצדדים ככל שניתן.

כמו כן רצוי להיעזר באנשי המקצוע המסורים שיכולים לסייע ולעזור יחד עם עורכי הדין והצדדים במציאת פתרונות הולמים ביחס לענייני הרכוש, המזונות, משמורת הילדים וכל הנושאים הקשורים במטרה להגיע להסכם מקיף שיכרתו הצדדים תוך הבנת הנושאים אשר בקונפליקט ביניהם.

נוסף על כך, כאשר לשני ההורים מסוגלות הורית ושניהם מבינים את החשיבות בקשר רציף עם ילדיהם, יש לטעמי להעדיף משמורת משותפת והסדרי שהייה שוויוניים בין ההורים.

משמורת משותפת והסדרי שהייה שוויוניים

זמני שהות שוויוניים יכתיבו את הימים, השעות, החגים והמועדים שבהם הילדים ישהו אצל ההורים. משמורת משותפת הוא רעיון שוויוני שהופך פופולרי יותר ויותר הן בבתי המשפט והן בהסכמים כאשר העיקרון שעומד במרכזו הוא חלוקה שווה של זמנם של הילדים בין בתי ההורים.

אין ספק שהיתרונות ברוב המקרים עולים על החסרונות שהרי הילדים בקשר רציף ושווה בין ההורים, ללא פגיעה רגשית או חסך במפגשים בין ההורים והילדים. חלוקה שווה זו צפויה להביא לביסוס קשר יציב עם שני ההורים, ללא קשר לפרידתם.

זה הזמן להזכיר את הרצון להנמיך את הלהבה בסכסוכי גירושין שהרי משמורת משותפת מלמדת את ההורים להתנהג בצורה מרוסנת ומתונה. משמורת משותפת אף מעודדת את ההורים להתגורר במרחק סביר זה מזה. אם המשמורת המשותפת מתנהלת בצורה טובה היא צפויה רק להיטיב עם הילדים ועם הצדדים כולם.

הגשת בקשת משמורת משותפת לצורך התחמקות מתשלום מזונות

אחד החסרונות במשמורת משותפת הוא שבחלק מהמקרים צד זה או אחר עלול לנסות לבקש משמורת משותפת כדי להתחמק ו/או בהמשך להפחית את גובה מזונות הילדים בטענה שחלוקת השהות שווה וזאת ללא קשר למצבו הכלכלי שלעיתים יציב בהרבה ביחס לצד השני.

במקרים כאלה הפסיקה החדשה קבעה דרישה להוכחת קיום שינוי נסיבות מהותי. הסכם מפורט ובחינה של מצבם הכלכלי של מי מהצדדים יביאו למשוואה הוגנת בסכום המזונות לטובת הילדים, וגם בנושא זה יש להרחיק יצרים בסכסוכי גירושין ולבחון לעומק את טובת הילדים ומצבם הכלכלי של ההורים.

הפחתת מזונות הוא נושא נפרד ומורכב ומתברר בבתי המשפט לגופו ונסיבותיו.

ניהול תיק גירושין תוך בחינת צורכי הלקוח, טובתו וטובת ילדיו

משרדי ינהל את תיק הגירושין לפי צורכי הלקוח וינווט את המאבק בצורה הטובה ביותר. חשוב לזכור כי אין זו מילה גסה להנמיך להבות ולהימנע מהיגררות למאבקים מיותרים תוך פגיעה בטובת הקטינים. על כן, פתרון סכסוכים באמצעות הסכמים תוך ישוב סכסוכים בצורה כנה ויעילה הוא יתרון חשוב עבור כל הצדדים הנוגעים בדבר.

עורכת הדין סיגלית ישעיהו (צילום: משרד עו"ד סיגלית ישעיהו)
עורכת הדין סיגלית ישעיהו | צילום: משרד עו"ד סיגלית ישעיהו

עורכת דין סיגלית ישעיהו בעלת ניסיון רב בייצוג בני זוג בהליכי גירושין, הסכמי ממון, מזונות, משמורת והסדרי ראיה, אימוץ, אלימות במשפחה, חלוקת רכוש, צוואות, ירושות ועיזבונות.  הכתבה באדיבות דין - עורך דין לכל דין.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.