הרכב של שלושה שופטים בראשות נשיא בית המשפט המחוזי בפתח תקווה אברהם טל, גזר היום מאסר עולם על רוני רון, סבה של רוז פיזם בת ה-4, ועל בת זוגו מארי פיזם, שהורשעה בשידול לרצח בתה הקטנה.

במהלך הדיון הציגו פרקליטיו של רוני רון קו הגנה חדש, במסגרתו טען כי "אני מומחה לאומנויות לחימה, וזו סיבה שהמכה שנתתי לרוז הייתה קטלנית". לאחר התייעצות הודיעו השופטים כי הם דוחים את הטענה, מפני ש"אין בה בכדי לשנות את ההכרעה". "מי שמכיר את כוחו ונותן מכה לילדה קטנה, מתכוון להורגה", אמר השופט טל.

השופט טל העיר לעו"ד בני נהרי על כך שחלק מהמידע היה כבר ידוע. "את הטענות הללו ניתן היה להעלות כבר לפני כן", אמר. נציגי התביעה אמרו: "לא מצאנו אף מסמך הקשור לטענת המורשע, אנו מבקשים לדחות את ההנחה על הסף". בכוונתו של עו"ד נהרי לערער על גזר הדין ועל ההרשעה.

"אני חושב שהטענה הזאת היא טענה מאוד מאוד משמעותית", אמר עו"ד נהרי. "היום ניתנה מבין השורות, מי שקורא בצורה יסודית, הסכמה כי ייתכן והילדה נפטרה מהמכה שהנחית עליה הנאשם.
אני חוזר ואומר שאני לא מקל ראש בשום פנים ואופן במקרה המצער והקשה שקרה. אבל חד משמעית ההחלטה של בית המשפט וגם הפרקליטות אמרה שאם נצא מנקודת הנחה שאותה ילדה במקרה המצער הזה נהרגה כתוצאה מאותה מכה קטלנית, אז ובוודאי שלא מדובר ברצח".

הוא הוסיף, "חוץ מעדותו וגרסתו של הנאשם עצמו על המקרה שהוא מקרה מצער אין התייחסות בהכרעת הדין כי בית המשפט לא יודע איך הילדה מצאה את מותה. ולכן הטענה אם יקבלו אותה ואני חושב שכן צריך לקבל אותה - זה ממש לא רצח".

סנגוריתה של מארי פיזם, עו"ד ורד סוויד, אמרה כי בכוונתה לערער על העונש ועל ההרשעה. "אין ראיה שמראה שמארי שידלה את רוני למשהו. מארי היא אישה מוכה שקולה אינו נשמע. היא לא יכלה לשדל ובפרט שאין ראיות לכך. מארי לא הייתה אם טובה, היא לא הייתה יכולה להכיל את בתה וזה כתם איום לחובתה. יחד עם זאת, נראה שבית המשפט ערבב בין אם גרועה לבין מי שמשדל לרצח. בית המשפט אמר שהיה עליה לצפות שהוא יפגע לילדה, וזו לא כוונה תחילה לרצות במות הילדה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לפני כשבועיים החליט בית המשפט המחוזי בפתח תקווה לדחות את הדיון בטיעונים לעונש של רון ומארי, בעקבות מה שהוגדר "טענות חדשות" של צוות ההגנה. בצעד מפתיע למדי, הצטרף עורך הדין בני נהרי לצוות ההגנה של רון, וביקש מבית המשפט לדחות את הדיון משום שהוא שמע מרון "טענה מעניינת שטרם נשמעה בבית המשפט". 

"לאחר ששמעתי את סיפור חייו של רוני רון בכלא, נוכחתי לדעת שיש לו הכשרה של קרב מגע מתקופת שירותו בצבא", סיפר אתמול עו"ד בני נהרי לחדשות 2 באינטרנט. "אני מומחה בעריכת דין והוא מומחה בקרב מגע, והמכה של שנינו אינה זהה. על פי חוות הדעת של פרופ' היס, מנהל המכון הפתולוגי באבו כביר, רוז מתה מעוצמת המכה שקיבלה, ועל כן יש להחשיב את המעשה כהריגה ולא כרצח".

רון הורשע ברצח, מארי בשידול לרצח

כמעט שלוש שנים אחרי שהטרגדיה של רוז פיזם נחשפה במלואה, בחודש שעבר הרשיע בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את רוני רון, סבה של הילדה, ברצח. אמה, מארי פיזם, הורשעה בשידול לרצח.

החוק קובע כי אדם שהורשע ברצח בכוונה תחילה יישלח למאסר עולם - ועונש זה בלבד. עם זאת, מבקשים בפרקליטות לגזור עונש דומה גם על האם, מארי - שהתמוטטה באולם הדיונים עם הקראת הכרעת הדין. סנגוריה מתכוונים לבקש להפחית בשנות המאסר שייגזרו עליה, בטענה שאחריותה למעשה הייתה פחותה באופן יחסי.

השופט אברהם טל הרשיע את מארי בשידול לרצח, בין היתר בשל העדויות המצביעות על כך שהתבטאה פעמים רבות בעד סילוקה של רוז מהבית וטענה כי נוכחותה אינה מיטיבה עמה. "מערכת היחסים המורכבת והמיוחדת בין הנאשמים יצרה תרחיש שלפיו שידלה הנאשמת והפצירה בנאשם להיפטר מרוז", כתב השופט טל. "היא היתה מודעת לכוח ההשפעה שלה עליו ולאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית בהכירה את הנאשם ובכך שחפצה בתוצאה הקטלנית, גם אם כמוצא אחרון".

על חלקו של רון, כתב השופט: "בעקבות ההפצרות הרבות ולאור אישיותו האלימה, כשלא נמצא עוד מוצא אחר, החליט לגרום למותה של רוז ולהטביעה בירקון וכך להיפטר ממנה לעד". 

הנאשמים שינו גירסאות - וגרמו לסחבת

הדיונים בתיק נמשכו לאורך זמן רב בשל מורכבותו הרבה, ובעיקר עקב התנהגות הנאשמים - ששינו את גרסותיהם מספר פעמים עד כדי שגם בכתב האישום נגדם לא נכלל פירוט מדויק שתיאר כיצד ומתי בדיוק ביצעו את המעשים המיוחסים להם.

רוז נרצחה כשהייתה בת ארבע. בפרקליטות התבלטו ארוכות עד שלבסוף הוחלט שם להגיש נגד השניים כתב אישום בגין רצח. "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה גרמו הנאשמים, או מי מהם, בהחלטה משותפת ובמתכוון למותה של רוז, בדרך ובמקום שאינם ידועים למאשימה", נכתב בכתב האישום.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה". אחרי שורה של גרסאות שקריות דבק רון בגרסה לפיה היכה את רוז למוות, אך כי לא התכוון לרצוח אותה.

ממצאים סותרים באשר לסיבת המוות

_OBJ

למרות מתן גזר הדין, נותרו חלק מפרטי הרצח כשהם עדיין לוטים בערפל. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

"המוות יכול היה להיגרם מנזק תוך גולגלתי כמו חבלת ראש או סטירה בלחי. הואיל ועצמות הגולגולת בילדים הן דקות וגמישות, קיימת אפשרות של מעבר נוזלים גם ללא שבר", נכתב בדוח הנתיחה. הגופה, שהושלכה למי הנהר העכורים, הייתה במצב של ריקבון מתקדם, מה שהקשה עוד יותר על הפתולוגים להגיע למסקנות חד משמעיות ולהבין מה בדיוק גרם לרצח.