האיברים נשארו במכון, המשפחה תובעת (צילום: חדשות 2)
המשפחה תפוצה. ארכיון | צילום: חדשות 2

בית משפט השלום בתל אביב פסק היום (א') פיצוי כספי בסך של כ-180 אלף שקלים למשפחתו של אימן שתווי, שנהרג באפריל 2004 בהיותו בן 12, לאחר שבטקס ההלוויה גילו הוריו כי פניו הושחתו על ידי מכרסמים, ככל הנראה חולדות. על פי פסק הדין, "אנשי המכון לרפואה משפטית או מי מהם איפרו את הפנים ולא הודיעו למשפחה דבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטת בית המשפט צוין, כי גופתו של שתווי הובאה לחדר המקררים במכון לרפואה משפטית באבו כביר בשעת לילה, "אך לא הוכנסה לתא בקירור עמוק". הוריו של אימן, מוחמד וחלימה, תבעו את המכון לרפואה משפטית באבו כביר על כך שבמהלך טקס ההלוויה שנערך לבנם, גילו למרבה הזעזוע כי פניו הושחתו על ידי מכרסמים.

עוד נכתב, כי בני הזוג שתווי לא יודעו לגבי הנזק שנגרם לגופת בנם ולא הוזהרו מפני המראה הקשה. "בעת ביצוע טקסי הקבורה הנהוגים אצל המשפחה", נכתב, "חשפו את פני המנוח ואז נגלו להם לראשונה ההשחתה והאיפור".

בית המשפט: "המדינה התרשלה וגרמה לנזקי התובעים"

בהחלטתה, קבעה השופטת יעל הניג כי "הנזק לגופה נגרם על ידי מכרסמים בהיותה בחדר מקררים שבמכון" וכי "הגופות המגיעות למכון בשעות הלילה חשופות לסיכונים מוגברים - הן סיכוני הטבע והמקום והן סיכונים בהתנהלות אנושית". היא הדגישה כי "המדינה לא הוכיחה שנקטה אמצעים סבירים לסיכונים ועל כן התרשלה כלפי התובעים ובכך גרמה לנזקיהם".

בית המשפט פסק פיצוי להורים בגין סבל רגשי בסך של 150 אלף שקלים. עוד נקבע כי המדינה תישא בשכר טרחת עורכי דינם והוצאות המשפט של שני ההורים בסך 33 אלף שקלים ושל כל אחד מהצדדים הנוספים בסכום כולל של עשרת אלפים שקלים.

‫עו"ד כרמי בוסתנאי, המייצג את המשפחה, אמר בתגובה להחלטה כי "המשפחה מכבדת את הפסיקה שהטילה אחריות על המדינה, אולם היא אינה שבעת רצון מהסכום שנפסק, ולכן בני המשפחה שוקלים להגיש ערעור לבית המשפט העליון. מדובר במקרה חריג שבו גופה מושחתת על ידי מכרסמים ונעשה ניסיון להסתיר זאת מפני המשפחה ועל כן היה מקום לתת יותר משקל לכבוד המת".