סיירת הפנצ'רים החדשה (צילום: ויקימדיה)
"מה ההסדר אומר על דימוי הגברים?" | צילום: ויקימדיה

לבית המשפט המחוזי בלוד הוגשה בסוף השבוע שעבר תביעה ייצוגית נגד אי.די.איי חברה לביטוח, החברה המפעילה את מותגי הביטוח "9 מיליון" ו"ביטוח ישיר". התובע דורש פיצויי עתק בסכום של 108 מיליון שקלים בשל מדיניות מפלה, לטענתו, בין גברים ונשים בה נוקטת חברת הביטוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת התובע, בפוליסות ביטוח הרכב של "9 מיליון" ו"ביטוח ישיר" גובות החברות מגברים דמי שירות בסך 80 שקלים עבור שירות החלפת גלגל בעוד שלנשים שירות זה ניתן בחינם. לדברי התובע, ההבחנה בין המינים "מנציחה סטראוטיפים הפוגעים בדימוי הגבר והאישה ופוגעת בשאיפה לשוויון בין גברים ונשים".

"האם נהגת אישה זקוקה לעזרה בהחלפת גלגל רכב יותר מגבר, כל גבר?", תוהה התובע. "האם גם גבר נכה או קשיש? מה זה אומר על הדימוי של גברים הזקוקים לעזרה בהחלפת גלגל? מה אומר הדבר על החוש הטכני של הנשים?"

"מדיניות פרימיטיבית"

מגיש התביעה התקשר ל"ביטוח ישיר" לקבלת הצעת מחיר לפוליסת ביטוח מקיף לרכבו. נציג השירות של חברת הביטוח ציין בפניו כי הפוליסה כוללת שירותים נלווים כגון שירותי גרירה ושירות החלפת גלגל בעלות של 80 שקלים. בבירור שערך גילה התובע כי נשים פטורות מתשלום בעבור השירות. לדברי התובע הוא דחה את ההצעה בשל "המדיניות הפרימיטיבית המציגה את הנשים כחסרות יכולת".

באתר של מותג הביטוח "9 מיליון" מפרסמת החברה כי "שירותים של לקיחת הרכב לטיפול במוסך ולקיחת הרכב לטסט יינתן כנגד השתתפות עצמית, למעט שירות החלפת גלגל שיינתן בחינם לנשים". באתר האינטרנט של "ביטוח ישיר" מפרסמת החברה דברים דומים.

"בחברות אחרות דמי השירות הם 49 ש"ח" (צילום: רפעת עכר)
"בחברות אחרות דמי השירות הם 49 ש"ח" | צילום: רפעת עכר

מהשוואה שערך התובע בין הצעות חברות הביטוח של אי.די.איי ובין הצעות של חברות ביטוח אחרות עולה כי דמי שירות החלפת גלגל בחברות אחרות עומד על 49 שקלים. לטענתו ההפרש בגובה דמי השירות בין החברות מראה כי אי.די.איי חברה לביטוח לא "סופגת" את הפטור לנשים, אלא "מעמיסה" אותו על כתפי לקוחותיה הגברים.

לפני הגשת התביעה פנה התובע לחברת אי.די.איי לקבלת הסברים להסדר המפלה. היועצת המשפטית של החברה השיבה לו כי בראייתם "במרבית המקרים, הצורך בשירות (החלפת הגלגל) עבור אישה הוא בשל הקושי הפיזי בביצוע החלפת הגלגל ואילו עבור גבר השירות הוא מותרות, וזאת בגלל הבדלים פיזיים בין המיניים".

לטענת התובע, ההסדר הסקסיסטי מנוגד לאמור בסעיף 1 לחוק איסור הפליה שנועד למנוע איפה ואיפה בהספקת מוצרים ושירותים וכן לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מחברת אי.די.איי נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה בנושא זה. עם קבלתו נגיב במידת הצורך".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv