איריס מנצור ז"ל על רקע זירת האירוע (צילום: חדשות 2, באדיבות המשפחה)
איריס מנצור ז"ל על רקע זירת האירוע | צילום: חדשות 2, באדיבות המשפחה

שני עובדים של רשת "רולדין" ברעננה ירצו עונשי עבודות שירות ומאסר על תנאי, לאחר שהורשעו ברשלנות שהובילה למותה של העובדת איריס מנצור ז"ל - כך קבע היום בית משפט השלום בכפר סבא, זאת למרות שבמהלך המשפט נחשפה שרשרת מעשים ומחדלים שגרמו למותה של העובדת.

השניים הם גיל ואתורי, הבעלים של הסניף ושמאי סעדייב, שעבד באותה תקופה כאופה בעסק. המקרה אירע בחודש פברואר 2008 במהלך תאונה טרגית בסניף, לאחר שמעלית להנעת סחורות שפעלה במקום נפלה על ראשה של איריס ומחצה אותה למוות.

המעלית השתחררה ותוקנה עם סרט דביק

באותו בוקר איריס התייצבה במקום עבודתה כמדי יום. "היא הניחה מגשים עם סחורה במתקן ההרמה שהותקן בעסק, וביקשה את סעדייב, ששהה בקומה העליונה, להפעיל את המתקן. מסיבה שאינה ידועה עד היום נכנס ראשה של המנוחה לפיר מתקן ההרמה, ובשל רשלנותם המצרפית של מספר גורמים, התנתק אנקול ההרמה", תואר בגזר הדין. "בשלב זה התנתק סל ההרמה, לאחר שאונקל השרשרת השתחרר מטבעת הסל, נפל על ראשה של המנוחה, והיא נמחצה תחתיו. כתוצאה מהתאונה נגרם מותה המיידי".

במהלך המשפט התברר שהבעלים והעובד ידעו על תקלה במכונת ההרמה זמן קצר לפני התאונה הקטלנית, אך בחרו לבצע תיקון מאולתר במקום להזמין איש מקצוע. הם הבחינו שהחיבור בין מתקן ההרמה לאונקל נשחק, ואף ראו שמתקן ההרמה השתחרר מהאנקול. כדי לפתור את הבעיה, סעדייב ירד לפיר המתקן, חיבר את השרשרת שהשתחררה למתקן ההרמה, והנאשמים חיברו בצוותא את מתקן ההרמה לאונקל באמצעות סרט הדבקה וחוט ברזל.

בית המשפט קבע שואתורי תרם ברשלנות למותה של איריס בכך שלא גאד לבדיקת תקינות המכונה כמתבקש, וכשהבחין בתקלה - בחר לתקן אותה באופן לא מקצועי שסיכן את העובדים בסניף. סעדייב הורשע במעשה פזיזות וברשלנות, כיוון שהוא זה שהפעיל את המעלית בזמן התאונה למרות שידע על התאונה.

בנוסף נגזרו על ואתורי מאסר בפועל למשך ארבעה חודשים שיומר בעבודות שירות, מאסר על-תנאי למשך ארבעה חודשים, וקנס בסך 12,000 שקל. סעדייב נענש על חלקו במעשה ונידון למאסר על-תנאי למשך ארבעה חודשים, וקנס בסך אלף שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק