בית משפט השלום בקריות עסק לאחרונה בסוגיית העונש הראוי לגבר שהורשע לאחר שהודה בביצוע עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש לבת זוג. לאחר שבחן את העדויות והראיות השופט קבע כי האיש נהג באלימות קשה במיוחד כלפי זוגתו ופגע בשלומה, כבודה ובטחונה. לפיכך החליט לגזור עליו עונש מאסר בפועל לתקופה של 8 חודשים ומאסר מותנה לתקופה של 4 חודשים למשך שנתיים.

יש לך שאלה בנושא נפגעי עבירה פלילית? לחץ/י כאן

הגבר חשד שחברתו בוגדת בו ולכן נגח בה והיכה אותה

לפי העובדות שפורטו בגזר הדין, בתאריך 16.1.21 בסמוך לשעה 19:30 הגיעה האישה לבית עסק שעוסק בהתקנת מערכות מולטימדיה לרכב. בהמשך, הגבר הגיע לבית העסק, פתח בוויכוח עם בת זוגו על רקע חשדו כי היא בוגדת בו ודרש ממנה לצאת החוצה כדי שיוכל לשוחח עימה ביחידות. בתחילה האישה סירבה לבקשתו אך לאחר מכן הסכימה לצאת עימו מהעסק בעקבות התלהמותו. בשלב זה האיש נגח בראשה ולאחר שסטרה לו הוא סטר לה פעמיים בפניה וגרם לה ליפול ארצה.

האישה ניסתה להתרומם ולהתקשר למשטרה, ואז האיש החל לרדוף אחריה כדי לקחת מידיה את הטלפון הנייד תוך שהוא אוחז בבגדיה ומושך אותה לכיוונו. בעקבות המעשים נגרמו לאישה סימנים אדומים והיא סבלה מכאבים בפניה.

האישה חווה מצוקה כלכלית ומתקשה בניהול העסק מאז התקיפה האלימה

האישה שהותקפה סיפרה על מערכת היחסים שלה עם הגבר התוקף ותיארה כי הם הקימו יחדיו עסק חדש זמן קצר לפני אירוע התקיפה. היא תיארה כי מאז מעצרו של האיש היא מתקשה לנהל את העסק לבדה ואף חווה מצוקה כלכלית. על כן, היא ביקשה לבטל את תלונתה וסיפרה כי סלחה לאיש וכי היא אף נוהגת לבקרו במעצר לעיתים קרובות.

המדינה טענה כי הגבר נקט באלימות קשה כלפי זוגתו על רקע התפרצות זעם ולא הפסיק גם אחרי שהאישה ניסתה להתגונן, סטרה לו וניסתה להתקשר למשטרה. המדינה הוסיפה כי מעשיו האלימים של הגבר כלפי זוגתו פגעו בכבודה, בגופה ובביטחונה. עוד נטען כי מעשיו של האיש היו חמורים וזאת לנוכח החבלה שנגרמה לאישה.

הסנגור של הגבר טען שמעשיו לא גרמו לאישה חבלה משמעותית

מנגד, סנגורו של האיש טען כי מדובר באירוע הדדי שבמסגרתו סטרה האישה לבן זוגה וכי לא נגרמה לאישה חבלה משמעותית ולכן היא לא נזקקה לקבל טיפול רפואי. עוד נטען כי האיש הודה במעשים בהזדמנות הראשונה ובכך הביא לחיסכון בזמן שיפוטי רב.

הגבר פנה לבית המשפט, התנצל והביע חרטה על מעשיו. כמו כן תיאר את תמיכתו בבנותיה של זוגתו ואת רצונו לחזור ולנהל חיים נורמטיביים עימה תוך תפעול העסק שהקימו יחדיו. כמו כן, הגבר ציין כי הוא השתלב בטיפול במסגרת מעצרו ובכוונתו להמשיך בטיפול גם לאחר שחרורו.

השופט ציין כי בביצוע המעשים, האיש פגע בביטחונה, כבודה ושלום גופה של חברתו. עוד צוין כי מעיון בסרטון שתיעד את התקרית ניתן להסיק כי האלימות שבה נקט האיש כלפי חברתו הייתה קשה וחמורה, כללה נגיחה בפניה ושתי סטירות חזקות אשר האחרונה שבהן אף הפילה אותה ארצה.

אין הצדקה לחרוג ממתחם הענישה ולהקל בעונשו של האיש

לאחר שבחן מקרים דומים שנידונו בפסיקה, השופט החליט לקבוע לאיש מתחם ענישה שנע בין מספר חודשי מאסר ועד ל-12 חודשי מאסר. עוד נקבע כי אין הצדקה לחרוג ממתחם הענישה ולהקל עם האיש.

נוסף על כך, צוין כי לא מדובר בהסתבכות הראשונה של הגבר בפלילים מאחר שבעברו הוא הורשע בעבירות איומים והפרעה לשוטר. עם זאת, השופט התחשב גם בגילו הצעיר של הבחור ובהודאתו שהובילה לחיסכון בזמן שיפוטי. הוא הוסיף כי התרשם שהבחור מצטער על מעשיו ועל תוצאותיהם.

השופט ציין כי התרשם שהאישה שהותקפה תלויה כלכלית בגבר וכי בקשתה להקל מאוד בעונשו נבעה ממצוקה כלכלית שנגרמה לה בעקבות מעצרו.

יתרה מזאת, השופט ציין כי האיש השתתף בהליך טיפולי במהלך מעצרו, אך הוא לא הציג מסמכים כלשהם בנושא. בסופו של דבר השופט החליט לגזור על האיש עונש של 8 חודשי מאסר בפועל החל מיום מעצרו ועונש מאסר מותנה לתקופה של 4 חודשים שלא יופעל אלא אם הוא יבצע עבירת אלימות פיזית כלפי בן זוג במשך שנתיים.

תפ (קריות) 42023-01-21

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין LawGuide.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.