גזר הדין של מור ניתן - והמלחמה החלה: עימות חריף פרץ הבוקר בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה עם הקראת גזר הדין של טל מור, שדרס למוות והפקיר את שניאור חשין ז"ל. השופט זכריה כספי גזר על מור 12 שנות מאסר בפועל, לצד עונש מאסר על תנאי למשך שנתיים, שלילת רישיון לתקופה של 20 שנה, וקנס כספי של 30 אלף שקלים למשפחתו של חשין.

איציק מור, אביו של טל, תקף את מערכת המשפט ואת המשטרה על האופן שבו התנהלה החקירה שהובילה לגזר הדין. עם צאתו מהאולם פנה מור האב לעיתונאים והטיח דברים קשים במערכת החוק. "אנחנו לא מופתעים, כמו שלא היינו מופתעים מאיך שהתנהל כל המשפט. לא מגזר הדין, לא מפסק הדין, ולא מ-196 העמודים שלא מתייחסים כלל לטענות ההגנה", אמר. "כאילו לא הבאנו הוכחות וראיות חותכות של ממומחים שמציגים תמונה לגמרי שונה ממה שבית המשפט קבע".

טל מור
טל מור, היום בבית המשפט | צילום: חדשות 2

אביו של טל מור התיחס לזהות הקורבן, שהובילה לדבריו להרשעת בנו, בגלל היותו בן של שופט. "אמרנו שבמדינת ישראל, בגלל זהות הקורבן, האווירה שנוצרה הובילה לגזר הדין. התוצאות מראות שצריך להתייחס למה שמדברים לאחרונה במדינה וזה ערבות הדדית, זה אומר לא איפה ואיפה. הטיפול בטל היה שונה מכל אדם שהורשע בהריגה או בתאונת דרכים לפניו".

"האמת, הייתי חושב שפסק הדין הגיע לו אם אחד מכם היה מוכן לקחת על עצמו להיות עיתונאי אמיתי ולחקור את מה שקרה בתיק הזה", הוסיף האב. "תראו את העיוותים, את העלמת הראיות של המשטרה, את שיבוש הראיות של המשטרה, את השקרים שיצאו כחלק מהפסק הדין. לא צריך להיות גאון אלא רק לשמוע את המומחים שהעידו והוכיחו באופן חד משמעי שלא טל פגע באופניים. כשעשו זאת המשטרה העלימה את הראיות".

חבריו של חשין לאביו של מור: "הבן שלך שיקר ושיקר"

"השופט החליט את גזר הדין ואת פסק הדין לפני שהיה משפט, והעיתונות גזרה את דינו לפני שידעה מה קרה איתו", אמר אביו של מור בכעס. "כל חברי השופט חשין יושבים בבית המשפט העליון, הוא אמנם לא הגיע לבית המשפט, אבל צילו של חשין נמצא בכל מקום".

חבריו של שניאור חשין ז"ל לא נותרו אדישים לדברים הקשים שהטיח האב בבית המשפט ותקפו את התנהגותו של מור בפרשה. "בן אדם מת! קחו אחריות! זה בושה!", קרא חבר של שניאור. אביו של טל לא הסתפק בדבריו וטען כי בנו ירצה עונש מאסר במקום הדורס האמיתי שעדיין מסתובב חופשי. "הבן אדם שהרג את חשין המסכן עוד מסתובב בכבישי הארץ", אמר בתגובה.

אבל נראה שדבריו של האב רק עוררו סערה גדולה יותר. גיורא אבן צור, חבר נוסף של חשין ז"ל, ביקש להפריך את טענות האב. "אתם שמעתם דברים מטורפים. אני מבקש מכם כל אזרחי ישראל לקרוא את הכרעת הדין. אין לזה שום קשר לזה שזה הבן של השופט חשין. הוא (השופט חשין) כבר שנה שלמה יושב בבית ולא אומר מילה. הוא לא רצה שיגידו שהוא משפיע על המשפט", קרא לעבר האב. "הבן שלך שיקר ושיקר ולא לקח אחריות לאורך שנה וחצי".

השופט: "מור נכשל חוקית ומוסרית"

"התנהגות הנאשם בכללותה היא התנהגות קשה. הסיכונים שנטל על עצמו, ואשר נתממשו, למרבית הצער, היו רבים מאוד ובהמשך התנהל באופן נקלה, כאשר נס מן המקום, כדי למלט את נפשו מידיו של החוק. הוא הוסיף חטא על פשע בשיבוש החקירה", דברי השופט. "הוא לא נטל אחריות על מעשיו ולא הודה בהם. זו גישה לגיטימית, אמנם, אך בדרך הזו מנע מעצמו ליהנות מפירותיה של הודייה. הקשבתי, היטב, לאשר אמר בדברו האחרון. כל ששמעתי היו דברים עמומים ומעורפלים וכאלה שאינם חד-משמעיים".

"לכל היותר, אפשר להבין, כי הוא משתתף בצערה של המשפחה הנפגעת בתאונה בה היה מעורב. מעורב ולא אחראי לה. על בסיס קו ההגנה שלו, אוסיף ואומר, לא הבנתי גם את המסר אותו ביקש להעביר לצעירים אחרים", הוסיף השופט. "מכוח המגמה של ההחמרה בעונשיהם של עבריינים כאלה והעלאת רף הענישה, אעשה כך גם עם הנאשם, שנכשל כישלון חרוץ, חוקית ומוסרית גם יחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק