יוטל קלון או לא? היום יגזור בית משפט השלום בירושלים את דינו של חבר הכנסת צחי הנגבי (קדימה), כאשר במוקד הדיון יהיה עתידו הפוליטי של הנגבי. אם יבחר בית המשפט להטיל קלון על מעשיו של הנגבי, הוא יושעה באופן מידי מהכנסת.

בפתח שלב הטיעונים לעונש לפני כחודשיים ביקשה הפרקליטות להטיל קלון על מעשיו של  הנגבי. "מדובר במקרה מובהק של קלון. הנגבי עבר את העבירה בעת שהיה שר, נבחר ציבור ברמה הגבוהה ביותר, שקר מתוכנן ומחושב, שחזר על עצמו מספר פעמים", טענו אז עורכי הדין מטעם הפרקליטות. מנגד, לא ביקשה הפרקליטות להטיל מאסר בפועל, אלא מאסר על תנאי.

ארז פדן מהפרקליטות אמר אז בפתיחת הדיון, כי "הניסיון לגרום לכך שבית המשפט באמצעות המכתבים יקבע שאין קלון במעשה העבירה אין לו מקום. בית המשפט אינו יכול לקבוע קלון או היעדרו על סמך תמיכה ציבורית במפלגה כזו או אחרת. קלון זו קביעה משפטית ועדויות על מעשיו הטובים של הנאשם אינן רלוונטיות לעניין הקלון. ככל שהעדות הזו תכלול המלצה לעניין הקלון היא אינה רלוונטית".

יו"ר הכנסת לשעבר אברום בורג העיד לטובתו של הנגבי כשאמר: "מעולם לא שוקרתי על ידי הנגבי.  הנגבי אינו שליח ציבור שקרן ופגשתי כאלה בעברי. אני יודע שחלקים לא מבוטלים לא יצביעו להנגבי עקב ההעמדה לדין וזהו קלון שגדול לעתים מקלון בית המשפט".

הנגבי הורשע בעבירה אחת בלבד

לפני כחודשיים הורשע הנגבי בעבירה פלילית כתוצאה ממינויים פוליטים במתן עדות שקר, אך זוכה מכל שאר הסעיפים בהם הואשם: מרמה, הפרת אמונים ושוחד בחירות. אם יימצא שיש קלון בעבירה שעבר, הדבר ימנע ממנו להמשיך לכהן בתפקידו.

הנגבי, מצידו, גייס בתקופה האחרונה שורה של בכירים - מראש הממשלה ועד ראש המוסד - שקראו לבית המשפט שלא לקבל החלטה שתרחיק אותו מהחיים הציבוריים.

"זו הרגשה שקשה לתאר במילים"

אחרי הכרעת הדין לפני כחודשיים דיבר הנגבי לכלי התקשורת, ואמר כי "בית המשפט דחה ברוב דעות את הניסיון לקבוע כי במהלכיי בנושא מינויים נפל פגם פלילי. זו הרגשה שקשה לתאר במילים. אני מרגיש שחובתי הראשונה היא לקרוא את אלף עמודי הכרעת הדין. שילמתי מחיר כבד, במשך שש שנים לא יכולתי להיות שר בכיר. לא אערער. אני מרכין את הראש ומתנצל על מה שעשיתי, אך יוצא מבית המשפט בראש מורם".

"אני מאושר, שמח. מאושר כלפי הדרך שבה בית המשפט קבע לגבי המעמד שלי בסיפור הזה. אני רוצה להודות לפרקליטות שניהלו את המשפט הזה בדרך לא מניפולטיבית האמינו באמת ובתמים שהם עושים מהלך ומעשה חשוב, כולל הועץ המשפטי לממשלה שכאשר התקשר אלי בשעתו וסיפר לי שהוא החליט לפתוח בחקירה פלילית אמר לי שהוא עושה זאת בצער רב ומתוך שליבו נקע".

רוצים לדעת על עוד שידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק