שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון
שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון | צילום: חדשות 2

בית המשפט העליון דחה הבוקר את ערעורו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון על הרשעתו בארבע פרשות של גניבת כספים מהסתדרות העובדים הלאומי. בנוסף, הותיר בית המשפט על כנו את העונש שהוטל על הירשזון, 5 וחצי שנות מאסר בפועל וקנס של 450 אלף שקלים.

השופטים ריבלין, ארבל ופוגלמן דחו את טענתו של הירשזון כי התשלומים החודשיים שהועברו אליו היו למעשה "מעין משכורת" בגין עבודתו בהסתדרות. הירשזון ניסה לטעון באמצעות טיעון זה כי לא גנב את הכספים. לטענתו, לא דיווח על הכספים בשל האיסור על קבלת שכר מכל גוף אחר זולת הכנסת, הקבוע בחוק חסינות חברי הכנסת.

"בעולם שבו מזומנים הולכים ונעלמים", נכתב בהחלטת הערעור, "קבלה שיטתית של כספים באמצעות מעטפות מזומנים, בלא שכספים אלה מתועדים ונרשמים באופן גלוי בדו"חות התאגיד, משמשת אינדיקציה ברורה לאי-כשרותם של התשלומים". עוד כתב השופט ריבלין בהחלטה: "מעל מעטפות מזומנים כאלה מתנוסס דגל שחור של אי-חוקיות, המטיל על מקבלן של מעטפות כאלה נטל כבד להוכיח את כשרות התשלומים".

עוד קבע בית המשפט העליון בדחיית הערעור כי הירשזון יצר "מנגנון שיטתי להוצאת כספים בסתר מקופת הסתדרות העובדים הלאומית, תוך שהוא נוטל במזומן את אותם כספים שנועדו לשרת את האינטרסים ואת הצרכים של ציבור העובדים, חברי ההסתדרות, ללא ידיעתם וללא הסכמתם". העונש שנגזר על הירשזון, כך נקבע, משקף בדוחק מסוים את חומרת מעשיו.

שר האוצר לשעבר לא הופיע בעצמו לדיון

הירשזון, המרצה את עונש המאסר מזה כשנתיים, קיבל לבקשתו אישור שלא להתייצב למעמד הקראת פסק הדין בבית המשפט העליון, זאת לאחר שבדיון קודם שהתקיים בעליון בערעורו, צולם כשהוא לבוש במדים הכתומים של שירות בתי הסוהר.

בחודש נובמבר 2010 התקיים הדיון בערעורו של הירשזון בבית המשפט העליון בפני השופטים אליעזר ריבלין, עדנה ארבל ועוזי פוגלמן.

סנגורו של הירשזון עו"ד בועז בן-צור מיקד את הערעור בהרשעתו בגניבה בארבע פרשיות הקרויות "התשלומים החודשיים", שכללו כספי נסיעות, תרופות ועוד, וכן על חומרת העונש שנגזר על הירשזון.

"הטענה שלנו היא פשוטה", אמר בן-צור, "לא נפגע האינטרס הרכושי של המשלם, הסתדרות העובדים הלאומית, ולא נגרם לה חיסרון כיס, ולכן לא התקיים הערך המוגן של עבירת הגניבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק