בג"ץ ידון היום בפעם הראשונה בעתירה שהגישו בני זוג מאותו מין, המבקשים להביא ילד לעולם בעזרת אם פונדקאית. בני הזוג, איתי פנקס ויואב ארד, הגישו בעבר בקשה בנושא, אך נדחו על ידי משרד הבריאות.

פנקס וארד, פעילים בולטים בקהילה הגאה בישראל, דורשים להתיר להם לפנות לאם פונדקאית כדי להביא לעולם ילד משותף. לטענת בני הזוג, המצב בישראל כיום מאפשר רק לגבר ולאישה שהם בני זוג להיעזר בשירותי הפונדקאות.

"אנחנו בסך הכל רוצים להיות הורים, כמו שלא מונעים את זה מאחרים", אומר הבוקר איתי פנקס לחדשות 2 באינטרנט. "לא ביקשנו מימון, לא סיוע ולא שום דבר אחר מהמדינה - רק שייתנו לנו לעשות פונדקאות בישראל".

פנקס, לשעבר חבר מועצת עיריית תל אביב, התמודד בבחירות האחרונות לכנסת במקום השלישי
ברשימת הצעירים "צבר" שלא עברה את אחוז החסימה. לפני כעשר שנים הכירו בני הזוג, קצינים במילואים ומעורבים בפעילות התנדבותית רבה, באו בברית הנישואים לפני חמש שנים בקנדה ואף הוכרו בישראל. רק כאשר ביקשו לעשות צעד נוסף בזוגיות ולהיות גם הורים גאים - הם נתקלו בדחייה.

הסיבה לדחייה היא סעיף בחוק ההסכמים לנשיאת עוברים (חוק הפונדקאות) שקובע שעל ההורים המיועדים המבקשים להיעזר בשירותי פונדקאות להיות "איש ואישה שהם בני זוג". פנקס וארד לא קיבלו את ההכרעה של משרד הבריאות ועתרו לבג"צ באמצעות עו"ד דורי ספיבק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

"אין כל סיבה מהותית שלא לפרש את החוק באופן שיכול גם על 'איש ואיש' ולא רק על 'אישה ואיש'", נכתב בעתירה. "כל דרישות החוק יכולות להתקיים גם אצל זוג הומואים. יתרה מכך, במ קרים דומים בעבר, כמו בחוק הירושה, נתנו בית המשפט וגם היועץ המשפטי לממשלה פרשנות מרחיבה לסוגיה. לשון החוק היא נולדה של מציאות ארכאית, שעברה שינוי מפליג בעשור וחצי שחלפו מאז נחקק", נכתב בנוסף.

פנקס וארד מאמינים באמונה שלמה שהעתירה שלהם תתקבל ולא יכולים לקבל אף תסריט אחר. "אנחנו מאמינים במערכת המשפט ובבית המשפט העליון ואנחנו מתקשים להאמין שבית המשפט יאשר את האפליה הזאת שנוגדת כל ערך יסוד של מדינת ישראל", אומר פנקס. "אנחנו מאמינים שבית המשפט יראה את האפליה - ויעצור אותה".

יש לציין כי בבחירות האחרונות לכנסת לא נכלל סעיף העוסק בזכויות הקהילה הגאה במצע מפלגת "צבר", במסגרתה התמודד פנקס, ואף לא כזה שנוגע לזכויות הפונדקאות של בני זוג מאותו המין.