מני מזוז (צילום: חדשות 2)
מני מזוז | צילום: חדשות 2

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז מתנגד להשיב הטבות כספיות שהמדינה טוענת שקיבל בטעות במשך שש שנות כהונתו. העיתון "גלובס" דיווח כי בין השנים 2004 ועד סוף ינואר 2010, בעת שכיהן כיועץ המשפטי לממשלה, שילמה המדינה בטעות למזוז הפרשות לקרן השתלמות בשיעורים גבוהים מאלה שהיה אמור לקבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כ-10 חודשים התגלתה והמדינה דרשה ממזוז להשיב את הכספים שקיבל, אך מזוז, המשמש כמרצה למשפטים באוניברסיטה העברית, התנגד לכך. על-פי הערכות, גובה התשלומים שעל מזוז להחזיר עומד על כ-100 אלף שקלים. באוצר הבטיחו כי בשבועות הקרובים תתקבל החלטה בנושא.

מזוז טוען כי עמדתו של משרד המשפטים אינה מדוייקת, וכי ההחלטה הנוגעת לשכר חלה על שופטים ולא על היועץ המשפטי. עוד טען מזוז כי החלטת הממשלה היא כללית, ישנה ונתונה לפרשנויות שונות שקיבלו ביטויים בחוזים שונים שנחתמו עם כל היועצים המשפטיים לממשלה. לדבריו, לא מדובר בחוזים זהים, ועם כל יועץ נחתם חוזה אחר.

לטענתו, בפועל, "מעולם לא חלה הצמדה מלאה בין תנאי ההעסקה של היועמ"ש לבין אלה של שופטי העליון". מזוז ממשיך וטוען כי "נוכח העובדה שכל השנים נהגו לשלם ליועץ המשפטי תוספת 7.5% לקרן השתלמות וכן דמי הבראה וקצובת ביגוד, ובהתחשב בכך כי כהונתי כיועץ הייתה ברצף לכהונתי כמשנה ליועץ במעמד מוקבל לשופט, בה נהניתי מהתשלומים הנ"ל, אין לדעתי יסוד לעמדתכם כי מדובר בתשלומי יתר ששולמו בטעות וכביכול בניגוד לדין".

עוד מוסיף מזוז כי גם אם מדובר בתשלום שנעשה בטעות, אין לדרוש השבתו באופן רטרואקטיבי. "האם אתם זכאים היום, שנים לאחר מעשה, לדרוש השבה? לדעתי התשובה לכך היא שלילית!", כתב מזוז בתגובה.

עורך דינו של מזוז אמר בתגובה כי "בשעתו נעשתה פנייה מטעם החשבות, שלפיה חלה טעות בחישובי ביגוד ודמי הבראה. הועברה תגובה מסודרת לעניין זה, ונמסר כי העניין מצוי בבדיקה בין משרדי המשפטים והאוצר".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "היות שהנושא מצוי בבדיקה באגף החשבת הכללית במשרד האוצר, בעקבות ביקורת שנערכה מטעמם, הרי שאנו מפנים לתגובת משרד האוצר".