שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל הורה היום על שחרורה למעצר בית בביתה שבאזור למשך חודשיים של הזמרת מרגלית צנעני, לראשונה מאז נעצרה לפני 17 ימים.

שחרורה של צנעני לחודשיים נעשה לאחר הסכם אליו הגיעו הפרקליטות ועורכי דינה של הזמרת, לפיו תשוחרר הזמרת לביתה. עם זאת, קבע השופט באשר לתנאי מעצרה של הזמרת: "אין סיבה להקל בתנאי המעצר למשך 60 הימים הקרובים. מן הראוי שתחלוף תקופת צינון, עד שאפשר יהיה לעיין בהקלה בתנאי המעצר".

מרגלית צנעני
מרגול מובלת לדיון | צילום: מוטי קמחי

השופט: "במקרה אחר - המעצר היה עד תום ההליכים"

"צנעני תשוחרר כי היא לא מסוכנת, אבל אלמלא הנסיבות המיוחדות שלה - היותה מפורסמת, הגיל שלה ומצבה הרפואי - זה היה תיק למעצר עד תום ההליכים", ציין השופט.

עוד כתב השופט בהחלטתו כי "אם יוכחו עובדות כתב האישום, מצטיירת תמונה קשה של סחיטה באיומים שפוגעת קשות בציבור, שכן מדובר במערכת אכיפה וגבייה מקבילה לזו של בתי המשפט, הפועלת באלימות תוך הפעלת כוח והשלטת טרור ואימה ופחד על חלשים. חובת בתי המשפט להילחם בתופעה פסולה זו. הנסחט בדרך כלל חושש להתלונן, ולכן גם כשאין תלונה של הנסחט וקיימות ראיות, חובת בתי המשפט להגן על הציבור ולהבהיר כי ראוי להפסיק את מסכת ההטרדות והאיומים".

השופט הוסיף וכתב כי במקרה זה לא נגרמו תוצאות של ממש לאיומים, כגון חבלה, "אולם זאת לא בגלל שצנעני או מיכאל חזן חזרו בהם ממזימתם, אלא עקב גילוי הפרשה על ידי המשטרה, בעקבות האזנות המשטרה לפרשה שונה לחלוטין, שהביא באקראי לגילוי הפרשה הנוכחית".

"להבדיל ממקרה אחר של איש בידור", כתב השופט כשהוא רומז לפרשת דודו טופז, "כאן לא נגרמו נזקים, פרט לנזק הכלכלי שנגרם לאמרגן אסף אטדגי".

על פי החלטת השופט, תוכל צנעני לצאת מביתה רק כדי לקבל טיפול רפואי ועל מנת להיפגש עם עורכי דינה, וגם זה במקרה של עדכון מוקדם של מספר שעות לפני. היא תהיה בפיקוח צמוד של כמה מפקחים, כאשר כל אחד מהם יחתום על ערבות של 100 אלף שקלים. הזמרת עצמה תפקיד ערבות עצמית של 50 אלף שקלים שלא תפר את תנאי מעצרה.

כדי להבטיח את התייצבותה של צנעני למשפטה, אסר עליה בית המשפט לצאת מישראל עד תום המשפט.

על ספסל הנאשמים
על ספסל הנאשמים | צילום: מוטי קמחי

השופט גורפינקל נזף בנציגי הפרקליטות בדיון על כך שהם ביקשו לנהל את משפטה של מרגול בדלתיים סגורות. "אני לא אמור להיכנס לאולם ולשמוע אחרון את ההסדר אליו הגעתם", אמר.

סנגורה של צנעני: "החיוך חזר לפניה"

עו"ד שחר חצרוני, סנגורה של צנעני, בירך בשיחה עם ערוץ החדשות על החלטת השופט, אך הבטיח לערער בהמשך על ההחלטה שלא להקל בתנאי מעצרה. "כשנקבל את חומר החקירה ואת תסקיר המבחן בשבוע הבא, תהיה לנו אפשרות לעתור לבית המשפט בהתאם לתסקיר ולבקש הקלות", אמר עו"ד חצרוני. "אנחנו עדיין לא חשופים לפרטי החקירה, אלא רק לכתב האישום שהוגש, כך שבהמשך, לאחר שנלמד את החומר, יהיה לנו יותר קל".

בהתייחסות למצבה של מרגול לאחר החלטת השופט, אמר עו"ד חצרוני: "ברור שיש מקום של שמחה, אבל היא תהיה שמחה כשהשחרור שלה יהיה מוחלט". בהתייחס לנזיפה שהשמיע השופט גורפינקל, אמר עורך הדין: "בצדק עשה השופט שנזף. צר לי שהדברים דלפו לתקשורת, אבל אני שמח שהוא הותיר את צו איסור הפרסום על כנו, כפי שעשה בדיון הקודם".

"לצערי הרב התיק הזה הגיע לתקשורת עוד לפני שהגיע לבית המשפט", אמר סנגורה הנוסף של צנעני, עו"ד ששי גז. "החיוך חזר היום לפניה של צנעני ובפעם הראשונה יכולתי לראות את שיניה. היא עוברת תקופה קשה. יחסית לאדם שמאמין בחפותו ולא היה לעולם בבית משפט, יש לה הרבה כוחות ואמונה בצדקת דרכה".

צנעני ביקשה להכניס עוד עצירה לתאה - ונענתה בחיוב

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק