רצח כלב (צילום: חדשות 2)
הולך לכלא. האב רצח את הכלב המשפחתי | צילום: חדשות 2

אכזריות בלתי נתפסת: בית משפט השלום בחיפה גזר היום 25 חודשי מאסר, מהם שנה וחצי מאסר בפועל, על תושב חיפה בן 42, שהרג את הכלב המשפחתי בסכין לעיני בתו הקטנה. האב לקח סכין בעלת להב ארוך ומשונן, רדף אחר הכלב, הצמידו בכוח אל המיטה ולנגד עיניה המבועתות של הילדה נעץ את הסכין בגופו של הכלב מספר פעמים והרגו.

האב הורשע על פי הודאתו באיומים, בהריגה של בעל חיים ובהתעללות בבעל חיים. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, בתחילת חודש מאי האחרון הגיע האב לדירתו כשהוא שתוי ונכנס לחדר בו שכבה אשתו. בתם המשותפת בת ה-11 צפתה בטלוויזיה באותה השעה. האב ביקש מבתו שתמצא עבורו את תעודת הזהות ואת הסיגריות שלו, אך הילדה התקשתה למלא את מבוקשו.

עוד נטען בכתב האישום כי האב ניגש כועס למיטתה של אשתו והעיר אותה בעודו דורש ממנה את תעודת הזהות והסיגריות. הוא הניף את ידו בתנופה לכיוון ראשה של האישה, אך הכלב המשפחתי מסוג טרייר מעורב מנע מהבעל להשלים את מעשיו, קפץ על המיטה והחל לנבוח לכיוונו.

"הילדה ניסתה לחלץ את הכלב מאביה"

צפו בסיפורים המעניינים של 30.9 לאורך השנים (צילום: רויטרס)
אכזריות בלתי נתפסת | צילום: רויטרס

האב הושיט את ידו אל הכלב ומסיבה תמוהה פקד עליו בצעקות לנשוך את ידו. משנשך הכלב את ידו, נכנס האב למטבח, לקח סכין, רדף אחר הכלב, תפס אותו בחדר השינה ודקר אותו למוות. בעוד אביה דוקר את הכלב למוות, ניסתה הילדה כמיטב יכולתה לחלצו מאביה שלא הרפה. הכלב נפל מהמיטה לרצפה. גם אז נראה כי האב לא התרגש: הוא המשיך ובעט בכלב והעיף אותו לכיוון דלת החדר.

"הנאשם כשל במעשים חמורים ביותר", ציין השופט ערן קוטון בגזר הדין. "עם צאת הכלב להגנת האישה פקד עליו הנאשם לנשוך את ידו ומשחמתו בערה בו נטל סכין וכילה בכלב את זעמו תוך ביצוע דקירות ומעשי התעללות נוספים עד כי נפח הכלב את נשמתו".

גזר הדין: מעשי הנאשם גובלים באכזריות לשמה

השופט הוסיף: "מעשי הנאשם נעשו כולם לעיניה של ילדה בת 11 שנים בלבד, ולא מן הנמנע כי מעשיו הותירו צלקות בנפשה עד כי ספק אם לצלקות אלה ימצא ביום מן הימים מרפא ומזור. מעשי הנאשם גובלים באכזריות לשמה, וככל שחיפשתי לא נמצא לי כל הסבר ולו קצה קצהו של הסבר למעשים כה חמורים".

השופט ציים בגזר הדין כי חייו של כלב, כחיי כל בעל חיים שנשמה באפו, אינם יכולים להיות נתונים לגחמותיו הכמעט סדיסטיות של אדם, ומי שבוחר לגדל חיית מחמד ראוי כי יתייחס אליה בכבוד ואהבה.

המחוקק קבע הבדל ברור וחד בין הנוטל חיי אדם לבין הנוטל חיי חיה והעבירות שיוחסו לאב הינן עבירות מסוג עוון. אולם על רקע מעשיו של האב ובשל המשקל המהותי הניתן לכבוד האדם, טען השופט שראוי שיינתן גם משקל של ממש לכבודו של בעל החיים. "הפוגע באופן אכזרי וחסר רגש אנושי בבעל חיים פוגע בערכי החברה המקדשת ערכי מוסר אנושי ומעלה על נס גם רגשות בסיסיים של חמלה, אהבה, אמפטיה, כיבוד הזולת ומתן יחס אנושי לכל", הדגיש השופט.

במתן העונש התחשב בית המשפט בהודאתו של האב בהזדמנות הראשונה, שחסכה מהילדה להעיד, ובעובדה שהאב עצור, אמו נפטרה בעת מעצרו והוא לא הצליח להגיע ללווייתה.

סיפור השנה במייל האדום: הכלב שנדקר למוות