על רקע משבר הקורונה וההגבלות שהטילה הממשלה על התקהלות ועל יציאה מהבית, השהות המשותפת והממושכת בבתים הציפה בקרב זוגות רבים קשיים בזוגיות וחילוקי דעות סביב נושאים שונים ומגוונים. בחלק מהמקרים בני זוג אף החלו להתעניין באפשרות של פתיחה בהליכי גירושים או לחילופין לפנות להליך של גירושין בהסכמה.

הליך גירושין בהסכמה נועד לסייע לבני זוג לגבש הסכם גירושין שיהיה מוסכם ומקובל על שניהם ויכלול התייחסות מפורטת ביחס לסוגיות הקשורות לגירושין דוגמת חלוקת רכוש, מזונות ילדים, משמורת ילדים ועוד. לצורך גיבוש הסכם גירושין בין בני זוג מחוץ לכותלי בית המשפט, הצדדים יכולים לבחור האם להיעזר בשירותיו של מגשר אובייקטיבי וניטרלי שיתווך ביניהם ויסייע להם להגיע להסכמות בנושאים שבמחלוקת או לחילופין לפנות לעורך דין שעוסק בתחום הגירושין.

לפניה ישירה אל עו"ד ונוטריון ד"ר איריס טרומן, לחץ/י כאן

גיבוש הסכם גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט

במסגרת הסכם גירושין, הצדדים יכולים להסדיר ביניהם את כל הסוגיות הקשורות לגירושין וזאת בסיוע של עורך דין, מגשר מקצועי או עורך דין שהוסמך גם כמגשר. סיוע של עורך דין שהוסמך כמגשר טומן בחובו יתרונות רבים. ראשית, מאחר שהסכם הגירושין יובא בסופו של דבר לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לצורך קבלת תוקף מחייב של פסק דין, רצוי מאוד שעורך דין בעל ידע משפטי רחב ועדכני ינחה את הצדדים ביחס לחובותיהם וזכויותיהם ותוך כך יסייע להם לגבש הסדרים משפטיים שיתאימו לדרישותיהם.

הכנת הסכם גירושין על ידי הצדדים בסיוע של צד שלישי כאמור, מבטאת את יכולתם לעצב בעצמם את ההסדרים המשפטיים הנוגעים לענייניהם הרגישים והפרטיים ביותר. זאת, ללא תלות בהכרעות שיפוטיות חיצוניות של שופטים ו/או דיינים שאינם מכירים אישית את בני הזוג אך למרות זאת קובעים כיצד יתנהל עתידם.

השתתפות בגישור גירושין מעניקה לצדדים חופש פעולה וגמישות

בעוד בני זוג שהחליטו לנהל הליך משפטי בפני ערכאה שיפוטית מחויבים לקבל את החלטותיה ולפעול לפיהן, גם אם הן לא לרוחם, בני זוג שהחליטו לגבש הסכם גירושין בעצמם נהנים מחופש פעולה רחב ומגמישות בכל הקשור לעיצוב ההסדרים המשפטיים שיחייבו אותם בעתיד. יתרה מזאת, חשוב לציין כי גם במסגרת ניהול הליכים בפני ערכאה שיפוטית, לעיתים התוצאה שתתקבל בסופו של ההליך תהיה זהה או דומה לזו שהייתה מתקבלת באמצעות הכנת הסכם גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט. מאחר שעלות עריכת הסכם גירושין מחוץ לכותלי בית המשפט היא נמוכה משמעותית לעומת העלות הכרוכה בניהול הליכים בפני ערכאה שיפוטית, היא עשויה לחסוך לבני הזוג כסף רב.

המטרה של השתתפות בהליך גישור גירושין היא גיבוש הסכם גירושין תוך ניהול דיאלוג פתוח וקשוב בין הצדדים להסכם. מאחר שההליך מתקיים בכפוף להסכמת הצדדים, הוא לא נכפה על אף אחד מהם וזאת בשונה מהליך שיפוטי קונבנציונאלי שבו צד אחד יכול לכפות על הצד השני להשתתף בהליך בניגוד לרצונו.

הליך גישור גירושין הוא ממוקד ועשוי להסתיים תוך מספר חודשים

בעוד ניהול הליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני עלול להימשך חודשים ממושכים ואף שנים, בכפוף לאילוצי יומנו של בית המשפט, הליך גישור גירושין הוא מהיר, ממוקד ויכול להסתיים תוך מספר חודשים בודדים והכל בכפוף לשיתוף הפעולה של הצדדים.

נוסף על כך, הליך גישור גירושין מאפשר לצדדים לגבש ביניהם הסכמות בשלל נושאים שלרוב בית המשפט מנוע מלדון בהם בשל אילוצי זמן. במסגרת ההסכם הצדדים אף רשאים לגבש הסכמות ביחס לתקופת הביניים עד לגיבושו הסופי של ההסכם ותוך כך לקבוע מי מהצדדים יעזוב את הבית המשותף, איך ינוהלו ההוצאות ועוד.

מהם היתרונות של מגשר שהוסמך כעורך דין?

השתתפות בהליך גישור בתיווכו של מגשר שהוסמך כעורך דין עשויה לקצר ולפשט את הליך הגירושין ותוך כך לחסוך לצדדים זמן, כסף ועוגמת נפש. מכיוון שהסכם הגירושין שמושג בסופו של הליך הגישור צריך לקבל את אישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני כדי להיכנס לתוקף, כדאי לבחור במגשר שהוא גם עורך דין מנוסה בתחום דיני המשפחה.

מגשר שהוא גם עורך דין ידע כיצד לערוך את הסכם הגירושין מתוך ראייה כוללת ורחבה של ההיבטים הרגשיים והמשפטיים הנלווים לתהליך. יתרה מזאת, מגשר שהוסמך כעורך דין לרוב מכיר לעומק את הפסיקה העדכנית בתחום הגירושין ואת הדינים הרלבנטיים ולכן ידע לנסח את ההסכם באופן כזה שיקבל את אישור בית המשפט או בית הדין הרבני כאמור.

עו"ד ד"ר איריס טרומן (צילום: תומר שלום)
עו"ד ד"ר איריס טרומן | צילום: תומר שלום

עו"ד, נוטריון ומגשרת ד"ר איריס טרומן עוסקת בדיני משפחה, הליכי גישור בגירושין, עריכת הסכמי גירושין, הסכמי ממון, ירושות וצוואות. הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין לגישור בהסכם גירושין LawGuide.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.