"אני לא תכננתי דברים, לא ניהלתי דברים – אני פשוט, מה שדודו ביקש, זה מה שעשיתי" – כך אומר היום בראיון בלעדי לחדשות 2 דניאל זנקו, כמה ימים אחרי שבית המשפט שלח אותו ל-3 שנות מאסר על חלקו בפרשת התקיפות שיזם "הראשון בבידור".

דניאל זנקו היה הזרוע המבצעת של דודו טופז, האיש שפנה בשמו של טופז אל התוקפים, תידרך אותם ושילם להם. "בעבודתי באבטחה הכרתי הרבה טיפוסים", הוא אומר. "דרך זה הגעתי לאנשים שביצעו את התקיפות, יצרתי איתם קשר ושאלתי אם הם מוכנים. לא הייתה תגובה שלילית".

זנקו היה שכנו של טופז, ואמו טיפלה בילדיו של דודו. "התגאיתי תמיד שיש לי שכן כמו טופז, וכולם אמרו לי איזה כיף לך", אומר זנקו היום. "ניסיתי להתקרב אליו כמה שיותר, הערצתי אותו במשך שנים והוא נהיה קרוב אליי, במרחק נגיעה ממני".

"דודו אמר: 'אני רוצה להתנקם באנשים האלה'"

דודו טופז
"אני לא רוצה לראות אותם יותר". דודו טופז | צילום: חדשות 2

"יום אחד דודו תפס אותי בחנייה ואמר שהוא צריך את עזרתי. שאלתי במה, הוא הסביר שהמצב הנפשי שלו לא טוב והוא מרגיש ממש לא בסדר לאחרונה. שיש אנשים שהתנכלו לו בעבודה, ששינו לו את מהלך החיים, שכל הפאזה שהוא היה בה קיבלה כיוון אחר לגמרי. שאלתי אותו 'מה אני קשור לזה', והוא ענה 'הייתי רוצה להתנקם באנשים האלה, שירגישו מה שאני מרגיש, אני שבור מפנים, קרסתי, אני כבר לא דודו שהייתי".

טופז פעל בתחכום רב, והפעיל עוד מתווך חוץ מזנקו, שהיה אחראי על התקיפות של בועז בן ציון ושירה מרגלית. "כסף לא היה המניע שלי פה. לא הייתי צריך את הכסף שלו. רציתי רק לרצות אותו", משחזר זנקו. "הוא לא היה מרוצה מהתקיפה הראשונה. לא היה מרוצה בכלל. הוא טען 'למה זה נעשה בצורה כל כך חובבנית'. עניתי לו: 'למה ציפית, שהבנאדם יהיה חסר הכרה? לא רצית לשלוח אותם לבית חולים'. אז הוא אמר 'אין לך מושג איך אני מרגיש ואיך אני פגוע מהאנשים האלה'.

"הוא אמר במפורש: 'אני רוצה לקום בבוקר ושהם לא יהיו פה'"

דניאל זנקו
"זה לא היה צריך להיגמר בצורה הזאת". דניאל זנקו | צילום: חדשות 2

"עם שירה זה לא היה צריך להיגמר בצורה הזאת, זה לא היה אמור להגיע לעוצמה והמימדים האלה. הצורה שבה היא נפגעה, העובדה שהבן שלה היה לידה, זה כאב לי, זה היה הדבר הכי גרוע שעשיתי בחיים שלי", מביע זנקו חרטה. "זה פעם ראשונה שמישהו מצליח להשפיע עלי ככה. תמיד אני בשליטה מלאה על מה שקורה".

איפה זה היה עלול להיגמר? "לצערי הרב זה היה אמור להיות הרבה יותר גרוע, להגיע למימדים אחרים לגמרי, הוא אמר את זה במפורש", מודה זנקו, "הוא אמר שהוא לא רוצה לראות את האנשים האלה יותר. הוא אמר: "אני רוצה לקום בבוקר ושהם כבר לא יהיו שם".

"אמרו לי שהוא התאבד, הייתי בשוק"

"העירו אותי בבוקר מוקדם, אמרו לי שהוא התאבד, הייתי בשוק. לא האמנתי שהוא עשה את זה", אומר זנקו בכאב של מי שאיבד חבר. "התחלתי לרעוד באותו רגע, כשראיתי את זה בחדשות, כאב לי עליו, כאב לי שהוא עשה את זה בסוף".

"מהיום הראשון רציתי להגיד לשירה מרגלית: גברתי, אני מביע חרטה עמוקה עמוקה על המעשים האלה שביצעתי, אני מצטער ומביע חרטה עמוקה וכנה על המקרה שלך, ועל בנך ועל בן זוגך, ואני מקווה שבאיזשהו מקום בעתיד הרחוק – תוכלי לסלוח לי על זה".

למרות מעשיו, בית המשפט גזר עליו שלוש שנות מאסר. בניכוי התנהגות טובה הוא יישב שנתיים בבית הכלא. עונשו של דודו טופז, לעומת זאת, שונה לחלוטין.

"נסחפתי אחרי טופז"

דניאל זנקו
3 שנות מאסר. דניאל זנקו | צילום: חדשות 2

כאשר גזר השופט את דינו של זנקו, הוא לא התרשם מטענותיו כי הוא נסחף אחרי דודו טופז וביצע את רצונו מבלי להפעיל כל שיקול דעת. בגזר הדין קבע השופט, כי העבירות בהן הורשעו הנאשמים הינן עבירות חמורות, מכיוון שבמעשיהם מוכיחים הנאשמים כי הם היו נכונים לבצע עבירות תקיפה חמורות תמורת סכומי כסף ששולמו להם. "גם אם לנאשמים ישנם נסיבות אישיות המצדיקות בדרך כלל הקלה מסוימת, איננה יכולה לבטל את משקל האינטרס הציבורי של מיצוי הדין עימם".

לפני כשלושה שבועות חשפנו בחדשות 2 את מכתב ההתנצלות שכתב זנקו לשירה מרגלית, אותה תקף כאשר הלכה עם בנה ברחוב. "אני מקווה שאחרי שתקראי את המכתב תביני עד כמה אני באמת מצטער ומתחרט על מעשיי", פתח זנקו את מכתבו, "עד כמה באמת אני כואב את כאבך. אין יום שאני לא מסתכל במראה, נגעל ומתבייש. האמיני לי שלא רציתי שתיפגעי בצורה כל-כך חמורה".

זנקו ממשיך להדגיש כי הוא מעוניין להיפגש עם מרגלית ולהתנצל בפניה, "אני רוצה לתרום ולעסוק בפעילות עם ילדים שעברו חוויות קשות כאלה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?

פרשת טופז  - סיקור מיוחד:

הסדרי טיעון בפרשת טופז: שנתיים מאסר לתוקף אבי ניר

תמלילי החקירות של טופז נחשפים

נחשף קשר בין טופז למשפחות הפשע

אחיו של החשוד בתקיפת בן-ציון בראיון לחדשות 2 באינטרנט

קראו את כתב האישום המלא נגד טופז ויתר הנאשמים