בית המשפט העליון דחה היום סופית את ערעורו של דוד נזרי, שהורשע לפני כחמש שנים ברצח גרושתו, ונגזרו עליו מאסר עולם ופיצוי כספי לשלוש בנותיו בסך 228,000 שקלים לכל אחת. נזרי ערער על גזר הדין בטענה שמצבו הנפשי בעת המעשה ראוי לבחינה מחודשת.

ב-2002 הוגש נגד נזרי כתב אישום המייחס לו עבירת רצח, על כך שבאוגוסט באותה שנה חיכה סמוך לביתה של גרושתו, רחל נזרי, וכשהגיעה למקום ברכבה, בו היו גם שתיים מבנותיהם, סימן לה לעצור בצד הדרך ולצאת מהרכב. כאשר יצאה מרכבה אחז נזרי בשערותיה, גרר אותה לעבר רכבו ושפך עליה בנזין ממיכל שתייה במכוניתו.

בנותיהם של הזוג תפסו את נזרי וניסו למנוע ממנו להמשיך במעשיו, כך שגרושתו הצליחה להשתחרר מאחיזתו, אך בהמשך היא החליקה ונפלה. נזרי הצליח בכל זאת להצית אותה, ובעודה בוערת נכנס לרכבו וניסה לדרוס אותה. לרחל נזרי נגרמו כוויות קשות בכל חלקי גופה, וכעבור שלושה שבועות היא מתה מפצעיה בבית החולים.

נזרי: רצחתי בגלל הפרעה נפשית

בנימוקי הערעור שהוגש היום נטען כי ממצאי בית המשפט המחוזי באשר למצבו הנפשי של נזרי - ראויים לעיון מחדש. נזרי טען כי דחיית חוות הדעת שהציג במשפטו מבוססת על פרשנות שגויה של הנאמר בהן ושל הספרות הרלבנטית.

עורך דינו הסביר כי אישיותו האימפולסיבית וההתפרצויות שלו תואמות את הקריטריונים המרכזיים של ההפרעה ממנה הוא כביכול סובל, ולראייה צוינו מקרים בהם הוא הצית את רכבו והשחית רכוש, בשל התפרצויות זעם ותגובות אימפולסיביות.

על פי הדברים שנאמרו ניסה עורך הדין להוכיח כי בזמן האירוע היה נזרי נתון בדחף לא רצוני, לא ביצע את מעשיו מתוך כוונה תחילה וכי המפגש בין נזרי לגרושתו המנוחה היה מקרי, ולא תוכנן מראש. נזרי טען שצריך להקל בעונש המאסר נוכח מצבו הנפשי הרעוע.

השופטים רובינשטיין, חיות ודנציגר החליטו פה אחד שהשתלשלות האירועים עצמה, מעידה על כך שנזרי היה רציונאלי ושלט בדחפיו, ולכן אין להפחית מעונש המאסר שגזר בית המשפט המחוזי על דוד נזרי לפני כחמש שנים.