עורך דין בבית המשפט. ארכיון
עורך הדין גנב - ונשלח למאסר. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בית המשפט קבע היום - עורכי דין אינם מעל החוק: בית המשפט המחוזי בת"א גזר היום 55 חודשי מאסר על עורך הדין אברהם שלום, לאחר שזה הורשע בגניבת מיליון ו-300 אלף שקלים מלקוחותיו תוך שהוא משכנע אותם להעביר לו כספים על מנת ש"ישקיע אותם", ובמקום זאת הוא שלשל אותם לכיסו. בכך קיבל השופט גלעד נויטל את עמדת התביעה שביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר ממושך.

כתב האישום מתאר שורת מקרים בהם ניצל עו"ד שלום את תפקידו כעורך דין ואת תמימותו של קרוב משפחתו על מנת לגנוב ממנו. "כל מעייניו של הנאשם היו למשוך זמן כדי לרמותו ולהכניסו לעיסקאות מפוקפקות, כאלה שלא הייתה להן כל אחיזה במציאות", כתב השופט בגזר הדין, "הנאשם לא הביע חרטה על הנזק הכספי והבריאותי שגרם למתלונן ואפילו לא חשב שיש להחזיר את הגזילה".

במהלך המשפט נתן השופט נויטל ארכה של כשישה חודשים על מנת שעו"ד שלום יחזיר את הכסף לבעליו, אך למרות הבטחתו, שמר עו"ד שלום על הכסף בכיסו ולא החזיר אגורה.

"המתלונן היה לו כטרף קל"

"לא הייתה זו מעידה חד פעמית של הנאשם כלפי המתלונן, המעשים בוצעו במשך כשלוש שנים, משנת 2003-2005", מציין השופט, "הנאשם גרם לו שנים של עוגמת נפש, והכניס אותו לחובות כספיים וללא ביטוח בריאות לו ולרעייתו". "מעשיו של הנאשם", המשיך השופט, "מראים על תכנון מוקדם, שיטתיות ותעוזה בהוצאה לפועל של העבירות".

יש לציין שעו"ד שלום הורשע בעבר על ידי בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, ששלל את רשיון המקצוע שלו לעשר שנים, זאת בעקבות שורת עבירות מרמה וזיופים שביצע. שלום זייף מסמכי טאבו, מסמכי ביטוח לאומי ואפילו זייף את חתימתה של שופטת מבית הדין לעבודה.

בנוסף לעונש המאסר שהוטל עליו, חויב אברהם שלום בתשלום קנס של 50,000 אלף שקלים, אותם יוכל להמיר בשבעת חודשי מאסר נוספים, ובפיצוי למתלונן בסך 100 אלף שקלים.