ילד (צילום: Juriah Mosin, Shutterstock)
שורה של מעשים מגונים לאורך שנים. אילוסטרציה | צילום: Juriah Mosin, Shutterstock

למה לא לומדים מהעבר? 5 שנות מאסר בפועל נגזרו היום בבית המשפט המחוזי בחיפה על עבריין מין "ותיק", שמוכר למערכת המשפט מאז שנת 1988, אז נידון ל-6 שנות מאסר בגין אונס ושוד מזוין. כשהשתחרר ב-92' חזר לסורו ונידון שוב ל-6 שנות מאסר, הפעם באשמת שורה של עבירות מין בקטינים. ב-2002 הוא שוב "מעד", ונפתח נגדו תיק פלילי במשטרת באר שבע.

המשפט הנוכחי שהתנהל נגדו היה באשמת מעשים מגונים בקטין, הסובל מפיגור שכלי. לפי כתב האישום שהוגש לבית המשפט ועל פיו נכתב גזר הדין, ביצע אותו פדופיל את המעשים בקטין, בן 14, מספר רב של פעמים. במקרה אחד הוא הפשיט אותו בכוח בביתו, והתחכך בו עד שהגיע לסיפוק. לאחר מכן נתן הנאשם לקטין 20 שקלים.

במשך תקופה ארוכה לאחר המעשה הראשון ביצע הנאשם בקטין שורה ארוכה של מעשים מגונים בניגוד לרצונו, עד שבן ה-14 סיפר למשפחתו על שאירע.

הסוף, כנראה, ידוע מראש

"התסקיר מניח בפנינו תמונה קשה ביותר של נאשם החוזר ומבצע עבירות אשר בעיקרן הינן עבירות מין, ומשום כך אף ריצה עונשי מאסר בפועל. הוא אובחן כסובל מפדופיליה והפרעת אישיות תלותית", נכתב במסמך גזר הדין.

הנאשם עצמו הודה בפני השופטים במעשים. "ביצעתי את המעשים מתוך פיתויים של עצמי", אמר. "אני מתחרט על מה שעשיתי, אני מבקש להתחשב בי ואני מבקש להתחשב במצבי, אני מבקש שיעזרו לי בתהליך". זאת למרות שעל פי כתב האישום, במאסר הקודם שלו סירב הנאשם להשתתף בקבוצת טיפול לעברייני מין.

"בפנינו נאשם בעל דפוסי התנהגות עבריינים החוזר ומבצע עבירות מין בתבנית דומה, כלפי קורבנות אשר נסיבותיהם דומות, ניצול של קטינים הסובלים מבעיות אלה ואחרות", כתבו השופטים. העונש נגזר על הפדופיל הסדרתי במסגרת הסכם טיעון, אותו קיבל בית המשפט. לעונש של 4 שנות מאסר הצטרפה עוד שנת מאסר, בגין אותו תיק שנפתח נגדו בבאר שבע.

אז למה, בכל מקרה, נגזרו רק 5 שנים על העבריין הסדרתי? "לא ניתן להתעלם מהנימוקים אשר הביאה ההגנה ובהם הקשיים הראייתיים, וגם אם יש בכך כדי הקלה במידת מה מהעונש שמן הראוי היה להטיל על הנאשם, אנו מחליטים לאמץ את הסדר הטיעון", נכתב.