הרב הראשי נגד בג"ץ. ארכיון (צילום: יוסי זילברמן - חדשות 2)
העליון הפחית הפיצוי | צילום: יוסי זילברמן - חדשות 2

לפני כ-13 שנים, הואשם רגב שוובר מנתניה שביצע מעשים מגונים ומעשה סדום בקטינה והיה עצור במשך 3 חודשים. ארבע שנים לאחר המקרה, הגיש שוובר תביעה לפיצוי מהמדינה בגין העוול שנגרם לו ונפסק עבורו פיצוי בסך של 1.8 מיליון שקלים. היום התקבלה בקשת המדינה להפחית את דמי הפיצוי משמעותית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בערעור שהגישה המדינה לבית המשפט העליון ושהתקבל היום נקבע כי הפיצוי ההתחלתי שנפסק לטובתו של שוובר על סך של 1.8 מיליון שקלים יופחת ל-240 אלף בלבד - זאת עקב טענת המדינה כי נהגה כשורה בכל האמור להליכי מעצרו וחקירתו של שוובר, שנעצר לשווא בחשד לביצוע מעשים מגונים בקטינה.

פסק הדין של בית המשפט העליון קבע כי יש ממש בטענותיו של שוובר על התעללות שעבר בתקופת מעצרו וחקירתו, אולם לא מקובל שיזכה בסכום נכבד עבור נכות נפשית בדרגה של 10%, שלטענתו נגרמה לו. לפיכך, הוחלט על הפחתת הפיצוי לגובה של 200 אלף שקלים, בתוספת פיצוי בגין חווית המעצר ותקופת מעצרו של שוובר בחלקה בסך 40,000 שקלים.

"המשטרה הציגה ראיות פיקטיביות כדי להאריך את מעצרו"

סיפורו המתסכל של שוובר החל בליל ה-18 באפריל 1999. ילדה כבת 11 עשתה את דרכה הביתה מבית חברתה ולפתע ניגש אליה אדם זר שסתם את פיה וגרר אותה לחצר בניין, שם הכריח אותה לבצע בו מין אוראלי, השכיב אותה על בטנה וביצע בה מעשה סדום.

בחקירתה במשטרה מסרה הקטינה פרטים מדויקים על זהותו של התוקף, לרבות גובהו, מבנה גופו, בגדיו, הכובע שחבש ומשקפי השמש שהרכיב בעת ביצוע העבירה. שלושה חודשים לאחר המקרה, הבחין אביה של הילדה בשוובר בסופרמרקט הסמוך למקום התרחשות המקרה. לטענת האב, הוא ענה לתיאור קלסתרון התוקף כפי שתיארה בתו, וכשהבחינה בו החלה לפרוץ בבכי וטענה ש"ייתכן וזה הוא".

האב עקב אחרי שוובר, שהבחין כי הוא נכנס בדיוק לאותו הבניין שבחצרו בוצעו המעשים הקשים. הוא מיהר להתקשר למשטרה, שעצרה את שוובר בו ביום בחשד לביצוע מעשים מגונים ומעשה סדום. למחרת הובא שוובר לדיון בהארכת מעצרו, וזמן קצר לאחר מכן הוגש כתב אישום נגדו, שכלל בקשה למעצר עד תום ההליכים.

מרגע מעצרו סברו השוטרים כי הוא ביצע את המעשים, גם לאחר שנתפס חשוד בעל חזות דומה עם ראיות שקשרו אותו למקרה. המשטרה החזיקה בו במעצר כשלושה חודשים, שבסופם, לאחר הצגת ראיות פיקטיביות לכאורה על ידי חוקרי המשטרה שסייעו לה להאריך את מעצרו שוב ושוב, בוטל כתב האישום נגד שוובר עקב טענת אליבי שהציג.

היום, לאחר שהמדינה הגישה ערעור על גובה הפיצוי שנקבע לשוובר, נקבע כי סכום הפיצוי יופחת משמעותית. "אנחנו בוחנים את פסק הדין ונשקול אם להגיש בקשה לדיון נוסף", מסר איתן ענבר, עורך דינו של שוובר, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.