בשנת 2017, אישה שחיפשה להכיר אישה אחרת באפליקציית ההיכרויות הפופולרית טינדר, החלה להתכתב עם צעיר שהתחזה לאישה בשם כריסטין מבלי לדעת שמדובר בגבר. ההתכתבויות כללו תכנים אישיים מאוד, חלקם מיניים. היא אף שלחה לו לבקשתו תמונות שלה שבהן היא חשופת חזה, וקיבלה ממנו תמונות עירום של אישה שאיתר באינטרנט, כשהיא עדיין תחת הרושם שהיא משוחחת עם כריסטין.

חשדה של האישה החל להתעורר רק אחרי שהחלו להתכתב בוואטסאפ. כשביקשה לברר עוד פרטים, הצעיר החליט לחסום אותה ומחק את הפרופיל המזויף בטינדר. לאחר מכן סיפר לחברו אודות המקרה, ושיתף אותו בהתכתבויות ובתמונות. הוא הורשע בשנת 2019 בעבירה של פגיעה בפרטיות היות שפרסם את הצילומים וחשף את ענייניה האישיים של האישה, וכעת ניתן גזר דינו בבית משפט השלום באשקלון.  

הצעיר הופנה להליך טיפולי על ידי שירות המבחן, וקצין המבחן ביקש לבטל את הרשעתו כדי לא לגרום לו נזקים בעתיד, אולם השופטת לא מצאה הצדקה לכך. עם זאת היא התחשבה בשיקומו ובגילו הצעיר, והחליטה להטיל עליו עונש קל של שישה חודשי מאסר על תנאי בלבד. בשל הפגיעה באישה שאותה הונה, הוא יפצה אותה ב-15 אלף שקלים.

יש לכם שאלה בנושא פיצויים לקורבנות עבירה פלילית? לחץ/י כאן

"הצעיר סובל מבעיות נפשיות ומטופל בתחום הפסיכיאטרי"

הצעיר, בתחילת שנות ה-20 לחייו, נשלח לאבחון של שירות המבחן. קצין המבחן התרשם כי חווה קשיים נפשיים כבר מגיל צעיר ומטופל בתרופות פסיכיאטריות כבר שנים. כעת הוא בהליך טיפולי שמאזן אותו, סיים בהצלחה לימודים בתחום המחשבים ומבקש למצוא תעסוקה בתחום זה.

מדובר במעורבותו הראשונה של הצעיר במעשים פליליים, והוא התחרט על מעשיו והביע חרטה עליהם. קצין המבחן המליץ להמשיך בהליך השיקומי שמיטיב עמו, וכדי לא לפגוע בשיקום ובהתחשב במצבו השברירי של הצעיר, הומלץ אף לבטל את ההרשעה.

האישה שנפלה קורבן נזקקה לטיפול פסיכולוגי בעקבות מעשי הצעיר

קורבן העבירה הצהירה כי נפגעה קשות בעקבות מעשה המרמה וניצול תום לבה על ידי הצעיר שהתחזה לאישה. מאז היא נמנעת מאתרי היכרויות ויש לה קושי לתת אמון באנשים. היא ביקשה להשית על הצעיר את העונש המקסימלי האפשרי ודרשה שיביע חרטה וצער על מה שגרם לה.

לאור אופי העבירה והנזק שגרם הצעיר, הפרקליטות ביקשה להטיל עליו עונש מחמיר שירתיע גם אחרים, אשר יכלול לפחות עבודות שירות ופיצוי לאישה. מנגד ביקש סנגורו לקבל את המלצת שירות המבחן, ולבטל את ההרשעה. הוא ציין כי הצעיר מטפל בעצמו ומנסה לשקם את מסלול חייו ואף כי מדובר בנזק מינימלי מאחר שהתמונות נחשפו רק לאדם בודד ונמחקו מאז.

"ההתחזות לאישה גרמה לפגיעה של ממש ולהשפלתה על רקע נטייתה המינית"

לצורך קביעת מתחם הענישה ציינה השופטת כי מחד גיסא הביאה בחשבון את הפגיעה היתירה בקורבן ומאידך גיסא את היקף ההפצה המצומצם של הצילומים ואת העובדה שמדובר בפגיעה באישה אחת.

עוד ציינה השופטת כי הצעיר תכנן את מעשיו והמשיך וביסס את ההתחזות גם כששלח לאישה תמונות עירום של אישה אחרת. גם אם בפועל הפיץ את התמונה לאדם אחד, הוסיפה, פוטנציאל הנזק שעלול היה להיגרם היה גדול מאוד. לבסוף קבעה כי מתחם הענישה צריך לנוע בין מספר חודשי מאסר על תנאי ועד מאסר בפועל של כמה חודשים, וזאת לצד תשלום פיצויים לקורבן העבירה.

שיקולי שיקום הצדיקו סטייה ממתחם הענישה וקביעת עונש קל יותר, אך לא נמצאה הצדקה לביטול ההרשעה

המלצת שירות המבחן נבחנה בכובד ראש על ידי השופטת, אשר התרשמה כי ניתן לסטות לטובתו של הצעיר ממדיניות הענישה הנהוגה. זאת מכיוון שהתגייס באופן מלא לתהליך הטיפולי, לקח אחריות על מה שאירע והתחרט על כך, והמשך ההליך הטיפולי יפחית את הסיכויים להישנות העבירה באופן מהותי.

עם זאת, לא נמצאה הצדקה לבטל את הרשעתו. זאת מכיוון שלא הוכח כי ההרשעה תגרום לו לנזק קונקרטי או קשה באופן מיוחד. כמו כן השופטת מצאה מקום לפסוק פיצויים משמעותיים לטובת הקורבן לאור עוצמת הפגיעה בה ובהתחשב בכך שגזרה עונש קל על הצעיר משיקולי שיקום.

על כן נקבע כי לצד ענישה של חצי שנת מאסר על תנאי, הצעיר יפצה את האישה שרימה ופגע בפרטיותה בסכום של 15 אלף שקלים.

ת"פ 49814-07-19

הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין למשפט פלילי ונפגעי עבירה LawGuide.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.