אדם שנפגע בתאונת דרכים כנוסע ברכב, כנהג או כהולך רגל ובעקבות התאונה נגרם לו נזק גוף יהיה זכאי לקבל פיצוי מחברת הביטוח שביטחה בביטוח חובה את השימוש ברכב שהיה מעורב בתאונה. חשוב לציין כי במקרים שבהם תאונה קשה גרמה למות הנפגע, עזבונו ייכנס לנעליו ויהיה זכאי לקבל את הפיצויים.

בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (להלן: "החוק"), תאונת דרכים מוגדרת כ"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". שימוש ברכב מנועי יכול שיהיה כניסה ויציאה מרכב, חנייה, גרירה, נסיעה, דחיפה ועוד. לפי החוק, נזק גוף שנגרם לנפגע בתאונת דרכים יזכה אותו בפיצוי מחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב. קבלת הפיצוי מחברת הביטוח מותנית בקיומה של תעודת ביטוח חובה תקפה שמכסה את השימוש ברכב, ובקיומו של רישיון נהיגה תקף של נהג הרכב אשר מתאים לסוג הרכב שהיה מעורב בתאונה.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין הראל - יטיב, לחץ/י כאן

רוכב קורקינט / אופניים חשמליים

באוקטובר 2020 נקבע כי רוכב קורקינט ו/או אופניים חשמליים יהיה רשאי לתבוע פיצויים בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים עם רכב מנועי. המשמעות: רוכב האופניים/ קורקינט יהיה זכאי לפיצוי כספי מחברת הביטוח של הרכב המעורב ללא קשר לאחריות או לאשמה של הרוכב.

למשל/ לדוגמא: היה ורוכב הקורקינט נסע בדרך של "אין כניסה" והיה מעורב בתאונה עם רכב מנועי רוכב הקורקינט יהיה זכאי למלוא הפיצוי עקב נזקי הגוף אשר נגרמו לו בתאונה.

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

תקופת התיישנות להגשת תביעה על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינה 7 שנים מיום התאונה, כאשר מדובר בקטין תקופת ההתיישנות הינה 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18 כלומר עד שהקטין מגיע לגיל 25.

אחריות מוחלטת מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בחוק נקבע משטר של אחריות מוחלטת בנוגע לבני אדם שנפגעו בתאונות דרכים. משמעות הדבר היא כי אחריותה של חברת הביטוח לשלם פיצויים לנפגע בתאונה היא מוחלטת ואינה תלויה בשאלת אחריותו לתאונה או אשמתו. מטרת המחוקק בקביעת משטר אחריות מוחלטת בחוק הייתה בראש ובראשונה לסייע לנפגעים בתאונות דרכים לקבל במהרה את הפיצוי שמגיע להם, וזאת באמצעות ייעול וקיצור הדיון המשפטי בתביעות שהוגשו מכוח החוק.

כדי להוכיח את תביעתו ולקבל את הפיצוי שמגיע לו מחברת הביטוח, אדם שנפגע בתאונה יצטרך להוכיח שהאירוע שבו היה מעורב עונה להגדרת המונח "תאונת דרכים" שבחוק. כלומר שאכן מדובר ב"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". יתרה מזאת, לצורך קבלת הפיצוי הנפגע יצטרך להוכיח שנגרם לו נזק גוף בעקבות התאונה.

מינוי מומחה רפואי לצורך הערכת הנזק שנגרם לאדם שנפגע בתאונה

חשוב לציין כי על פי רוב, גם כאשר בית המשפט קובע שהאירוע שבמסגרתו נפגע התובע עונה להגדרת המונח "תאונת דרכים" כמשמעו בחוק, עלולים להתעורר בין הצדדים חילוקי דעות בשאלות של היקף וסוג הנזק שנגרם לנפגע בעקבות התאונה. לפיכך, הנפגע יצטרך לצרף לתביעתו בקשה למינוי מומחה רפואי בתחום הרפואי הרלבנטי לפגיעה ולצרף לה מסמכים רפואיים שיתמכו בבקשה, תצהיר וכתב ויתור על סודיות רפואית. לאחר הגשת הבקשה, בית המשפט יעיין במסמכים הרפואיים ויכריע האם ניתן למצוא בהם ראשית ראיה לקיומה של נכות רפואית.

אם בית משפט יחליט לאשר מינוי של מומחה רפואי מטעמו, הוא יקבע בנוסף מי מהצדדים ישלם למומחה עבור חוות דעתו. לאחר מינוי המומחה, הוא יקבל את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים הנוגעים לאדם שנפגע בתאונה, יבצע לו בדיקה קלינית ויקבע את אחוזי הנכות שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.

סכום הפיצוי הסופי שיקבל אדם שנפגע בתאונה מהמבטחת יהיה גבוה יותר ככל שהנזק שנגרם לו כתוצאה מהתאונה הוא חמור יותר. במצבים שבהם בית המשפט יחליט שנגרמה לנפגע נכות בעקבות התאונה, סכום הפיצוי שיקבל בסופו של ההליך יכול להסתכם במאות אלפי שקלים ואף יותר.

תאונת דרכים שאירעה לאדם בדרכו לעבודה

אם אדם נפגע בתאונת דרכים במהלך עבודתו, בדרכו למקום העבודה או בדרכו חזרה מהעבודה לביתו, הרי שמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה. על כן, האדם שנפגע בתאונה יצטרך למצות את ההליכים מול המוסד לביטוח לאומי ובמקביל או בהמשך להגיש תביעה נגד מבטחת הרכב.

אם נקבעה לאדם שנפגע בתאונת דרכים - תאונת עבודה דרגת נכות על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, הרי שמדובר ב"קביעה על פי דין" שתחייב את הצדדים במסגרת תביעה נגד חברת הביטוח, וזאת תוך ייתור הצורך במינוי של מומחה רפואי מטעם בית המשפט.

ליווי של עורך דין מקצועי ומיומן יסייע לכם למקסם את סכום הפיצוי מחברת הביטוח

ההמלצה לאדם שנפגע בתאונת דרכים היא לפנות לעורך דין מיומן, מקצועי ומנוסה בניהול תביעות פיצויים מול חברות ביטוח מכוח החוק, וזאת בסמוך ככל האפשר לאחר התאונה. עורך דין מקצועי ייבחן את נסיבות המקרה לעומקן, ייבחן את הנזקים שנגרמו ללקוח, יגבש אסטרטגיית פעולה מתאימה לצורך מקסום הפיצוי וילווה את הלקוח במסגרת ההליך המשפטי עד לקבלת פיצוי מירבי עבור נזקיו.

משרד עורכי דין הראל - יטיב עוסק בתחום הביטוח והנזיקין, תאונות דרכים, תאונות עבודה, ייצוג מול המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון, קצין התגמולים ועוד. הכתבה באדיבות דין - עורך דין לכל דין.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.