חמישה חודשי עבודות שירות, שמונה חודשי מאסר על תנאי, קנס בסכום של 5,000 שקלים ופיצויים בסך של 40 אלף שקלים - אלו העונשים שהטיל בית משפט השלום בראשון לציון על גבר כבן 40, אשר הודה והורשע בביצוע שורה של גניבות מהחברה שבה עבד.

העובד אשר הועסק כשנתיים בחברה אשר עוסקת במכירת מוצרים סלולריים, ביצע את העבירות במשך כמה חודשים וגנב סחורה בשווי של 120 אלף שקלים. זאת תוך ניצול יחסי האמון בינו לבין מעסיקו ובין החברה ללקוחותיה. בכך פגע בחברה לא רק מבחינה כלכלית אלא גם גרם לה נזק תדמיתי.

הנאשם ביצע את העבירות בין היתר כדי לרכוש סמים, אך מאז עבר הליך טיפולי ממושך ומשמעותי, ואין לו עבר פלילי. השופטת התחשבה בכך בהחלטתה על העונשים שהטילה עליו במסגרת גזר הדין.

יש לכם שאלה בעניין הליכים פליליים ורישום פלילי? לחץ/י כאן

כיצד הצליח העובד לגנוב סחורה ממעסיקו במשך תקופה ממושכת?

על פי כתב האישום שהוגש נגדו אשר במסגרתו הודה והורשע, העובד הועסק כסוכן שטח, העניק שירות וטיפל בהזמנות סיטונאיות לחנויות שונות באזור המרכז, ושימש למעשה כאיש הקשר בין החנויות לחברה.

במסגרת עבודתו הזמין סחורה שנועדה לכאורה עבור החנויות, אך למעשה הוא אסף את אותה סחורה בעצמו ממחסני החברה, מכר אותה ולקח את הכסף ממכירתה. שיטה נוספת שבה השתמש כדי לגנוב סחורה הייתה באמצעות ניפוח הזמנות שביצעו החנויות, ואז כשאלו ביקשו להזדכות על הסחורה המיותרת הוא לקח אותה בעצמו במקום להחזירה למחסני החברה כדי למכור אותה ולהפיק רווחים.

החברה שבה הועסק העובד נאלצה לעבור הליכי הבראה ממושכים בעקבות הגניבה

מעסיקו של העובד הצהיר כי בעקבות גניבת הסחורה בכמויות משמעותיות, הוא ספג נזק כלכלי משמעותי, ומעבר לכך לא הצליח לספק סחורות ללקוחות - מה שגרם לנזק תדמיתי ולהליכי הבראה שנמשכו חודשים רבים.

באופן אישי הצהיר המעסיק כי הלווה לעובדו כספים רבים לצורך כיסוי חובות, ולאחר שהתגלה דבר הגניבה הוא איבד אמון בעובדיו ונפגע נפשית ממעשיו של העובד.

העובד פעל בתחכום וניצל את תפקידו כדי לבצע את הגניבות

במסגרת הטיעונים לעונש, הצביעה הפרקליטות על כך שהעובד תכנן את מעשיו, פעל בתחכום וטרח להסוות את מעשיו כדי שלא ייתפס. הוא ניצל את תפקידו כדי לבצע את העבירות והתעלם מכך שהוא מתנהג באופן פסול ולא חוקי.

עם זאת, הפרקליטות לא התעלמה מכך שהודה במעשים ולכן חסך זמן לבית המשפט, שמעולם לא הסתבך עם החוק לפני כן, ונוסף על כך התחרט על מעשיו ונמצא בהליך שיקומי. לכן עתרה הפרקליטות להקל בעונשו ולהטיל עליו שבעה חודשי עבודות שירות לצד קביעת פיצויים וקנס.

מאז ביצוע העבירות חלפו חמש שנים שבהן שינה העובד את דרכיו, השתקם, השתלב בטיפול ומצא עבודה חדשה

בשלוש השנים האחרונות מועסק העובד כמנהל מכירות, ומעסיקו החדש העיד לטובתו בבית המשפט. לטעמו, לכל אחד מגיע לפתוח דף חדש, ואכן, מאז שהחל לעבוד אצלו ועד היום מעולם לא היו בעיות.

גם העובד עצמו העיד במסגרת המשפט, והביע צער רב וחרטה עמוקה על הדברים שביצע. הוא הסביר כי ביצע את העבירות בתקופת שפל בחייו שבה עבר הליך גירושין לא פשוט והיה מכור לסמים.

שירות המבחן התבקש לבצע תסקיר בעניינו, ותוצאותיו היו חיוביות. קצין המבחן התרשם כי ההליך השיקומי שבו הוא לוקח חלק הצליח לשנות את חייו באופן משמעותי. מאחר שהוא מחזיק עבודה יציבה ותקופה ארוכה אינו משתמש בסמים, המלצתו של קצין המבחן הייתה להסתפק בענישה שיקומית ולהטיל עליו שירות לתועלת הציבור בלבד.

הסכום שאותו גנב העובד מעולם לא הוחזר למעסיק

לנוכח חומרת העבירה אשר גלומה בה גם מעילה באמון המעסיק מעבר לנזק הכלכלי, הבהירה השופטת כי יש לתת את הדעת לכך שהעונש צריך להרתיע עובדים אחרים מביצוע עבירות דומות. כמו כן ציינה השופטת שהכסף מעולם לא הושב.

עם זאת, השופטת לא התעלמה גם מנסיבותיו האישיות של העובד, והיא בירכה על השיקום המשמעותי שעבר, וציינה לטובה גם את העובדה שהודה במעשים ולקח עליהם אחריות. בהתחשב במכלול הנסיבות, החליטה השופטת שעליו לרצות עבודות שירות במשך חמישה חודשים ולפצות את החברה בסכום של 40 אלף שקלים. הוא אף נקנס ב-5,000 שקלים ויהיה בפיקוח שירות המבחן במשך שנה.

ת"פ 75795-12-19

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין לייצוג בהליכים פליליים LawGuide

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.