אף על פי שמדיניות אי ההפללה בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי כבר נכנסה לתוקף, ולפיה מדובר בעבירת קנס בלבד ומי שייתפס עם הסם לא יורשע בעבירה פלילית, החקיקה עדיין מתייחסת בחומרה לעבירת גידול קנאביס. למרות זאת, לאחרונה החליט בית משפט השלום באשדוד לבטל את הרשעתו של גבר בתחילת שנות ה-30 לחייו, אשר הודה כי גידל שני עציצים בביתו לצורך שימוש עצמי.

הצעיר הודה בעבירות של גידול, ייצור והכנת הסם במסגרת הסדר טיעון, לאחר שנתפסו בדירתו שני השתילים במשקל כולל של כ-412 גרם. כמו כן מצאה המשטרה גם אוהל, מפוח ומנורת חימום ששימשו לגידולם. זאת הפעם הראשונה שבה היה מעורב במעשים פליליים, ואת מעשיו הסביר בכך שסבל מנדודי שינה וכאבים חזקים מאז שנפצע בתאונת אופנוע, וניסה לטפל בכאבים מבלי לרכוש את הסמים מעבריינים.

לאור נסיבותיו האישיות והעובדה שהביע חרטה ואינו משתמש עוד בסמים, שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעתו ולהשית עליו עונש קל. למרות התנגדות הפרקליטות אשר ביקשה להטיל עליו שישה חודשי עבודות שירות לכל הפחות, קיבלה השופטת את ההמלצה וביטלה את ההרשעה. כמו כן, הוחלט להשית עליו עונש קל הכולל 200 שעות שירות לתועלת הציבור, צו מבחן לתקופה של שנה, פסילת רישיון על תנאי והתחייבות כספית.

יש לכם שאלה בנושא עבירות סמים? לחץ/י כאן

הצעיר נפצע בתאונה ומוכר כבעל נכות במוסד לביטוח לאומי

כשנתיים לפני תפיסת הסמים בביתו, עבר הצעיר תאונת אופנוע קשה וקרע את הגיד. בעקבות התאונה פוטר מעבודתו והיה מובטל. המוסד לביטוח לאומי קבע לו נכות בשיעור של 19%, ומאז הוא סובל מבעיות שינה וכאבים עזים.

לקצין המבחן סיפר כי החליט לגדל את הסמים כדי להקל על כאביו מבלי שייאלץ ליצור קשר עם גורמים עבריינים לצורך רכישתם. לדבריו, הוא אף נמנע מהליך הוצאת רישיון רפואי לקנאביס בשל חששו מהבירוקרטיה הסבוכה אשר כרוכה בכך, אך כעת הוא מצטער על כך.

לפי התרשמותו של קצין המבחן, הצעיר מנהל חיים נורמטיביים ולקח אחריות מלאה על העבירות שביצע ואף התחרט עליהן. גם תוצאות הבדיקות שביצע לאיתור סמים היו נקיות. לכן המליץ קצין המבחן על ביטול הרשעתו והסתפקות בענישה חינוכית הכוללת שירות לתועלת הציבור והמשך פיקוח של שירות המבחן.

עבירת גידול הסמים אינה מבחינה בין שימוש עצמי לבין מטרה אחרת, אך כמות העציצים והעובדה שהשתמש בסמים לצורך שיכוך כאבים העידו על צריכה עצמית

בעוד הפרקליטות הזכירה כי עבירת הגידול נחשבת חמורה מאוד ומי שמבצע אותה יכול להישלח לתקופה של 20 שנה מאחורי סורג ובריח, טען סניגורו של הצעיר כי מדובר בקנאביס אשר נחשב סם קל, וכי הכמות שנתפסה בביתו וכן נסיבותיו האישיות מעידים על כך שגידל את הצמחים לצריכתו הפרטית בלבד.

מעבר לכך, הפרקליטות דרשה ענישה הכוללת לפחות שישה חודשי עבודות שירות וטענה כי אין מקום לבטל את ההרשעה לאור חומרת העבירה. לעומת זאת ביקש הסניגור לקבל את המלצת קצין המבחן, ואף הזכיר כי לאור מדיניות אי ההפללה על החזקת סמים קלים, ייתכן כי כלל לא היה מוגש כנגד הצעיר כתב אישום אם רק היה מחזיק בסמים ולא מגדל אותם.

בית המשפט: יש להביא בחשבון את השלכות מדיניות אי ההפללה בנוגע לצריכת קנאביס גם על המקרה הזה

תחילה התייחסה השופטת לסוגיית אי ההרשעה, וציינה כי מדובר בגידול מספר קטן של עציצים של סמים הנחשבים קלים, על ידי אדם שככל הנראה אכן השתמש בהם לצורך שיכוך כאבים בעקבות הפציעה שחווה. מדובר בעבירה ראשונה של אדם נורמטיבי, ולכן נסיבות המקרה מצדיקות הימנעות מהרשעה.

מעבר לכך, הצעיר מחזיק ברישיון לתיווך דירות, ואף על פי שאינו עוסק בתיווך בימים אלו, החליטה השופטת שיש להימנע מהרשעתו כדי שלא יאבד את רישיונו ויוכל להמשיך ולעסוק בתחום זה בעתיד אם יחפוץ בכך.

השופטת הוסיפה וקבעה כי במקרה זה האינטרס השיקומי ברור, ולכן החליטה לקבל את המלצות שירות המבחן הן לגבי ביטול ההרשעה והן לגבי העונש אשר יש להשית עליו.

בסופו של דבר הוטל עליו צו שירות לתועלת הציבור שאותו ירצה במועדון תעסוקתי בהיקף של 200 שעות, צו מבחן בפיקוחו של קצין מבחן למשך תקופה של שנה, התחייבות כספית בסכום של 5,000 שקלים שלא יבצע עבירת סמים, וכן פסילה על תנאי של רישיונו.

ת"פ 11072-03-18

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין LawGuide.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.