סרבן גט שמוחזק שנשלח לכלא לכל חייו ומוחזק במאסר כבר 11 שנה, עתר לבית המשפט העליון בבקשה לשחררו. עורך דינו רונן דליהו טוען: "יש לאפשר לבתי הדין הרבניים להתיר נישואים - וכך תופעה זו לא תהיה קיימת". מסורבת הגט בבית המשפט: "חוששת לחיי אם יחליטו לשחררו".

בני הזוג נישאו פעמיים והביאו לעולם ארבעה ילדים. בשנת 1993 החלו השניים בהליך גירושין, ובשנת 2000 קבע בית הדין האזורי בירושלים כי על הבעל לתת גט לאשתו, ולאחר שסירב - הוחלט להטיל עליו עונש מאסר לעשר שנים.

כשתקופת המאסר הסתיימה, החליט בין הדין להאריך את המאסר עד סוף ימיו, לאחר שהתקבל אישור פורמלי של נשיאת העליון לשעבר דורית ביניש. יש לציין כי סרבן הגט, לא נשלח מעולם לבדיקה פסיכיאטרית, למרות מספר בקשות שהופנו לבית הדין.

כעת, 11 שנים לאחר שנשלח למאסר, פונה סרבן הגט לבית המשפט העליון בניסיון לבטל את העונש. הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון בראשות הנשיא אשר גרוניס, דן היום בפרשה וצפוי למסור את החלטתו בקרוב.

"אדם זר שולט לי בחיים"

מסורבת הגט אמרה היום לאחר הדיון בבית המשפט: "אני מרגישה שאדם זר שולט לי בחיים, השנים שעברו, שהוא היה 11 שנים במאסר, אף אחד לא החזיר לי אותם. אני איבדתי הזדמנויות שהשם נתן - והוא לקח. הוא מי ששולט, הוא מי שמחליט. גם היום היה מדובר על הזכויות שלו, ושום דבר על הזכויות או פתרון בשבילי".

האישה טוענת כי היא חוששת לשלומה אם יוחלט לשחררו: "אני רציתי רק חופש, הוא הכניס עצמו לכלא בזה שהוא מסרב לתת גט. אני חושבת שזה שאין חוק שפותר את הבעיה זה עושה את זה הכי גרוע".

אין תמונה
עו"ד רונן דליהו. ארכיון

"נושא העגינות - תופעה מכוערת"

עו"ד רונן דליהו, שמייצג את העותר, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "יש פה בעיה משפטית חוקתית, לא מדובר בשאלה של גט או לא גט. אני חושב שנושא העגינות הוא תופעה מכוערת, רעה ופסולה שיש לגנות אותה מכל וכל, אבל זה עדיין אל אומר שבשיא ההתלהמות צריך לשכוח שאנחנו מדינת חוק וצריך לכבד חוקים גם שזה לא נוח לנו".

עו"ד דליהו הדגיש: "אני סבור שהדיון הציבורי צריך להיות סביב שני עניינים. ראשית, אודות השאלה של סמכויות בתי הדין הרבניים - האם יש לאפשר את הרחבת סמכויותיהם באופן ניכר מעבר לסמכויות שהעניק המחוקק, והשאלה השנייה - מהם הפתרונות האמיתיים למקרים מסוג זה, ואני סבור שהפתרון האמיתי הוא לגרום לבתי הדין הרבניים להתיר נישואים - ואז אין צורך בגט והתופעה הזאת לא תהיה קיימת". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק