עד המדינה בתיק הולילנד: דכנר ז
עד המדינה בתיק הולילנד: דכנר ז"ל | צילום: חדשות 2

בית המשפט התיר הבוקר לפרסום את זהותו של עד המדינה בפרשת הולילנד: מדובר באיש העסקים מתחום הנדל"ן, שמואל דכנר, שהלך לעולמו בסוף השבוע בגיל 75.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דכנר הועסק כיועץ ומתווך במכירת המגרשים של מתחם הולילנד, והביא לפתיחת החקירה נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בעקבות "טיוטת כתב תביעה" שהכין, שבה פירט את תשלומי השוחד שהועברו, לכאורה, לגורמים שונים.

במהלך חקירתו, ציין איש העסקים שהוסיף השערות ואף זייף פרטים שונים, כגון הטענה כי בשנת 1996 הועברו כ-300 אלף דולר לקצין משטרה שהיה מצוי בחקירה הקשורה במתחם - כדי שזה יסגור את התיק.

במהלך השנים שחלפו מאז שנפתחה החקירה בתיק הולילנד, הלכה בריאותו של דכנר, שהייתה רופפת גם כך - והידרדרה, עד שבסוף השבוע הלך לעולמו. 

פרויקט הבנייה מעורר המחלוקת
האם המשפט יימשך? | צילום: AP

התפרץ על סנגוריו של אולמרט: "שקרנים"

במהלך הדיונים השונים בתיק, נכח דכנר ז"ל ביותר מ-80 ישיבות של בית המשפט בנוגע לפרשה. בשנים האחרונות סבל מבעיות בריאותיות שונות שבעקבותיהן הדיונים שבהם השתתף קוצרו באופן משמעותי, ומספר פעמים אף הופסקו. במהלך המשפט, שנמשך כבר למעלה משלוש שנים, אף הוגשו מספר חוות דעת הנוגעות לכשירותו הבריאותית לתפקד כעד מדינה.

בימים האחרונים לקח היועץ העסקי חלק פעיל במספר דיונים, במסגרת החקירה הנגדית של פרקליטי אולמרט. על פי עדות הנוכחים במקום, הדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב היה סוער במיוחד - דבר שספק אם היטיב עם מצבו הבריאותי הרעוע. בדיונים קודמים התפרץ דכנר ז"ל על סנגוריו של אולמרט וכינה אותם "שקרנים".

מותו של העד המרכזי בפרשת הולילנד מהווה מכה קשה לפרקליטות המדינה, שהגישה את התביעה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. כעת עולה השאלה כיצד תנהג הפרקליטות לאחר שאיבדה את העדות המרכזית. על פי הערכות שונות, קיים סיכוי שתחליט לחזור בה מכתב האישום. אפשרות נוספת היא כי המשפט יימשך על אף מותו של דכנר, אך נראה כי במצב כזה יהיה קושי משמעותי להביא להרשעתו של ראש הממשלה לשעבר.

 _OBJ

"פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה"

במסגרת פרשת הולילנד - שזכתה עבר לכינוי "פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה", הואשם אולמרט בשוחד במהלך תקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים ובהמשך גם כשר התמ"ת. מרבית הפרטים שהביאו לביסוס והגשת כתב האישום - מקורם בעדותו של עד המדינה שהלך הלילה לעולמו.

חומר החקירה שנאסף הוביל לגיבוש תשית ראייתית, שלפיה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם לכאורה את אישורן של תוכניות הבנייה ואת ההקמה של הפרויקט באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור על מנת שינצלו סמכויותיהם כדי לקדם את האינטרסים של יזמי הפרויקט.

כתב האישום מתייחס לשלוש פרשיות נפרדות, שכרוכות האחת בשנייה, ועניינן קידום פרוייקטי נדל"ן שונים בארץ תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור שונים, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל מקרקעי ישראל.

עיקרו של כתב האישום נוגע לעיר ירושלים ומספר את סיפורו של "מלון הולילנד" לשעבר, שהפך לפרוייקט בניה גדול, המתנשא על רכס הולילנד, ונראה כמעט מכל חלקי העיר. בעבר, היה על רכס הולילנד מלון קטן בן כ- 100 חדרים. באמצעות ארבע תכניות שקודמו ואושרו במהלך כעשור, בזו אחר זו, על ידי מוסדות התכנון, תוך מעורבות הנאשמים השונים, הפך המלון לשכונת מגורים עתירת מימדים בת למעלה מ-1,000 יחידות דיור, חלקן בשני מגדלים בני מעל 30 קומות.

לטענת הפרקליטות, חומרת כתב האישום לא נובעת רק מהיקפו, אלא מהעובדה שאין מדובר בעובד ציבור בודד שסרח, אלא במספר רב של עובדי ונבחרי ציבור, החל מחברים במועצת העיר ירושלים, מהנדס העיר, שני ראשי עיריית ירושלים, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, וכלה בשר התמ"ת וראש לשכתו.