ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
חיילים בשטח אימונים. ארכיון | צילום: דובר צה"ל

מאבק שבמרכזו מיליארדי שקלים מתנהל בימים אלה בין מועצה אזורית בדרום למשרד הביטחון. המועצה האזורית ערבה תיכונה תובעת ממשרד הביטחון תשלום ארנונה עבור שימוש בשטחי אש בתחומה, במשרד הגישו עתירה נגדית התוקפת את התביעה ודורשת להפסיק את הליכי הגבייה עד להכרעה עקרונית בסוגייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המועצה האזורית ערבה תיכונה הגישה לאחרונה תביעה נגד משרד הביטחון שבה היא דורשת דמי ארנונה בסכום של מיליוני שקלים בגין שימוש בשטחי אש שבתחומה. בעתירה הנגדית שהגיש השבוע משרד הביטחון טוען המשרד הביטחון כי קביעה לפיה שטחי אש יהיו חייבים בדמי ארנונה תהווה תקדים מסוכן.

"חיוב שטחי האש בארנונה הוא בעל השלכות רוחב תקציביות דרמטיות בסכומים בלתי נתפסים בהיקף של מיליארדי שקלים לשנה", נכתב בעתירה. לטענת משרד הביטחון, תקדים כזה ראוי שיהיה מוסדר בחקיקה ראשית.

מהעתירה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע עולה כי בין משרד הביטחון ובין המועצה האזורית מתנהל מזה מספר שנים הליך בירור במשרד הפנים. הליך הבירור התנהל בשאלה העקרונית האם שטחי אש, המהווים כרבע מהקרקעות במדינה, חייבים בארנונה.

בעתירה נטען כי "על אף הליכי הבירור הגישה המועצה האזורית ערבה תיכונה בשנת 2012 בחוסר תום לב משווע תביעה על חיוב שהוטל בשנת 2008". משרד הביטחון, אשר טוען כי דרישת החיוב של הרשות המקומית עומדת על 80 מיליון שקלים, דורש מבית המשפט שיורה על עיכוב הליכי הגבייה ויכריע בסוגיה העקרונית.

"תשלום ללא שירותים בתמורה". ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
"תשלום ללא שירותים בתמורה". ארכיון | צילום: דובר צה"ל

לטענת משרד הביטחון, דרישת התשלום של המועצה האזורית נעשתה בחוסר סמכות. "חיוב שטחי אש בארנונה הינו בלתי סביר באופן קיצוני ויעשיר את קופתה של המועצה האזורית שלא כדין מאחר ושטחים אלו מצויים באזור בלתי מיושב ואינם מקבלים שירותים עירוניים מהרשות המקומית", נכתב בעתירה.

כיום משלם משרד הביטחון ארנונה בגין שטחי הבסיסים הקבועים והמתקנים הצבאיים. תביעת החיוב שהגישה המועצה האזורית ערבה תיכונה הינה, לטענת משרד הביטחון, ראשונה מסוגה. בעתירה נכתב כי "החלטה להתחיל לחייב את שטחי האש בארנונה עלולה להוביל לחיובי עתק בגין שטחי אש בכל רחבי הארץ".

"10 מיליון ש"ח דמי ארנונה בשנה"

במשרד הביטחון מכנים את דרישת החיוב של המועצה האזורית כשרירותית וטוענים כי הכנסות המועצה מארנונה בערבה התיכונה מסתכמים בכ-20 מיליון בשנה. חיוב שטחי האש בארנונה יכניס לקופת המועצה האזורית 10 מיליון שקלים בשנה. "אין סיבה שדווקא מועצת ערבה תיכונה שבתחומה שטחי קרקע עצומים ולא מיושבים תגדיל את חיובי הארנונה השנתיים שלה פי 1.5 מבלי שהיא נדרשת לספק כל שירות מוניציפאלי", נכתב.

בשנת 2012 שילם משרד הביטחון דמי ארנונה בסף 600 מיליון שקלים על המתקנים הצבאיים. מאז שנת 1998 גדלו דמי הארנונה שמשלם משרד הביטחון בשיעור של 500%.

צבא מצרים בסיני (צילום: רויטרס)
רבע משטחי המדינה - שטחי אש. ארכיון | צילום: רויטרס

מהמועצה האזורית הערבה התיכונה נמסר בתגובה כי עתירת משרד הביטחון טרם התקבלה. "לאחר שתתקבל העתירה ונלמד אותה, נוכל להגיב לגופו של עניין", הוסיפו. "התביעה נגד משרד הביטחון הוגשה על סך של 14 מיליון ש"ח ולא כפי שנמסר על ידימשרד הביטחון, לאחר שנים ארוכות של התעלמות מצד משרד הביטחון לפניותיה של המועצה והתעלמות משומות ארנונה חוקיות שנשלחו אליו שנה אחר שנה. הצורך להתפתח, לאכלס ולתת שירותים מוניציפאליים בפריפריה הרחוקה ביותר במדינה ובנוסף נחיתותה בהכנסות הארנונה ממפעלים ובסיסים, בניגוד לשכנתה ממערב - רמת הנגב, מחייב את המועצה לנקוט בצעדים משמעותיים להגדלת הכנסותיה כך שיאפשרו צמיחה דמוגרפית וכלכלית בערבה".

לפניות לכתב: itaiA@ch2news.tv